Wykres dnia: Polak, Turek dwa…

W zakończonym tygodniu redukcja QE3 zbiegła się z zamieszaniem politycznym w Turcji. W efekcie giełda turecka, jedna z największych gwiazd rynków wschodzących ostatnich lat (w 2012 główny indeks rynku zyskał ponad 50 procent), pogrążyła się w wyprzedaży. Piątek do piątku turecki ISE National 100 Index oddał przeszło 6 procent i dobrze uzupełnił się z przeceną tureckiej liry.

Mimo niedawnej jeszcze mody na emerging markets ISE 100 zmierza do zakończenia roku przeceną – na dziś -11 procent YTD – i w dużym stopniu staje się symbolem zmiany sentymentu wobec rynków wschodzących. W tym kontekście warto spojrzeć na wykres ISE 100 i WIG20 (-6.7 procent YTD)  w połączeniu z S&P500 (+27,5 procent YTD).  Jak widać punktem granicznym była końcówka maja i początek spekulacji o końcu QE3 w USA, które przestawiły zwrotnicę i wysłały ISE 100 i WIG20 innym torem niż pojechał S&P500.  Pytanie: czy owa słabość EM w 2013 roku nie będzie ich siłą w roku 2014?

turcja

(Źródło: Stooq.pl)

3 Komentarzy

 1. Kornik

  Będzie, co ma być. Skupmy się lepiej na tym, co JEST.

  Obecne spadki rozpatruję w kategorii średnioterminowej korekty długoterminowego trendu wzrostowego. Dlatego spodziewam się, że wkrótce znowu zobaczymy wzrosty na GPW.

  Nie zagłębiając się w szczegóły, zgadzam się z autorem – 2014 może być udanym rokiem. Co BĘDZIE – czas pokaże.

  Wesołych Świąt

 2. mirek

  A mi to przypomina sytuację z drugiej połowy 2006 na pierwszą 2007. Korekta na bankach, a już rozpoczęty trend spadkowy na Orlenie, Lotosie i marazm na KGHM. Następnie kontynuacja wzrostów na bankach przy jedynie korekcie spadków na „surowcowych” i ostateczny zjazd. Może to tylko zbieg okoliczności, jednak jak na hossę to sytuacja na Orlenie czy KGHM zapala czerwone światełko. Ale póki co to życzę Wesołych Świąt.

 3. deli deli

  Pracownikom Banku

  Pracownikom Domu Maklerskiego

  Czytelnikom, Emitentom Wartości w Bosablo

  Świąt Zdrowych w Świętej Tradycji, Do Siego Roku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.