Amerykański indeks największych akcji S&P 500 to jeden z nielicznych dziś rynków, które nie wpadły w bessę.

Czy oprze się hiobowym prognozom i minorowym nastrojom generowanym przez media przy użyciu krwistych kolorów? Jako rezydenci GPW możemy odpowiedzieć: a co za różnica…?! Natomiast amerykańscy rezydenci finansowej części internetu powielają między sobą wykres indeksu S&P 500 z zaznaczeniem mocno spodziewanego kierunku. W mojej wersji wyglądałoby to tak:

SP500_RGR

O ile nie ma wątpliwości wśród inwestorów co do tego, że mamy do czynienia z jakiegoś rodzaju formacją wierzchołkową, najczęściej jest to RGR czyli Głowa z Ramionami, to spory trwają na temat tego gdzie narysować ową niebieską linię podstawy. Ja poprowadziłem ją zgodnie z klasyczną wykładnią po minimach, co znaczy, że weszliśmy w fazę jej realizacji, a więc niewykluczone, iż zostanie osiągnięty jej teoretyczny zasięg na poziomie ok. 1650 punktów.

Ale wersji poprowadzenia linii podstawy jest jak zwykle więcej, jak choćby ta:

http://allstarcharts.com/head-shoulders-top-sp500/?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter

Zasadniczą różnicą jest to, czy było z niej już wybicie w dół, czy dopiero nas czeka. Klasyczny dylemat quasi-obiektywnej A.T. Nie rozstrzygnę go, zwracam jedynie uwagę. Odruchy stadne i samo spełniające się przepowiednie mogą rzeczywiście doprowadzić do tego obsunięcia i wejścia USA w fazę bessy. Co zresztą można by uzasadnić z wielu innych, analitycznych punktów widzenia. Palcem cały czas wskazuje się Chiny, a jeśli dołącza do tego chóru George Soros, który zajął już krótkie pozycje na spadki S&P 500, to nie wypada przynajmniej nabrać respektu do pomysłu skazującego rynek na zjazd. Wygląda jednak na to, że szykuje nam się przynajmniej jakieś obicie w górę, „po klasie jego stan rynku poznacie” jak powiedziałby mistrz Yoda.

Nie istnieje w tej konfiguracji cen formacja potrójnego dna, ale przecież nie znaczy to, że jest niemożliwa.

—kat—-

1 Komentarz

 1. pit65

  @KAthay
  A ja promuje klasyke zaczętą w roku 2014: motyla z pierwszym targetem na żółtej poziomej.
  Gdyby nie interwał /miesięczny/ to bym założył shorta po 2100 , a tak pozostaje kibicować.
  Statystyka jest po mojej stronie, ale jak zobaczy to P. Protection za oceanem no to nie wiem co z tego zostanie 🙂

  www.hostmat.eu/images/00404246345797229811.png

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.