Wykres dnia: Stopa bezrobocia i S&P500

Po zamieszaniu na rynkach – które w branżowym slangu nazywamy skokiem zmienności – pojawiły się pytania, czy świat stanął na progu nowej recesji. Osobiście należę do obozu, który skłania się do tezy, iż recesji nie będzie i właśnie dlatego trudno mówić o końcu hossy, której najlepszym gwarantem zawsze była kondycja gospodarki. Piątkowe dane z rynku w pracy w USA – zwłaszcza stopa bezrobocia, która pierwszy raz od 2008 roku ma szansę spaść poniżej progu 5 procent – są dobrą okazją do spojrzenia na zmienną w kontekście zachowania S&P500.

Na początek dodajmy jednak zastrzeżenie, iż dwie bessy z ostatnich lat, to próbka zbyt mała do budowania poważnych hipotez. Każda bessa i hossa miały innych charakter i miejsce w innym kontekście. Nie zmienia to jednak faktu, iż proste nałożenie wykresu indeksy S&P500 na wykres stopy bezrobocia (skala zachowana tylko dla stopy bezrobocia, ale chodzi nam tylko o momenty przesileń) pokazuje dwa fakty. Pierwszy – mało zaskakujący dla obserwatorów rynków akcji – S&P500 kreślił dno bessy zanim rynek pracy kończył fazę wzrostu stopy bezrobocia. Drugi – ważniejszy w obecnej fazie – rynki akcji nie kończyły hossy zanim stopa bezrobocia nie znalazła się fazie stabilizacji na niskim poziomie. Pomimo oczywistości, iż dane z rynku pracy są uznawane w ekonomii za wskaźniki pokazujące z opóźnieniem kondycję gospodarki, akcje nie wyprzedzały bessą wzrostu stopy bezrobocia. Można mnożyć odpowiedzi dlaczego tak się działo, ale nie można pomijać tego faktu, gdy próbuje się odpowiadać na pytanie, czy to już koniec hossy. Przy okazji odnotujmy, iż bezrobocie na poziomie 5 procent w USA to właściwie poziom pełnego zatrudnienia, w którym pracę znajdują wszyscy, którzy chcą pracować.

 

bezrobocie-SP500

6 Komentarzy

 1. pokonajrynek

  Wnioski są jednoznaczne. Ostatnio jednak zauważam, że indeksy zachodnie są zdecydowanie bardziej czułe na doniesienia z Chin. I to one mogą dostarczyć impulsu do spadków. Zastanawiam się czy któremukolwiek krajowi udało się uniknąć recesji po tak długim okresie szybkiego wzrostu?

 2. darkh

  chiny to beda sie cieszyc jak stracona dekada ich ominie (;
  http://asia.nikkei.com/Politics-Economy/Economy/China-to-face-tough-economic-conditions-for-up-to-10-yrs-minister

 3. ekonom polityczny

  Recesji nie będzie?
  To zależy gdzie…W Brazylii i Kanadzie recesja już jest, więc trzeba uściślić co się rozumie pod tym pojęciem.

  1. astanczak (Post autora)

   @ ekonom polityczny

   W Rosji też jest, ale akurat problemy tych krajów mają dość konkretne przyczyny. Za chwilę to samo będzie można powiedzieć o Australii (przy okazji – dobry moment na wizytę w Australii i Nowej Zelandii).

 4. ekonom polityczny

  Lakshman Achutchan & ECRI a propos 5% stopy bezrobocia w USA.
  Silny spadek bezrobocia w USA? OK, ale tylko dzięki niskopłatnym miejscom pracy (barmani, kelnerzy, obsługa fasfoodów itd.)

  https://www.businesscycle.com/ecri-news-events/news-details/economic-cycle-research-ecri-cheap-labor

 5. astanczak (Post autora)

  @ ekonom polityczny

  Część danych pokazuje równoległy proces przechodzenia z etatów tymczasowych na pełne, a inne dane pokazują presję płacową. Tak więc ten obraz jest nieco bardziej złożony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.