Tydzień, którego nie było

Wracam ponownie do Brexitu oraz nagłej i jak widzimy już dziś bardzo chwilowej reakcji rynków. Tym razem przez pryzmat indeksu małych spółek. Od 23 czerwca do wczoraj indeks małych spółek sWIG80 zyskał nieco ponad 300 punktów. Choć procentowo to zaledwie nieco ponad 2 procent sam wykres zaskakuje. Dzień po ujawnieniu wyników głosowania przez Brytyjczyków rynek się załamał, jednak w ciągu tygodnia straty zostały odrobione. Zupełnie inaczej niż w przypadku WIG20, w którego przypadku wartości są wciąż poniżej poziomu właśnie z 23 czerwca – dnia przed głosowaniem. Jest jeszcze jedna ważna różnica między oboma indeksami. Podczas trwających już niemal miesiąc wzrostów wolumen na WIG20 systematycznie spada. W przypadku sWIG80 potwierdza kierunek trendu, czyli rośnie.

swig80

Zerknijmy z ciekawości na spółki o największej wadze, wchodzące w skład sWIG80. Kogenracja, Stalprodukt, Benefit, Alumetal, Farmacol. Pięć pierwszych stanowi zaledwie 14,6 procent udziału. Inaczej, niż w przypadku WIG20, gdzie jest to ponad 50 procent.

kogenerstalpr

benefit

alume

farm

Z wyjątkiem Farmacolu wykresy pozostałych można by użyć w przewrotnej zgadywance „wskaż, w którym dniu miała miejsce decyzja o głosowaniu w sprawie Brexitu?”. Ślady po tym, jakże szokującym dla rynków wydarzeniu są zaledwie okruszkami.

Jeszcze jedna ciekawostka – wśród pięciu najważniejszych wchodzących w skład indeksu małych spółek kursy trzech mają nominalną wartość trzycyfrową (zaliczyłem Kogeneracje z niemal 100 zł), a wszystkie są powyżej 50 złotych. Gdybyśmy naszą listę wydłużyli o kolejne pięć spółek, do pierwszej dziesiątki, akcje tylko dwóch notowane są z ceną nominalną poniżej 50 złotych. Przeczy to nieco tradycyjnemu postrzeganiu, zgodnie z którym to duże i stabilne spółki mają wysokie nominały. Ale tu dochodzimy do ważnej kwestii zarządzania przez spółki właśnie wartością nominalną i dostępnością akcji spółki dla inwestorów. Na rynku amerykańskim przyjęło się, żeby dzięki polityce splitów starać się utrzymywać cenę akcji na giełdzie w obszarze 50-150 dolarów. Dobrze to robi jej wizerunkowo. Dodatkowo przed splitem czasami pojawia się pozytywny efekt w postaci wzrostów. Gdyby część wymienionych firm podjęła taką decyzję być może wzmocniłoby to panujące na nich wzrosty, a przede wszystkim poprawiło płynność i bieżące obroty.

Napisałem na początku, że w przypadku sWIG80 widoczny jest wzrost obrotów potwierdzający trend. Gdy jednak zerknie się na wykresy pojedynczych spółek, wygląda to co najmniej krępująco. Skąd te obroty? Na wczorajszej sesji zmieniło właściciela 390 akcji Stalproduktu, 71 Benefitu, 1422 Farmacolu i 1817 Kogeneracji. To nie są wartości imponujące. Hossa małych i średnich spółek sprzed kilku lat też miała swoją dynamikę z racji ograniczonej płynności, ale po pęknięciu przyniosło to swoje konsekwencje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.