Wystarczył skok zmienności na sesji 25 lipca, żeby obrót na kontraktach wzrósł ponad dwukrotnie w stosunku do tego co działo się na kilku wcześniejszych sesjach. Cena kontraktów w tym dniu zanurkowała z poziomu 2350  do 2304, kończąc ostatecznie tylko jeden punkt poniżej minimalnego poziomu. Maksimum było zaledwie jeden punkt  wyżej, niż poziom otwarcia.

Czterdzieści siedem punktów!

Ostatni raz taka rozpiętość w ciągu sesji wystąpiła 22 maja , czyli dwa miesiące wcześniej. Jeszcze poprzednia 23 marca – ponownie dwa miesiące wcześniej. Nie wyglądałoby to zbyt optymistycznie, jeśli dzień zmienności zbliżającej się do 50 punktów pojawiałby się raz na dwa miesiące. Na szczęście spadki aktywności występują okresowo. W ubiegłym roku, który również nie należał do jakichś wybitnie atrakcyjnych pod względem rozpiętości dziennych notowań – 50 punktowe sesje występowały znacznie częściej. To ten rok przyniósł niesłychany marazm, który od kwietnia przerodził się w stagnację. Na kilku sesjach w ostatnich trzech miesiącach zmienność wynosiła 10-11 punktów.

Jeśli ktoś uważa, że winę za brak obrotów na naszym rynku kontraktów indeksowych ponosi zmiana mnożnika, musi być wyjątkowo ślepy na warunki rynkowe. Zwracałem uwagę już na to nieco wcześniej:

https://blogi.bossa.pl/2014/06/02/wycieczka-przez-ostatnia-dekade/

https://blogi.bossa.pl/2014/07/10/optymistycznie-przyszlosc/

Minęło już sześć tygodni od wprowadzenia mnożnika. Równocześnie sześć tygodni marazmu rynkowego – z wygasającymi obrotami, rozszerzającymi się spreadami na pojedynczych spółkach i sytuacją, w której na całkiem dużej liczbie akcji nie dochodzi do transakcji w pierwszych godzinach sesji. To zbyt krótki czas, żeby próbować podsumować to co się stało z kontraktami indeksowymi. Zwłaszcza, że będę mocno się upierał, że wystarczy 2-3 miesiące wysokiej zmienności, by liczba zachwyconych mnożnikiem równym 20 złotych przewyższyła sceptyków tego rozwiązania.

Zwłaszcza, że niemal od razu po wprowadzeniu mnożnika day-traderzy otrzymali nową możliwość, jaką jest zawieranie transakcji przy obniżonych warunkach depozytowych.

http://bossa.pl/oferta/gielda/rachunek-intraday/

Na zamieszczonym diagramie pokazano wykresy intra – wszystkich transakcji na kontraktach na indeks WIG20 w trzech tygodniach – tydzień przed wygaśnięciem kontraktu (seria bez mnożnika *20) 13-20.06. Dwa tygodnie po wprowadzeniu mnożnika 30.06-4.07 i ostatni tydzień, czyli 28.07 – 1.08.

mnoznik_3tyg

W górnej części diagramu (pierwszy z wymienionych tygodni) dwie najdłuższe sesje to dni, w której uczestnicy rynku przechodzili na nową serię (już z mnożnikiem). W pozostałych dniach aktywność była słaba, choć nie tak jak miało to miejsce w pierwszym tygodniu lipca. Częstość transakcji gwałtownie zwiększyła się wraz ze zmiennością w ciągu dnia (co nie jest zaskakujące), czyli na sesjach 30.07 – 1.08.

1 sierpnia widzimy 10 500 rekordów. W porównaniu z niedawnymi  3000-5000 tysiącami to rewelacja, choć daleko do sesji, gdy liczba ta przekraczała 20 000. To czy gracze intra zaczną wykorzystywać potencjał nowego mnożnika i wpłyną na zwiększenie płynności, jest prawdopodobnie kwestią czasu. Choć nie należy się łudzić, że chętnych do aktywności przy zmienności 10-15 punktów będzie bardzo mało. Ta jedna sesja z końca października pokazała, że wystarczy 50 punktów, by „ożywić’ najbardziej aktywnych.

 

1 Komentarz

 1. pit65

  Oni juz to wykorzystują .

  LOP zwiększył się , w jakimś sensie o wartość procentową obniżonej prowizji.Innymi słowy branża potencjalnie odzyskała utracone diamenty z prowizji i wyrównała stan dla x10.
  MA to swoje uzasadnienie.
  Otwierając pozycję na x20 można zmniejszyć stopa z samej prowizji do wartości 1.6 pkt z 3.2 poprzednio dla takiej samej stawki zakładu i w pewnym sensie zawęzić dzieki temu ryzyko mierzone stopem jak i proporcjonalnie mniejszym zysku przy utrzymaniu constans dla ratio.

  Czasem sobie „skalpn-ę” na M15 i ostatnio od przejścia na nowe jest tam bardzo wąsko permanentnie.
  Otwierałem 12 /24 na stare/ kontraktów , gdzie miarą ryzyka jest ATR.
  NIe przypominam sobie bym kiedykolwiek w ciągu ostatnich lat otworzył więcej niż 19 /sporadycznie/ na starych adekwatnie przeważnie było to średnio gdzieś w granicach 12 , a przez ostatni miesięc z hakiem oscylowało w granicach 20 na stare czyli 10 nowych.Tu nie ma przypadku.
  Gracze /rynek/ efektywnie wykorzystali powstałą nieefektywnośc /nie wynikającą z mnożnika , a prowizji/ co skutkuje powiększeniem LOP-u z jednoczesnym zawężeniem zmienności na krótkich interwałach, będzie „jest” dzieki temu ciaśniej.Co jest uzasadnione bo ryzyko zmalało dzieki prowizji i jest mniejsza wymagana przestrzeń dla zysku po drugiej stronie.

  W tym sensie jestem wyznawca efektywności rynkowej.Jest przyczyna jest skutek. Żadnego błądzenia losowego 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.