Wykres dnia: co się działo po gwałtownych spadkach cen ropy?

Nie jest niespodzianką, że te same portale finansowe, które ostrzegały przed nieuniknionym krachem gospodarczym spowodowanym wysokimi cenami ropy gdy na przełomie wiosny i lata cena ropy WTI zbliżała się do poziomu 110 USD za baryłkę, obecnie ostrzegają przed nieuniknionym krachem gospodarczym spowodowanym niskimi cenami ropy.

Przekraczający już 45% w 12-miesięcznym horyzoncie czasowym spadek cen ropy naftowej bez wątpienia zostanie uznany za jedno z najważniejszych wydarzeń ekonomicznych mijającego roku. Dlatego dzisiejszą tabelą dnia jest przygotowana przez LPL Financial Research infografika pokazująca 7 przypadków gwałtownego spadku cen ropy naftowej w ostatnich 30 latach – to co działo się w gospodarce i na rynku finansowym w czasie spadków i w okresie roku po osiągnięciu przez 12-miesięczną zmianę cen ropy poziomu -35%. Infografikę opublikował na Twiterze Pedro da Costa:

Za LPL Financial Research

Za LPL Financial Research

Powyższa tabela wydaje się mi cenną ilustracją trudności, które napotykają inwestorzy i analitycy próbujący wykorzystać dane historyczne jako wskazówkę co do możliwych scenariuszy rozwoju sytuacji rynkowej. Takie podejście do inwestowania oparte jest na założeniu, że jeśli struktura rynku nie zmieniła się istotnie to można się spodziewać, że rynek będzie reagował na pewne bodźce (zarówno wewnętrzne – cenowe jak i zewnętrzne – gospodarcze i polityczne) podobnie do sposobu, w jaki robił to w przeszłości. By wspomniane podejście badawcze miało szanse być użytecznym należy więc dołożyć starań by porównywane sytuacje były do siebie jak najbardziej podobne.

W praktyce jest to bardzo trudne co pokazuje powyższa infografika. Możemy na przykład zauważyć, że gwałtowne spadki cen ropy naftowej w ostatnich 30 latach zdarzały się w dwóch rodzajach sytuacji: w okresach poprzedzających osłabienie gospodarcze oraz w okresach pozbawionych oznak zbliżającego się osłabienia w gospodarce. W latach 1991, 2001 i 2008 spadkom cen ropy towarzyszyły spadki zysków operacyjnych firm z indeksu S&P 500 i negatywne wskazania indeksu wskaźników wyprzedzających koniunkturę (LEI). Dodatkowo w latach 2001 i 2008 spadkom cen ropy towarzyszyły duże spadki na rynku akcyjnym. W pozostałych sytuacjach spadki cen ropy naftowej miały miejsce w okresie relatywnie pozytywnej koniunktury gospodarczej.

W dużym uproszczeniu, to co widać na infografice przedstawia raczej banalny fakt, że spadki cen ropy mogą być związane ze stroną popytową (osłabienie gospodarcze zmniejsza popyt na ropę i prowadzi do spadków cen) oraz ze stroną podażową (duże inwestycje w poprzednich latach albo postęp technologiczny prowadzą do wzrostu produkcji ropy naftowej, nadwyżki podaży i spadku cen). Opisane dwie kategorie spadków cen ropy naftowej mogą się od siebie bardzo różnić i być może te różnice należy uwzględnić szukając historycznych porównań z obecną sytuacją. Należy jednak pamiętać, że w ten sposób nie tylko ogranicza się liczbę dostępnych do analizy zdarzeń ale także naraża się na błąd nadmiernej optymalizacji.

Właśnie dlatego szukanie historycznych odniesień dla obecnej sytuacji rynkowej jest przedsięwzięciem dużo trudniejszym niż może się to w pierwszym wrażeniu wydawać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.