Wykres dnia: bez średniej ani rusz

Mało który wskaźnik techniczny jest tak uważnie obserwowany na giełdach w USA jak średnia 200-dniowa.

Poprzedni tydzień zakończył się poruszeniem na twitterze i w blogosferze z racji tego, że najważniejszy indeks S&P 500 zamknął się powyżej owej średniej po raz pierwszy od kilku miesięcy. Od tego czasu nie zrobił jednak większych postępów w górę, co widać na poniższym wykresie (czerwona krzywa to średnia z 200 dni):

S&P500break200sma

Źródło: bossa.pl

Zamknięcie powyżej 200-dniowej średniej wielokrotnie oznaczało powrót do hossy po korekcie albo odwrót bessy. Jednak odwrócenie po spadkach nie zawsze odbywało się natychmiast za pierwszym podejściem, nierzadko wymagało więcej wysiłku od rynku, indeks bowiem wracał poniżej średniej, robił kolejne podejścia, a inwestorzy gubili się w fałszywych sygnałach. Jak choćby w zeszłym roku, co również zaznaczam na wykresie. Mimo to wybicie powyżej 200-dniowej średniej to swego rodzaju święto nadziei na giełdzie.

Gdybym miał osądzać własną intuicją i analizą nastrojów jakość tego ostatniego wybicia, to nabieram obaw, że będzie to męka. Rynek od wielu miesięcy pompowany jest w ogromnej mierze tonami pieniędzy ze skupu własnych akcji przez spółki i przez przejęcia. W tej mierze właśnie zbliża się rekordowy szczyt wartości tych działań, równy temu sprzed ostatniego kryzysu. Natomiast środki z funduszy inwestycyjnych odpływają w równie rekordowym tempie. Tendencja generowania zysków przez spółki maleje. Ostatnia fala wzrostów to zasługa głównie akcji związanych z paliwami, wspierane odbiciem w Chinach (formacja pro-wzrostowa „W”). To nie jest jednak klimat do solidnej hossy.

Marketwatch.com nie omieszka przypomnieć przy tej okazji prognozę znanego i w Polsce Roberta Kyosakiego (syna Bogatego Ojca) sprzed 14 lat. Wskazał on mianowicie zapaść rynków na 2016 rok. Jestem 100% sceptykiem co do tego rodzaju wróżb, a ich spełnienie to raczej kwestia losowości niż wiedzy autora. Ale zastanawia mnie przy tej okazji co innego: jak bardzo ujemne stopy wprowadzą wówczas banki centralne i ile jeszcze gór gotówki wyprodukują? Weszliśmy w obszar ekonomii nowego rodzaju – zalewania pieniądzem – chyba na trwałe. Idę o zakład, że nasza nowa władza zrobi wówczas to samo…

—kat—

2 Komentarzy

  1. Jason Bourne

    Zawsze mnie ciekawiło dlaczego tyle osób używa średniej 200. Nie krytykuję, nie czepiam się, tylko się zastanawiam dlaczego właśnie 200, a nie np. 150, 350, 217, 185????:) Zna ktoś genezę ustawienia 200?

  2. nieudacznik

    Mówiąc o średniej zawsze trzeba powiedzieć, czy mówimy o SMA, czy np o EMA. Ale na moje wyczucie najczęstszym odnośnikiem jest SMA100. Geneza jest dość prosta, w początkach AT traktowano jako świętość trójkę 100, 45 i 15 i tak już zostało. SMA200 traktowana była jako ostatnia instancja i potwierdzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.