Wykres dnia: żarłoczny rynek

Matt King z Citi podsumował rozważania o działaniach czołowych banków centralnych (Fed, ECB, BoJ i BoE) stwierdzeniem: potrzeba około 200 mld dolarów kwartalnie (w postaci wsparcia banków centralnych – T.) by uchronić rynki przed spadkami.

Ilustracją tezy Kinga ma być wykres opublikowany na blogu FT Alphaville pokazujący skalę wspierania płynności na rynkach finansowych przez amerykański, europejski, japoński i angielski bank centralny:

Za Citi via FT Alphaville

Za Citi via FT Alphaville

Analityk Citi podkreśla, że na zachowanie rynków finansowych wpływ mają nie tylko działania Fed ale także działania innych czołowych banków centralnych. Zdaniem Kinga gdy trzymiesięczne wsparcie netto ze strony czterech banków centralnych spada poniżej poziomu 200 mld USD rynki finansowe dostają zadyszki.

Łatwo zrozumieć dlaczego wykres z raportu Kinga stał się popularny – zarówno po stronie rynkowych optymistów jak i pesymistów dominuje przeświadczenie, że rynki finansowe (na przykład rynki akcyjne) nigdy nie dotarłyby do obecnych poziomów bez wydatnej pomocy banków centralnych. Duża część obaw o zachowanie rynków finansowych związana jest z oczekiwaniem normalizowania polityki monetarnej przez czołowe banki centralne.

Trzy zagadnienia warte są uwagi w kontekście powyższego wykresu. Po pierwsze, o ile spadkowi skali wsparcia płynności przez banki centralne w 2010 roku i 2011 roku rzeczywiście towarzyszył tumult na rynkach finansowych to podobne wydarzenie z 2013 roku nie wywołało już tak sporego zamieszania. Po drugie, analiza Kinga pomija istotnego gracza – Ludowy Bank Chin. Skala interwencji chińskiego banku centralnego często umyka uwadze analityków. Po trzecie, King skupia się na analizie strumienia (flow) a pomija stan (stock) czyli konsekwencje wcześniejszych działań, które można zaobserwować choćby w nabrzmiałych bilansach banków centralnych.

Odnoszę wrażenie, że inwestorzy nieprędko przekonają się o rzeczywistym znaczeniu interwencji banków centralnych dla wyceny aktywów finansowych. Ostatnie doniesienia wskazują, że bankierzy centralni po raz kolejny rozważają przesunięcie w czasie działań normalizacyjnych.

3 Komentarzy

 1. deli deli

  Matt King z Citi powinien niebawem otrzymać przesyłkę potwierdzającą
  jego tezę o braku płynności – w okolicy siódmego listopada.

 2. Bebok

  http://www.bankier.pl/wiadomosc/EBC-rozpoczal-europejskie-QE-7220437.html w jaki sposób bilans ECB się od 2012 roku zmniejszył, skoro robili OMT (o którym pisałeś na blogu w kontekście fragmentaryzacji systemu bankowego eurozony)?

  1. trystero (Post autora)

   @ Bebok

   Stawiałbym na masowe spłacanie przez banki pomocy po wygaśnięciu gorącej fazy kryzysu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.