Odkurzę cykl z filmami, który zacząłem dość dawno temu.

 

Tym razem ‘3 w 1’ czyli 3 strategie forexowe w jednym skondensowanym wykładzie pod tym oto adresem:

http://www.youtube.com/watch?v=Fbvqg77ZXSU

Najbardziej zainteresowała mnie szczerze mówiąc jedynie ta pierwsza strategia – krótkoterminowa gra po danych (nieco niżej o tym dlaczego tylko ta). Jej zasady są dość proste, spójne logiczne i harmonizują z rytmem rynku:

Zwykle po danych ekonomicznych kursy walut wychylają się dość zdecydowanie w jedną ze stron, nawet jeśli czasami początkowo dominuje strona przeciwna po „fałszywym” wybiciu. Rynek potrzebuje czasu aby zdyskontować dane w aktualnych kursach i może trwać to kilka, kilkanaście minut. Często jednak wychylenie idzie zbyt daleko, napędzane zamykanymi zleceniami obronnymi i kupnem/sprzedażą bez limitów cenowych. W takim momencie dochodzi w rezultacie do korekty owego wybicia i na tym pomyśle osadzają swoją taktykę autorzy filmu. Przyjmują oni (domyślam się, że w wyniku szeregu obserwacji), iż czas na korektę odchylenia przychodzi ok. 15-stej minuty od momentu podania danych.

Rozgrywka odbywa się na danych 5-cio minutowych. Po zakończeniu trzeciego słupka od poznania przez rynek danych dokonujemy wejścia na pozycję w stronę przeciwną do dotychczasowego ruchu wybiciowego, a stop-loss ustawiamy w najodleglejszym punkcie owego ruchu. Niestety autorzy nie podają przepisu na stopy zamykające zysk. Domyślnie to poziom 2-3 razy przekraczający szerokość stop-lossa.

Poniższy wykres to przykład wykorzystania tego pomysłu:

 15after_news

Po ogłoszeniu odczytu niemieckiego ZEW 18 lutego o godzinie 11:00 kurs EUR/USD spadł nieco (słupek nr. 1 na wykresie). Po zakończeniu 15-stej minuty od tego wydarzenia czyli na zamknięcie słupka nr. 3 a de facto na otwarcie słupka nr. 4 otwieramy pozycję długą ze stopem na poziomie zaznaczonym fioletową linią. Ten poziom obronny został jednak zaatakowany, wyrzucając pozycję. W zasadzie byłoby już pozamiatane gdyby nie fakt, że kurs ponownie ruszył w górę. Tu jednak można wykorzystać metodę odnawiania pozycji: jeśli po odpaleniu stop-lossa kurs wraca do poziomu zajęcia owej feralnej pozycji, odnawiamy ją w tym samym punkcie co poprzednio lub nieznacznie dalej (2-5 tików).

Nie wiem jak pomysł z filmu działa w perspektywie szerszej, przy większej ilości zdarzeń po danych, zakładam jednak, że autorzy sprawdzili jego działanie na wielu przykładach z historii (back testing). Niemniej jednak logika jego jest całkiem sensowna. Być może siła jego rażenie rośnie wraz ze znaczeniem danych i wielkością ruchu wybiciowego zaraz po nich.

Drugi z pomysłów tego filmu prezentowałem już wcześniej tutaj , tyle że w układzie 5-cio minutowym, więc do niego nie wracam choć bardzo lubię akurat tę strategię wybicia z układu „świecy wewnętrznej”.

Pomysł trzeci ze średnią oraz MACD w ogóle mnie nie zachwyca, być może dlatego, że wskaźniki działają na mnie irytująco. Szczególnie gdy łączy się je w pary lub większe struktury, dające złudzenie większej kontroli. Ale być może komuś przypadnie do gustu.

Autorzy bardzo oszczędnie odnoszą się do kontroli ryzyka. A bez tego każdy pomysł jest mało przydatny, co najwyżej w pewien sposób inspirujący.

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.