Ostatnie dni na rynkach przyniosły nieco więcej emocji. Zmienność skoczyła na tyle dynamicznie, by CNN-owski wskaźnik stresu sięgnął ekstremum, sygnalizując panikę na rynku. Nic tak nie leczy strachu, jak przeszłe doświadczenia i perspektywa historyczna, dlatego dziś rzut oka na wykres VIX, który były już bohaterem naszych niedzielnych notek w przeszłości.
VIX – znany na rynkach jako wskaźnik strachu – zanotował ostatnio dynamiczną zwyżkę. Indeks przesunął się z okolic, które można nazwać kilkuletnimi minimami, w rejon rocznego maksimum. Zwyżkę oddaje ciemniejsza linia na większym wykresie z ostatnich trzech lat. Jeśli jednak umieścić ostatnie trzy lata na wykresie wskaźnika z dziesięciu lat, to okaże się, iż dzisiejsze wskazania i emocje rynku stale mieszczą się w rejonach dalekich od prawdziwych panik, jakie obserwowaliśmy w bliskiej przeszłości – ciągle są na poziomach znanych z hossy zakończonej kryzysem 2008 roku. Szum, jaki wzbudza obecne rozedrganie, zdaje się być raczej pochodną trzech lat niskiej zmienności, która rozleniwiła graczy, niż realnym wskazaniem wysokiej temperatury rynku. Z obowiązku odnotujmy, iż VIX mówi tylko co miało miejsce a nie, co wydarzy się w bliskiej przyszłości.
(Źródło danych: CBOE – dostępne do własnych analiz)
2 Komentarzy
Dodaj komentarz
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.
ta przepowiednia z VIXa wydaje sie calkiem logicznie zrobiona
https://tradingwithleafwest.files.wordpress.com/2014/10/sentiment_october-11-2014_03.jpg
(daty ok)
@ darkh
Dzięki – ładne. Kluczowe okazują się ajmocniejsze przesunięcia związane są z naprawdę silnymi wydarzeniami, jak jesienny krach z 27 października 1997 i kryzys azjatycki oraz bessa 2008 roku. Teraz pytanie, czy nadciąga jakieś wydarzenie tego typu, czy znów rozejdzie się po kościach, jak w pozostałych przypadkach.