Wykres dnia: Rozpieszczeni brakiem zmienności

Ostatnie dni na rynkach przyniosły nieco więcej emocji. Zmienność skoczyła na tyle dynamicznie, by CNN-owski wskaźnik stresu sięgnął ekstremum, sygnalizując panikę na rynku. Nic tak nie leczy strachu, jak przeszłe doświadczenia i perspektywa historyczna, dlatego dziś rzut oka na wykres VIX, który były już bohaterem naszych niedzielnych notek w przeszłości.

VIX – znany na rynkach jako wskaźnik strachu – zanotował ostatnio dynamiczną zwyżkę. Indeks przesunął się z okolic, które można nazwać kilkuletnimi minimami, w rejon rocznego maksimum. Zwyżkę oddaje ciemniejsza linia na większym wykresie z ostatnich trzech lat.  Jeśli jednak umieścić ostatnie trzy lata na wykresie wskaźnika z dziesięciu lat, to okaże się, iż dzisiejsze wskazania i emocje rynku stale mieszczą się w rejonach dalekich od prawdziwych panik, jakie obserwowaliśmy w bliskiej przeszłości – ciągle są na poziomach znanych z hossy zakończonej kryzysem 2008 roku. Szum, jaki wzbudza obecne rozedrganie, zdaje się być raczej pochodną trzech lat niskiej zmienności, która rozleniwiła graczy, niż realnym wskazaniem wysokiej temperatury rynku. Z obowiązku odnotujmy, iż VIX mówi tylko co miało miejsce a nie, co wydarzy się w bliskiej przyszłości.

VIX-bossa

(Źródło danych: CBOE – dostępne do własnych analiz)

2 Komentarzy

 1. darkh

  ta przepowiednia z VIXa wydaje sie calkiem logicznie zrobiona
  https://tradingwithleafwest.files.wordpress.com/2014/10/sentiment_october-11-2014_03.jpg
  (daty ok)

 2. astanczak (Post autora)

  @ darkh

  Dzięki – ładne. Kluczowe okazują się ajmocniejsze przesunięcia związane są z naprawdę silnymi wydarzeniami, jak jesienny krach z 27 października 1997 i kryzys azjatycki oraz bessa 2008 roku. Teraz pytanie, czy nadciąga jakieś wydarzenie tego typu, czy znów rozejdzie się po kościach, jak w pozostałych przypadkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.