Wykres dnia: kichnięcie w USA

Z dwóch ważnych wydarzeń ostatniego tygodnia, czyli umocnieniu funta oraz spadku indeksów w USA, wybrałem dziś to drugie.

Funt powoli ubija sobie dno, ale nie ma aż takiego wpływu na nasze nastroje jak oznaki gorączki w USA. Lepszym miernikiem koniunktury będzie więc wykres indeksu S&P500, gdzie mamy istotne wydarzenie:

 

sp500-05nov2016

Mamy formację wierzchołkową, na nazwanie której nie będę się silił, bo nie ma to większego znaczenia, po prostu była to forma dystrybucji akcji jak się okazuje, mamy eleganckie wybicie w dół i otwartą drogę do kolejnych minimów. Zaznaczam potencjalny zasięg spadków, równy wysokości całej formacji.

Skrupulatni statystycy liczą ilość kolejnych sesji z coraz niższym zamknięciem z rzędu i wychodzi im, że to najdłuższa seria od 30 lat. Dyżurni progności straszą Trumpem, tłumacząc, że podczas tych wyborów i kampanii jakiekolwiek fundamentalne analizy można wyrzucić chwilowo do pieca. A co jeśli nie wygra? Wątpię jednak, że Trump może być głównym motywem „tej zbrodni”, czyli potencjalnej bessy. Obawiam się raczej, że prędzej niż później złoży się jak domek z kart cała światowa gospodarka – problemy Chin, Japonii, europejskie „exity”, amerykańskie wzrosty na drukowanych pieniądzach itd. Możliwe, że mamy właśnie do tego uwerturę.

 

Dla ciekawostki dokładam jeszcze sezonowy wykres S&P500 (źródło pod spodem):

 

sp500-seasonal

Czarna krzywa to uśrednione zmiany cen indeksu z każdego dnia roboczego w ostatnich 25 latach. Czerwona krzywa to aktualne zmiany S&P500 z tego roku. Teoretycznie wykres powinien rosnąć do końca roku, i wcale nie wykluczone, że do tego dojdzie. A po nowym roku będziemy się dalej martwić…

—kat—

[Głosów:4    Średnia:4/5]

2 Komentarzy

  1. maryo

    Pewnie to (formacja wierzchołkowa) dach mansardowy 😉

  2. pit65

    Wow.
    Ostatnio masz 100% timing z wypuszczaniem wpisów.
    SP na dołku , a ropa na górce 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *