Wykres dnia: Rynek pracy w USA

Chwilę po najsłabszym od blisko sześciu lat odczycie z amerykańskiego rynku pracy temat „wykresu na niedzielę” narzuca się sam. Musimy spojrzeć na zmianę w liczbie etatów, jaką oszacował Departament Pracy. Mimo powszechnego przekonania, iż mniej liczą się same dane,  a więcej interpretacje, tym razem raport nie pozostawia szerokiego pola wyboru i zwyczajnie będzie miał wpływ na rzeczywistość.

Zacznijmy jednak od tezy, iż skupienie uwagi na liczbie etatów poza rolnictwem przykryło spadek bezrobocia do 4,7 procent. Część komentatorów popada tu w standardową dla ostatnich lat kalkę analizy stopy bezrobocia w kontekście stopy partycypacji, która również spadła. Jednak dane o dynamice płac – wzrost średniej płacy godzinowej o 2,5 procent – wskazują, iż rynek pracy nie wygląda tak źle i prosto, jak chcą analizujący z tezą na wejściu. Zwyczajnie potrzebujemy na tym polu danych z przyszłości, by ocenić trend, a nie szum pojedynczego raportu. Niestety rynki – i co ważniejsze Fed – nie mogą pozwolić sobie na czekanie. Za dziesięć dni Janet Yellen i spółka będą musieli zdecydować o cenie kredytu w USA na bazie danych wstępnych, których rewizje są znanym problemem w analizie makroekonomicznej.

Na podstawie danych wstępnych można już dziś powiedzieć, iż jastrzębie skrzydło FOMC zostanie zmuszone do poważnego namysłu nad swoim pędem do podwyżek stóp procentowych. Dane z rynku pracy w USA – jeśli zostaną potwierdzone w przyszłości – stawiają pod znakiem zapytania ożywienie gospodarki w II połowie roku i powinny mieć wpływ na inne wskaźniki. Dziś proponuję spojrzeć na wykres zmiany liczby miejsc pracy poza rolnictwem, a krócej nonfarm payrolls (NFP) przez pryzmat średniej z trzech miesięcy na wykresie od stycznia 2011 roku (mniej więcej od końca 2010 roku można mówić o pokryzysowym układzie na rynku pracy w USA, w którym nie było ujemnego odczytu NFP). Czerwona linia, to średnia ruchoma z trzech miesięcy. Dynamiczny spadek średniej zaczyna się w połowie grudnia 2015 roku, a więc w momencie pierwszej od lat podwyżki stóp procentowych przez Fed.

NFP

(źródło danych: bls.gov)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.