W ostatnich dniach w giełdowym światku coraz więcej emocji wzbudza umocnienie jena. Temat odnotowuje nawet FT, który dziś podkreśla, iż całość jest ciekawa również z powodu czytelnego spadku korelacji pomiędzy globalnym rynkiem akcji, a jenem. Niepewność i siedemnastomiesięczne minima USDJPY wymusiły na analizujących wykresy szukanie wskazówek w przeszłości i na plan pierwszy wybił się analogiczny ruch z ostatniego kryzysu.


W istocie rzut oka na dziesięcioletni wykres pary USD/JPY pozwala na tezę, iż sytuacja zdaje się być bliźniaczo podobna do 2007 roku. Mocny trend wzrostowy kończy dynamicznym zwrotem i wielomiesięcznym trendem spadkowym, którego centralnym punktem jest wzrost awersji do ryzyka, likwidowanie pozycji przeciwko jenowi i bieg ku bezpieczeństwie. Jeśli obecne umocnienie jena miałoby być spowodowane czymś podobnym, to zasadne są pytania, czy para USDJPY antycypuje jakiś nowy kryzys, czy może jednak mamy do czynienia z pewnym zbiegiem okoliczności i zupełne innym scenariuszem, którego centralnym punktem jest jednak stosunek rynku do dolara.

JPY-2(źródło: Stooq.pl)

Kolejny rzut oka na wykres par EURUSD i JPYUSD pozwala powiązać siłę japońskiej waluty ze stosunkiem rynku dolara, który od około roku nie ugrał niczego nowego wobec jena i euro. Zachowanie rynku może wydawać się zaskakujące, ale pięcioletnie relacje pomiędzy euro i dolarem oraz jenem i dolarem zdają się jednoznacznie wskazywać, iż rynek w klasyczny dla siebie sposób dyskontował zacieśnienie w polityce monetarnej amerykańskiego banku centralnego i kiedy pojawiły się fakty, to gra została zakończona.

JPY-1

(źródło: Stooq.pl)

Ciekawostką tak postawionej tezy jest to, iż rynek nie był w stanie umocnić dolara nawet w kontekście radykalnie luźnych polityk banków centralnych w Europie i Japonii. Wskazywałoby to, iż Fed – wbrew sobie – stał się faktycznie bankiem centralnym świata i od tego, co zrobi Yellen i Spółka zależy przyszła relacja pomiędzy dolarem i resztą świata. Inni mogą próbować wygrywać swoje pojedyncze bitwy walutowe, ale to Fed przesądza o tym, kto wygrywa wojnę lub chociaż kiedy wojna ulega złagodzeniu lub wygaszeniu.

Dla równowagi warto jeszcze przypomnieć notkę z naszych blogów, którą w zeszłym roku napisał Tomek. Wówczas postawione tezy wprost korespondują z dzisiejszą sytuacją na rynku walutowym i przypominają, iż gra na giełdzie czy forexie zawsze będzie miała w sobie element zakładu z rzeczywistością i próby dyskontowania przyszłości. Drugą stroną medalu w takich strategiach jest sprzedanie faktów lub chociaż mniejsza jednokierunkowość gry, co w praktyce owocuje zaskoczeniami i próbami tłumaczenia faktów, które inni już dawno sprzedali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.