Wykres dnia: koniec to, czy początek?

Drobny alert dla grających na niemieckim DAX, których jest dość sporo wśród polskich traderów.

Wyrysowałem klasyczny kanał cenowy, spadkowy oczywiście, jako że DAX tkwi przecież nadal w bessie, i jak widać indeks dotarł do miejsca, z którego ma szansę zacząć kolejną hossę albo zrejterować:

DAX28.07.2016

Zielony odcinek tuż nad poziomem 1500 to nie tylko potencjalna bramka do wyjścia kursów górą ponad linię trendu spadkowego, ale jednocześnie granica nowej hossy technicznej, czyli 20% wzrostu od lutowego dołka.

Scenariusz nr. 2: indeks odbija się od linii trendu i ponownie stacza się w dół.

Scenariusz nr. 3: indeks kręci się w pobliżu linii trendu przez jakiś czas, ni to wychodząc z bessy, ni to w niej tkwiąc.

Intuicyjnie obstawiłbym trzeci ze scenariuszy, nawet biorąc pod uwagę szaloną hossę w USA. Uważam, że na dziś nie istnieją na tyle optymistyczne nastroje by pozwolić rynkowi na takie eksplozje u Niemców. Co w każdej chwili może się oczywiście zmienić.

Dorzucę do tego mały wykresik pokazujący aktualny kierunek ruchu pieniądza do/od funduszy inwestycyjnych, jeden z ważniejszych mierników koniunktury:

fund-flows-european-stocks-2016-HSBC

Jak widać pieniądze uciekają od pół roku z europejskich funduszy, tym bardziej po Brexicie. Ta ucieczka to część większego trendu odpływu na całym świecie poza Azją. Najwięcej tracą fundusze amerykańskie, choć spora część z tych środków trafia do ETFów. Łączna skala odpływów pobiła negatywny rekord z 2007 roku, czyli gdy zaczynał się ostatni krach. Mówi się, że jak sprzedają, to będą za chwilę kupować. Czego wszystkim posiadaczom akcji serdecznie życzę.

–kat—

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.