Na którą „piątkę” postawić?

Minął właśnie pierwszy kwartał od wprowadzenia przez GPW indeksu WIG30. Patrząc na nowy, jak i dotychczasowy indeks największych spółek, można powiedzieć, że wiele się nie zmieniło, a nawet znaleźliśmy się w punkcie wyjścia. Oba indeksy znalazły się niemal na tym samym poziomie, na którym znajdowały się 20 września. Ponieważ konstrukcja obu nie jest jakoś zaskakująco odmienna (pierwsza piątka spółek w obu przypadkach stanowi 55%) nie należy dziwić się, że ich wykresy wyglądają bliźniaczo.

WIG20_WIG30

Spójrzmy jednak jak w tym krótkim czasie zachowała się pierwsza i ostatnia piątka spółek wchodzących w skład nowego indeksu. Sam indeks spadł kosmetycznie o 0,9 procent. Co jednak by się stało, gdybyśmy w dniu 20 września spróbowali stworzyć dwa portfele po 5 spółek mając do dyspozycji np. po 10 000 złotych.

W tabelkach poniżej znajduje się przykład transakcji na obu portfelach z uwzględnionymi realnymi prowizjami.

WIG30_piatki

 

Wynik po 3 miesiącach nie może być jakiś szczególnie imponujący, skoro wartość indeksu praktycznie się nie zmieniła. Ale niemal od samego początku odrobinę lepiej zachowywali się „nowicjusze”. W ciągu tego czasu oba portfele przyniosły niewielkie straty. Dolna piątka -0,79%, górna -1,47%.

A tak prezentują się stopy zwrotu z poszczególnych spółek obu „piątek”?

Dolna „piątka” – od góry (według stopy zwrotu ostatniego dnia): GTC, TVN, Netia, (WIG30) , ENEA, Boryszew

Górna „piatka” – od góry: PKO bp, PZU, PEKAO, (WIG30), PKN Orlen, KGHM

dolna_5 gorna_5

Ciekawe jest to, że jednak lepiej prezentowały się małe spółki. Stopa zwrotu aż w przypadku czterech z nich, w pewnym momencie przekroczyła 10 proc. W przypadku dużych spółek, dotyczyło to tylko dwóch akcji.

I jeszcze wyniki z portfela dla poszczególnych inwestycji (nominalnie i w procentach):

WIG30_piatki2

 

Od przyszłego roku do obrotu wejdą pierwsze serie kontraktów (oraz opcji) na indeks WIG30. Szczegóły procesu podajemy za www.gpw.pl (http://www.gpw.pl/wig30faq)

„W grudniu 2014 r. zostaną wprowadzone do obrotu pierwsze serie instrumentów pochodnych na WIG30 (kontraktów i opcji) w pełnym cyklu wygasania (zgodnie ze standardem kontraktu i opcji). Jednocześnie nastąpi zaprzestanie wprowadzania do obrotu kolejnych serii kontraktów i opcji na WIG20. Proces migracji na instrumenty pochodne na indeks WIG30 zakończy się we wrześniu 2015 r. Harmonogram zakłada zatem, że migracja i równoległe notowanie pochodnych na WIG20 i WIG30 będzie trwało dziewięć miesięcy. Proces ten może trwać krócej w przypadku, gdy na ostatnich dostępnych w notowaniach seriach pochodnych na WIG20 zanikną otwarte pozycje. Wówczas będzie możliwe zawieszenie notowań takich serii i automatycznie migracja zakończy się wcześniej.”

3 Komentarzy

 1. Lutek

  „Przy okazji przypominamy, że od poniedziałku do obrotu wejdą pierwsze serie kontraktów (oraz opcji) na indeks WIG30.” Zdaje się, że to pomyłka. Chodzi o grudzień 2014r.

 2. astanczak

  @ Lutek

  Pomyłka wywołana przeze mnie – ja wywołałem ten szum z wprowadzeniem kontraktów w grudniu tego roku i prosiłem Grześka, żeby dołączył dwa zdania z automatu.

  Coś za bardzo mi się tęskni do nowości 🙂

 3. gzalewski (Post autora)

  Mieliśmy właśnie do czynienia w praktyce ze ślepotą pozauwagową
  https://blogi.bossa.pl/2012/03/14/do-poczytania/

  https://blogi.bossa.pl/2013/02/13/czy-powinnismy-sie-bac-niewidzialnych-goryli/

  Adam mi zasugerował. Ja co prawda nie widziałem na stronie GPW ewidentnych wskazań, ze od poniedziałku startują. Więc szukałem i znalazłem. A że rok się nie zgodził, jakoś zupełnie do mnie nie dotarło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.