Wykres dnia: koniec to, czy początek?

Drobny alert dla grających na niemieckim DAX, których jest dość sporo wśród polskich traderów.

Wyrysowałem klasyczny kanał cenowy, spadkowy oczywiście, jako że DAX tkwi przecież nadal w bessie, i jak widać indeks dotarł do miejsca, z którego ma szansę zacząć kolejną hossę albo zrejterować:

DAX28.07.2016

Zielony odcinek tuż nad poziomem 1500 to nie tylko potencjalna bramka do wyjścia kursów górą ponad linię trendu spadkowego, ale jednocześnie granica nowej hossy technicznej, czyli 20% wzrostu od lutowego dołka.

Scenariusz nr. 2: indeks odbija się od linii trendu i ponownie stacza się w dół.

Scenariusz nr. 3: indeks kręci się w pobliżu linii trendu przez jakiś czas, ni to wychodząc z bessy, ni to w niej tkwiąc.

Intuicyjnie obstawiłbym trzeci ze scenariuszy, nawet biorąc pod uwagę szaloną hossę w USA. Uważam, że na dziś nie istnieją na tyle optymistyczne nastroje by pozwolić rynkowi na takie eksplozje u Niemców. Co w każdej chwili może się oczywiście zmienić.

Dorzucę do tego mały wykresik pokazujący aktualny kierunek ruchu pieniądza do/od funduszy inwestycyjnych, jeden z ważniejszych mierników koniunktury:

fund-flows-european-stocks-2016-HSBC

Jak widać pieniądze uciekają od pół roku z europejskich funduszy, tym bardziej po Brexicie. Ta ucieczka to część większego trendu odpływu na całym świecie poza Azją. Najwięcej tracą fundusze amerykańskie, choć spora część z tych środków trafia do ETFów. Łączna skala odpływów pobiła negatywny rekord z 2007 roku, czyli gdy zaczynał się ostatni krach. Mówi się, że jak sprzedają, to będą za chwilę kupować. Czego wszystkim posiadaczom akcji serdecznie życzę.

–kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.