Wykres dnia: Nasdaq 5000

W poniedziałek 2 marca, indeks spółek technologicznych Nasdaq na krótko przekroczył barierę 5000 punktów. Zarówno inwestorzy jak i media finansowe przywiązują sporą uwagę do tego rodzaju okrągłych poziomów.

Nasdaq wspiął się powyżej poziomu 5000 punktów po raz pierwszy od 2000 roku a więc od zenitu technologicznego bąbla spekulacyjnego z przełomu wieków. Nietrudno się więc domyśleć, że ponowne osiągnięcie przez indeks poziomu 5000 punktów jeszcze bardziej ożywiło dyskusję o trwałości rynku byka i sensowności aktualnych wycen na rynku akcyjnym. Argumenty obozu pesymistów w tej dyskusji przedstawił kilka dni temu Tomasz Symonowicz na Blogach Bossy.

Warto przy tym zauważyć, że o ile Nasdaq dopiero zbliżył się do historycznego szczytu notowań (do rekordu intraday brakło w poniedziałek około 125 punktów czyli jakieś 2%) to indeks szerokiego rynku – S&P 500 już je poprawił, i to zarówno szczyty z 2000 jak i 2007 roku. Pokazuje to poniższy wykres z Financial Times:

Za Financial Times

Za Financial Times

W artykule Financial Times poświęconym pokonaniu przez Nasdaq poziomu 5000 punktów znalazłem jednak bardziej pożyteczne zestawienie: tabele porównującą 10 największych spółek i ich wyceny wskaźnikowe (cena/zysk) w Nasdaq w 2000 roku i 2015 roku:

Za Financial Times

Za Financial Times

Moim zdaniem powyższe zestawienie sugeruje, że bezpośrednie porównywanie bańki technologicznej z przełomu wieków i obecnej sytuacji na Nasdaq jest sporym nieporozumieniem. O ile można argumentować, że wskaźniki fundamentalne spółek z Nasdaq mogłyby być dużo bardziej atrakcyjne (wskaźnik cena/zysk dla raportowanych zysków to około 22, dla prognozowanych zysków to około 19) to znajdują się na poziomach bardzo odległych od tych z bańki technologicznej (wskaźnik cena/zysk wynosił wtedy około 60-70).

Wystarczy także spojrzeć na listę najważniejszych spółek w indeksie by zorientować się, że nie reprezentują one bliżej niesprecyzowanych marzeń i aspiracji ale w zdecydowanej większości są to stabilne, zyskowne, rozpoznawalne globalnie biznesy, które są w stanie generować wzrost przychodów i zysków. Myślę, że polski czytelnik może mieć problem z rozpoznaniem 2-3 spółek z tego zestawienia: Amgen i Gilead to wiodący firmy biotechnologiczne a Comcast to operator kablowy w USA.

Nie oznacza to, że osoby oczekujące korekty notowań nie mają racji. Tak się składa, że niedawno minęła 6 rocznica początku obecnego rynku byka na amerykańskich rynku akcyjnym. Statystycy rynkowi z Bespoke policzyli, że trwająca hossa jest czwartą w rankingu najdłuższych (6 lat) i najbardziej zyskownych (210%) w historii indeksu S&P 500.

Warto więc zauważyć jeszcze jedną różnicę pomiędzy Nasdaq z 2000 roku i Nasdaq z 2015 roku. Inwestorzy indywidualni w Polsce mają praktyczne możliwości partycypacji w trwającej hossie albo zagrania pod nadchodzącą korektę. Piętnaście lat temu taką możliwość mieli jedynie nieliczni indywidualni inwestorzy i często oznaczało to konieczność mniejszych lub większych kombinacji (jak zawieranie transakcji na rachunkach znajomych z USA). Obecnie, dzięki platformom forexowym i możliwości inwestowania na zagranicznych rynkach kasowych indywidualni inwestorzy w Polsce mogą wziąć bezpośredni udział w dyskusji o sensowności wycen na Nasdaq.

1 Komentarz

  1. Deo Gratias

    Paczę na listę spółek z 2000r. i wydaje mi się, że top topów, czyli MS, Cisco, Intel, Oracle, Sun, Dell również nie podpadały pod „nie reprezentują one bliżej niesprecyzowanych marzeń i aspiracji ale w zdecydowanej większości są to stabilne, zyskowne, rozpoznawalne globalnie biznesy, które są w stanie generować wzrost przychodów i zysków”.
    A jednak spadło…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.