Wykres dnia: Polak, Turek dwa…

W zakończonym tygodniu redukcja QE3 zbiegła się z zamieszaniem politycznym w Turcji. W efekcie giełda turecka, jedna z największych gwiazd rynków wschodzących ostatnich lat (w 2012 główny indeks rynku zyskał ponad 50 procent), pogrążyła się w wyprzedaży. Piątek do piątku turecki ISE National 100 Index oddał przeszło 6 procent i dobrze uzupełnił się z przeceną tureckiej liry.

Mimo niedawnej jeszcze mody na emerging markets ISE 100 zmierza do zakończenia roku przeceną – na dziś -11 procent YTD – i w dużym stopniu staje się symbolem zmiany sentymentu wobec rynków wschodzących. W tym kontekście warto spojrzeć na wykres ISE 100 i WIG20 (-6.7 procent YTD)  w połączeniu z S&P500 (+27,5 procent YTD).  Jak widać punktem granicznym była końcówka maja i początek spekulacji o końcu QE3 w USA, które przestawiły zwrotnicę i wysłały ISE 100 i WIG20 innym torem niż pojechał S&P500.  Pytanie: czy owa słabość EM w 2013 roku nie będzie ich siłą w roku 2014?

turcja

(Źródło: Stooq.pl)

3 Komentarzy

 1. Kornik

  Będzie, co ma być. Skupmy się lepiej na tym, co JEST.

  Obecne spadki rozpatruję w kategorii średnioterminowej korekty długoterminowego trendu wzrostowego. Dlatego spodziewam się, że wkrótce znowu zobaczymy wzrosty na GPW.

  Nie zagłębiając się w szczegóły, zgadzam się z autorem – 2014 może być udanym rokiem. Co BĘDZIE – czas pokaże.

  Wesołych Świąt

 2. mirek

  A mi to przypomina sytuację z drugiej połowy 2006 na pierwszą 2007. Korekta na bankach, a już rozpoczęty trend spadkowy na Orlenie, Lotosie i marazm na KGHM. Następnie kontynuacja wzrostów na bankach przy jedynie korekcie spadków na „surowcowych” i ostateczny zjazd. Może to tylko zbieg okoliczności, jednak jak na hossę to sytuacja na Orlenie czy KGHM zapala czerwone światełko. Ale póki co to życzę Wesołych Świąt.

 3. deli deli

  Pracownikom Banku

  Pracownikom Domu Maklerskiego

  Czytelnikom, Emitentom Wartości w Bosablo

  Świąt Zdrowych w Świętej Tradycji, Do Siego Roku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.