Jeff Desjardins z serwisu Visual Capitalist przygotował zestawienie pięciu największych publicznych spółek pod względem kapitalizacji, notowanych na amerykańskich rynkach w kolejnych pięciolatkach, zaczynając od 2001 roku.

Ta jedna grafika pokazuje jak bardzo zmienia się w krótkim czasie – bo 15 lat to w zasadzie krótki okres – rzeczywistość wokół nas. Dominacja spółek technologicznych to fakt, któremu nie da się zaprzeczyć. I choć wiadomo było, że jesteśmy świadkami rewolucji w 2001 roku, czyli podczas bańki internetowej, trudno było jednoznacznie określić, kto może być faktycznym liderem. W 2001 roku Microsoft był już stabilnym biznesem. Nie był takim Amazon, który wciąż nie zarabiał i nie był takim Apple, który istniał już wtedy piętnaście lat. Największą spółką był wówczas General Electric istniejący ponad 100 lat wielobranżowy konglomerat. Drugi co do wielkości Microsoft wydawał się niekwestionowanym liderem rynku komputerów osobistych. Dziś prawdopodobnie nikt nie odważy się jednoznacznie stwierdzić, że świat bez Windows nie jest możliwy. Trzeci to znów przedstawiciel „starego, dobrego przemysłu”, czyli ExxonMobil istniejący od 1882 roku.

Pozostałe dwa to Citi (czyli bankowość) i WalMart – handel. Mija piętnaście lat i w pierwszej piątce został tylko Microsoft spadając z drugiego miejsca na trzecie z relatywnie niedużym wzrostem kapitalizacji rynkowej.  Jest to równocześnie najstarsza spółka w tym zestawieniu – istnieje od 1975 roku. O rok starszy Apple jest niekwestionowanym liderem. Amazon, Facebook, Alphabet (czyli Google) to właściwie młodziutkie biznesy. Wzrosły przez kilkanaście lat do poziomów, na które General Electric potrzebował 100 lat.

Jak będzie wyglądało to w kolejnych pięciolatkach? Nikt rozsądny nie postawi takich prognoz. Dziś Google zaczyna borykać się z podobnymi oskarżeniami co niegdyś Microsoft – zmonopolizowanie rynku, wymuszanie na klientach swoich własnych rozwiązań. Nawet darmowość usług, nie budzi już takiego entuzjazmu.

800-chart2
Courtesy of: Visual Capitalist

W 2001 roku pięć największych spółek na GPW to TP SA (dziś Orange), PEKAO, PKN Orlen, HANDLOWY, ING BSK (na początku roku był tam Elektrim i Optimus).  Dziś to zestawienie wygląda podobnie – PKO i PKN Orlen nadal w nim się znajdują. Oprócz tego mamy PGNiG oraz dwa banki PKO bp oraz BZ WBK. Ciekawiej robi się gdy zerkniemy na dalsze miejsca. Wieloletnich liderów, którymi najczęściej są sprywatyzowane były przedsiębiorstwa państwowe gonią biznesy zakładane od zera. Takie jak choćby LPP (12 miejsce) czy CCC (17). Pierwszy przedstawiciel branży technologicznej to CD Projekt na 33 miejscu jeśli chodzi o wielkość kapitalizacji.

 

3 Komentarzy

 1. Warszawiak

  Panowie – Stańczak, Zalewski, Wojciechowski, Szymanowicz…. Trystero też!

  Trystero pisał:

  "Z szybkich wyliczeń: dla 25 latka, przejście na emeryturę w wieku 65 i 18 lat na emeryturze (w tym momencie oczekiwana długość życia w wieku 65 lat to w PL 16 lat ale będzie rosnąć), przy 2% realnym wzroście wynagrodzeń i 3% realnych stopach zwrotu potrzeba 21,5% (poprawione z 20%) stopy oszczędności do 77% stopy zastąpienia. To są optymistyczne założenia. Ich pogorszenie spowoduje oczywiście wzrost stopy oszczędności."

  "Obliczenia, które zrobiłem są raczej ok więc jeśli przyjmiesz te same parametry to wynik powinien być ten sam."

  Obecne faktyczne "moje" parametry:

  – śdednia roczna waloryzacja od 2000 roku wynosi znacznie powyżej 3%
  – średni roczny procentowy wzrost płac od 2000 wynosi ok. 2,5%
  – emerytalna składka (stopa oszczędzania) wynosi 19,52%

  zakładam, że tak utrzyma się do 2040 roku a jeżeli tak, to na bazie przykładu i obliczeń Trystero

  z całą stanowczością pozwalam sobie twierdzić, że w omawianym przypadku stopa zastąpienia będzie wynosiła ok. 77%!
  Z mojej strony kropka.

  Czy Szanowi Panowie zgadzają się z tym rozumowaniem?

  Serdecznie pozdrawiam, Warszawiak.

 2. _dorota

  @ Warszawiak
  Rozrabiasz jak pijany zajączek 😉 (lub nudzący się niemiecki emeryt, co na jedno w tym przypadku wychodzi).

  Warszawiaku, masz tutaj dostęp do ludzi o dużej (i na warunki polskie unikalnej) wiedzy i doświadczeniu. Doceń to; nie nadużywaj ich cierpliwości, szanuj ich czas. Sposób dyskutowania, jaki tutaj przyjąłeś (nie tylko zresztą tutaj) można zakwalifikować jako trolling. Z konsekwencjami tego faktu.
  Czas na rower (i prosiłabym nie kontynuować tej dyskusji).

 3. Warszawiak

  Dorota!

  "Warszawiaku, masz tutaj dostęp do ludzi o dużej (i na warunki polskie unikalnej) wiedzy i doświadczeniu."

  Całkowicie zgadzam się z Tobą!!

  "Czas na rower (i prosiłabym nie kontynuować tej dyskusji)."

  Rower będzie jak zwykle za ok. 2 godziny….. a do Twojej prośby nie mam zamiaru dostosowywać się…… z tego powodu, że właśnie tu mogę spodziewać się, że prawda będzie nazwana prawdą (nie tak jak u naszego znajomego Gbura)….. to nie ja wrzuciłem temat emerytur, ten temat wielokrotnie na tym forum był poruszany a ostatnio A powiedział Trystero a jeżeli tak, to należy być konsekwentnym i powiedzieć B…..

  "Rozrabiasz jak pijany zajączek 😉"

  Zapomiałaś dodać w Kapuście….. 😉

  Dlatego dla tych Forumowiczów podam inny przykład b. zrozumiały…

  Zakładam, że cała składka emerytalna przez 40 lat idzie do OFE, roczna stopa zwrotu w OFE jest na obecnym poziomie…. ok 6%, to jaka Twoim zdaniem byłaby stopa zastąpienia?…… wyższa niź 100%!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.