Wykres dnia: kichnięcie w USA

Z dwóch ważnych wydarzeń ostatniego tygodnia, czyli umocnieniu funta oraz spadku indeksów w USA, wybrałem dziś to drugie.

Funt powoli ubija sobie dno, ale nie ma aż takiego wpływu na nasze nastroje jak oznaki gorączki w USA. Lepszym miernikiem koniunktury będzie więc wykres indeksu S&P500, gdzie mamy istotne wydarzenie:

 

sp500-05nov2016

Mamy formację wierzchołkową, na nazwanie której nie będę się silił, bo nie ma to większego znaczenia, po prostu była to forma dystrybucji akcji jak się okazuje, mamy eleganckie wybicie w dół i otwartą drogę do kolejnych minimów. Zaznaczam potencjalny zasięg spadków, równy wysokości całej formacji.

Skrupulatni statystycy liczą ilość kolejnych sesji z coraz niższym zamknięciem z rzędu i wychodzi im, że to najdłuższa seria od 30 lat. Dyżurni progności straszą Trumpem, tłumacząc, że podczas tych wyborów i kampanii jakiekolwiek fundamentalne analizy można wyrzucić chwilowo do pieca. A co jeśli nie wygra? Wątpię jednak, że Trump może być głównym motywem „tej zbrodni”, czyli potencjalnej bessy. Obawiam się raczej, że prędzej niż później złoży się jak domek z kart cała światowa gospodarka – problemy Chin, Japonii, europejskie „exity”, amerykańskie wzrosty na drukowanych pieniądzach itd. Możliwe, że mamy właśnie do tego uwerturę.

 

Dla ciekawostki dokładam jeszcze sezonowy wykres S&P500 (źródło pod spodem):

 

sp500-seasonal

Czarna krzywa to uśrednione zmiany cen indeksu z każdego dnia roboczego w ostatnich 25 latach. Czerwona krzywa to aktualne zmiany S&P500 z tego roku. Teoretycznie wykres powinien rosnąć do końca roku, i wcale nie wykluczone, że do tego dojdzie. A po nowym roku będziemy się dalej martwić…

—kat—

2 Komentarzy

  1. maryo

    Pewnie to (formacja wierzchołkowa) dach mansardowy 😉

  2. pit65

    Wow.
    Ostatnio masz 100% timing z wypuszczaniem wpisów.
    SP na dołku , a ropa na górce 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.