Minął właśnie pierwszy kwartał od wprowadzenia przez GPW indeksu WIG30. Patrząc na nowy, jak i dotychczasowy indeks największych spółek, można powiedzieć, że wiele się nie zmieniło, a nawet znaleźliśmy się w punkcie wyjścia. Oba indeksy znalazły się niemal na tym samym poziomie, na którym znajdowały się 20 września. Ponieważ konstrukcja obu nie jest jakoś zaskakująco odmienna (pierwsza piątka spółek w obu przypadkach stanowi 55%) nie należy dziwić się, że ich wykresy wyglądają bliźniaczo.
Spójrzmy jednak jak w tym krótkim czasie zachowała się pierwsza i ostatnia piątka spółek wchodzących w skład nowego indeksu. Sam indeks spadł kosmetycznie o 0,9 procent. Co jednak by się stało, gdybyśmy w dniu 20 września spróbowali stworzyć dwa portfele po 5 spółek mając do dyspozycji np. po 10 000 złotych.
W tabelkach poniżej znajduje się przykład transakcji na obu portfelach z uwzględnionymi realnymi prowizjami.
Wynik po 3 miesiącach nie może być jakiś szczególnie imponujący, skoro wartość indeksu praktycznie się nie zmieniła. Ale niemal od samego początku odrobinę lepiej zachowywali się „nowicjusze”. W ciągu tego czasu oba portfele przyniosły niewielkie straty. Dolna piątka -0,79%, górna -1,47%.
A tak prezentują się stopy zwrotu z poszczególnych spółek obu „piątek”?
Dolna „piątka” – od góry (według stopy zwrotu ostatniego dnia): GTC, TVN, Netia, (WIG30) , ENEA, Boryszew
Górna „piatka” – od góry: PKO bp, PZU, PEKAO, (WIG30), PKN Orlen, KGHM
Ciekawe jest to, że jednak lepiej prezentowały się małe spółki. Stopa zwrotu aż w przypadku czterech z nich, w pewnym momencie przekroczyła 10 proc. W przypadku dużych spółek, dotyczyło to tylko dwóch akcji.
I jeszcze wyniki z portfela dla poszczególnych inwestycji (nominalnie i w procentach):
Od przyszłego roku do obrotu wejdą pierwsze serie kontraktów (oraz opcji) na indeks WIG30. Szczegóły procesu podajemy za www.gpw.pl (http://www.gpw.pl/wig30faq)
„W grudniu 2014 r. zostaną wprowadzone do obrotu pierwsze serie instrumentów pochodnych na WIG30 (kontraktów i opcji) w pełnym cyklu wygasania (zgodnie ze standardem kontraktu i opcji). Jednocześnie nastąpi zaprzestanie wprowadzania do obrotu kolejnych serii kontraktów i opcji na WIG20. Proces migracji na instrumenty pochodne na indeks WIG30 zakończy się we wrześniu 2015 r. Harmonogram zakłada zatem, że migracja i równoległe notowanie pochodnych na WIG20 i WIG30 będzie trwało dziewięć miesięcy. Proces ten może trwać krócej w przypadku, gdy na ostatnich dostępnych w notowaniach seriach pochodnych na WIG20 zanikną otwarte pozycje. Wówczas będzie możliwe zawieszenie notowań takich serii i automatycznie migracja zakończy się wcześniej.”
3 Komentarzy
Dodaj komentarz
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.
„Przy okazji przypominamy, że od poniedziałku do obrotu wejdą pierwsze serie kontraktów (oraz opcji) na indeks WIG30.” Zdaje się, że to pomyłka. Chodzi o grudzień 2014r.
@ Lutek
Pomyłka wywołana przeze mnie – ja wywołałem ten szum z wprowadzeniem kontraktów w grudniu tego roku i prosiłem Grześka, żeby dołączył dwa zdania z automatu.
Coś za bardzo mi się tęskni do nowości 🙂
Mieliśmy właśnie do czynienia w praktyce ze ślepotą pozauwagową
https://blogi.bossa.pl/2012/03/14/do-poczytania/
https://blogi.bossa.pl/2013/02/13/czy-powinnismy-sie-bac-niewidzialnych-goryli/
Adam mi zasugerował. Ja co prawda nie widziałem na stronie GPW ewidentnych wskazań, ze od poniedziałku startują. Więc szukałem i znalazłem. A że rok się nie zgodził, jakoś zupełnie do mnie nie dotarło