Wykres dnia: Rynek nieruchomości w US

Czwartkowe wystąpienie Janet Yellen zmieniło nastroje na rynkach i przywróciło pytania o bańkę spekulacyjną oraz przyszłość hossy.

 

Uważni obserwatorzy odnotowali, jednak iż ważną częścią była teza, iż celem programu QE3 nie jest napędzanie cen akcji – choć Bernanke powiedział kiedyś, że hossa podnosi subiektywne poczucie bogactwa – ale promocja wydatków wrażliwych na cenę kredytu (promote spending in interest-sensitive sectors), w domyśle oznacza to głównie rynek nieruchomości. Gracze na giełdach mają tendencję do ignorowania zmian na rynku nieruchomości wierząc, iż w tym segmencie ożywienie jest zdrowe. Dlatego warto rzucić okiem na wykres, który pokazuje, co w ostatnim czasie zdarzyło się w tym segmencie. Poniżej widzimy wykres oprocentowania kredytu i indeksu dostępności kredytu (HAI – Housing Affordability Index). HAI zależy w dużym stopniu od tego, jak wyglądają ceny średniej nieruchomości, średnich zarobków i oprocentowania kredytu. Upraszczając, im wyższe ceny i niższe zarobki oraz cena kredytu, tym niżej lokuje się HAI. Właściwie od stycznia HAI nie sięgnął nowego szczytu – czytaj na rynku nie obserwujemy wzrostu dostępności średniego domu – co miało związek głównie ze zwyżkami cen nieruchomości. Ostatnio pojawiła się nowa zmienna w postaci wzrostu ceny kredytu, która razem ze wzrostem cen nieruchomości daje efekty takie, jak na wykresie poniżej. To stale są warunki dalekie od mieszanki, która załamała rynek nieruchomości w okresie 2005-2006, ale nie potrzeba dużej wyobraźni, by dostrzec zagrożenia, jakie niesie nowa relacja pomiędzy ceną domu i ceną kredytu (nie sugerujcie się tytułem, wykres pochodzi z prezentacji rządowej, którą administracja chwali się swoimi sukcesami – zwróćcie uwagę na trendy w kontekście poziomów z przeszłości).

 nai

Źródło: HUD.gov

Metodologia liczenia HAI: NAR.org

2 Komentarzy

  1. eldeko

    Nieruchomości magazynowe mają rekordowo dobre wyceny, przynajmniej z punktu widzenia inwestora. Mamy kryzys. Jest opcja przejęcia nawet nieruchomości w strefach ekonomicznych. Wiecie co dzieje się w Jartomie? No właśnie – problem tkwi w tym, że firmy po prostu nie mają kapitału…

  2. malkot

    Może i pod względem wycen jest rekordowo tanio, ale nie ma kasy. To co piszesz jest prawdą, bo te nieruchomości w SSE to faktycznie duży potencjał, ale co z tego, skoro na rynku nie ma środków? Na jakieś większe przejęcia to my raczej poczekamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.