Inwestorzy indywidualni wracają na rynek akcyjny w USA?

Trwająca już ponad pięć lat hossa na amerykańskim rynku akcyjnym nazwana została najbardziej znienawidzonym rynkiem byka w historii. Wielu inwestorów, w tym miliony inwestorów indywidualnych leczących rany po ostatniej bessie, nie brało udziału w zwyżkach. Wygląda na to, że sytuacja powoli się zmienia.

Wall Street Journal poinformował, że odsetek nowych środków napływających na indywidualne konta emerytalne Amerykanów, tzw. 401 (k), które trafiają na rynek akcyjny osiągnął 67%. To najwyższa wartość od marca 2008 roku. Dla porównania, w dołku bessy w marcu 2009, wskaźnik ten wynosił 56%. Podczas szczytu poprzedniej hossy w październiku 2007 wskaźnik osiągnął 69%. WSJ donosi, że klienci doradców finansowych coraz część zwracają się do nich w celu zwiększenia ekspozycji na rynek akcyjny.

Za WSJ

Za WSJ

Na blogu Zero Hedge znalazłem inny wykres pokazujący zmianę nastawienia inwestorów indywidualnych. Dotyczy on zakupów netto amerykańskich akcji przez indywidualnych klientów banku BofAML:

Za BofAML via Zero Hedge

Za BofAML via Zero Hedge

Jak można zauważyć, od około roku inwestorzy indywidualni i inwestorzy instytucjonalni przejawiają różne nastawienie do rynku akcyjnego. Pierwsi, są kupującymi akcje, drudzy zmniejszają zaangażowanie na rynku akcyjnym.

Czy zwiększone zainteresowanie inwestorów indywidualnych rynkiem akcyjnym jest sygnałem nadchodzącego załamania? Warto zauważyć, że inwestorzy indywidualni jako całość nie posiadają umiejętności wyczuwania rynku. Analitycy stworzyli nawet pojęcie luki behawioralnej – różnicy pomiędzy stopami zwrotu rynków a stopami zwrotu inwestujących na nich inwestorów indywidualnych. Próby wyczuwania rynku obniżają wyniki inwestycyjne przeciętnego inwestora.

Dlatego sam fakt, że na jakimś etapie hossy inwestorzy indywidualni decydują się aktywniej inwestować na rynku akcyjnym nie powinien nikogo dziwić. Inwestorzy indywidualni z jednej strony coraz słabiej pamiętają ból strat z lat 2007-2009, a z drugiej strony są coraz bardziej sfrustrowani nieuczestniczeniem w zyskach z lat 2009-2014. To zrozumiałe, że część z nich wraca na rynek akcyjny lub zwiększa na nim swoje zaangażowanie. Jeśli publikowane ostatnio dane trafnie oddają zachowanie drobnych inwestorów to można traktować je jako oznakę dojrzałości trendu wzrostowego. Istnieje natomiast istotna różnica pomiędzy wejściem hossy w dojrzałą fazę a załamaniem. Te dwa zjawiska może oddzielać istotny z punktu widzenia inwestorów okres czasu.

4 Komentarzy

 1. MZ

  takich sygnałów, potwierdzających powrót inwestorów indywidualnych, jest więcej, np. dane AAII via zerohedge:
  http://www.zerohedge.com/news/2014-04-17/if-smart-money-selling-whos-buying

  poziom gotówki na wieloletnich minimach, obligacje średnio a w akcje prawie rekordowe zaangażowanie
  czytałem też wypowiedzi szefów firm brokerskich obsługujących drobnych inwestorów np. Ameritrade – i ton był jednoznaczny: od jesieni 2013 prowizje są coraz większe, styczeń-luty 2014 to dynamika przychodów rzędu 20-30%, często były to rekordowe przychody ostatnich lat…

 2. miś

  FED przykreca kurek a indywidualni wracają na rynek. to sie nazywa faktycznie wyczucie rynku.

 3. deli deli

  Cieszy mnie Trystero,że to wyłapałeś. Ta moda zza oceanu idzie do nas. Sygnalizowałem ten miły obròt rzeczy w ubiegłym roku w wymianie z Dorotą.Czy to zapowiedź korekty na rynkach? Nie kojarzmy w ten sposòb.Mamy pod ręką ciekawszy i bardziej precyzyjny serwis dla prognozowania szczytu i koryta.

 4. deli deli

  Indywidualni
  Polska Grupa Energetyczna odsłana Wam dzisiaj perspektywę;
  skąd to jeszcze niedawno wyszliśmy, gdzie jesteśmy’ co mamy do stracenia a co możemy zyskać i dokąd w imię Najwyższych Oczekiwań będziemy podążać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.