Wykres dnia: Rozpieszczeni brakiem zmienności

Ostatnie dni na rynkach przyniosły nieco więcej emocji. Zmienność skoczyła na tyle dynamicznie, by CNN-owski wskaźnik stresu sięgnął ekstremum, sygnalizując panikę na rynku. Nic tak nie leczy strachu, jak przeszłe doświadczenia i perspektywa historyczna, dlatego dziś rzut oka na wykres VIX, który były już bohaterem naszych niedzielnych notek w przeszłości.

VIX – znany na rynkach jako wskaźnik strachu – zanotował ostatnio dynamiczną zwyżkę. Indeks przesunął się z okolic, które można nazwać kilkuletnimi minimami, w rejon rocznego maksimum. Zwyżkę oddaje ciemniejsza linia na większym wykresie z ostatnich trzech lat.  Jeśli jednak umieścić ostatnie trzy lata na wykresie wskaźnika z dziesięciu lat, to okaże się, iż dzisiejsze wskazania i emocje rynku stale mieszczą się w rejonach dalekich od prawdziwych panik, jakie obserwowaliśmy w bliskiej przeszłości – ciągle są na poziomach znanych z hossy zakończonej kryzysem 2008 roku. Szum, jaki wzbudza obecne rozedrganie, zdaje się być raczej pochodną trzech lat niskiej zmienności, która rozleniwiła graczy, niż realnym wskazaniem wysokiej temperatury rynku. Z obowiązku odnotujmy, iż VIX mówi tylko co miało miejsce a nie, co wydarzy się w bliskiej przyszłości.

VIX-bossa

(Źródło danych: CBOE – dostępne do własnych analiz)

[Głosów:20    Średnia:3.2/5]

2 Komentarzy

 1. darkh

  ta przepowiednia z VIXa wydaje sie calkiem logicznie zrobiona
  https://tradingwithleafwest.files.wordpress.com/2014/10/sentiment_october-11-2014_03.jpg
  (daty ok)

 2. astanczak (Post autora)

  @ darkh

  Dzięki – ładne. Kluczowe okazują się ajmocniejsze przesunięcia związane są z naprawdę silnymi wydarzeniami, jak jesienny krach z 27 października 1997 i kryzys azjatycki oraz bessa 2008 roku. Teraz pytanie, czy nadciąga jakieś wydarzenie tego typu, czy znów rozejdzie się po kościach, jak w pozostałych przypadkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *