Inwestorzy nieustannie poszukują reguł rządzących zachowaniem się cen. Stąd analizy mające na celu rozpoznawanie i wyszukiwanie fal, cykli, schematów istniejących na rynkach. Choć w odniesieniu do rynków akcji poszukiwanie „nadrzędnej reguły” może czasem prowadzić do wypraw w zbyt egzotyczne rejony, w rodzaju prób wyjaśniających zachowanie inwestorów wpływem księżyca, pogodą, rozgrywkami sportowymi, o tyle w przypadku rynków rolnych nie jest niczym zaskakującym.

Sezonowość rynków rolnych istnieje choćby w związku z cyklem produkcyjnym (hodowli bydła czy trzody, uprawy zbóż, kawy itp.) Na tę sezonowość wpływają oczywiście różne czynniki bieżące (np. choroby, pogoda, polityka celna, dotacje), które sprawiają że rynek nie jest jednak tak łatwy, jakbyśmy oczekiwali. Nie zmienia to faktu, że wciąż podejmowane są próby rozpoznania trendów (i tego, czy podlegają jakimś regułą na przestrzeni roku (lub w okresie wegetacji rośli, czy cyklu życia zwierząt rzeźnych).

Spójrzmy na przykład na wykresy cen pszenicy (uśrednione dane z 5, 10 i 15 lat) na przestrzeni jednego roku.

W_SeasonalityStudy

Źródło: http://www.signalfinancialgroup.com/seasonal/seasonalW.php

Pewne tendencje są widoczne, jednak wyraźnie widać zmiany w trendach w drugiej połowie roku (czyli po okresie żniw) w ostatnich 5 latach – spadek cen na przełomie sierpnia-września jest bardzo silny.

Przy okazji niedawnego Helloween przypomniałem sobie historyjkę, którą lata temu publikował George Kleinman (były redaktor naczelny Futrures Magazine) pod wdzięcznym tytułem „Głos zza grobu”. Bohaterem opowieści jest milioner – trader na rynkach zbożowych, który w ostatnich latach swojego życia nie za bardzo doczekał się wsparcia i pomocy ze strony swoich dzieci. W związku z tym cały swój majątek przepisał na cele charytatywne, dzieciom zostawiając tylko list. Jego treść poniżej

Pszenica

 • Sprzedaj marcową pszenicę 10 stycznia
 • Kupuj majową i/lub lipcową pszenicę 22 lutego
 • Sprzedaj lipcową pszenicę 10 maja
 • Kupuj grudniową pszenicę 1 lipca
 • Sprzedaj grudniową pszenicę 10 września
 • Kupuj marcową pszenicę 28 listopada

Kukurydza

 • Kupuj lipcową kukurydzę 1 marca
 • Sprzedaj lipcową kukurydzę 20 maja
 • Kupuj grudniową kukurydzę 25 czerwca
 • Sprzedaj grudniową i marcową kukurydzę 10 sierpnia

 

Niestety to już koniec. Żadnych wskazówek co do zleceń stop, zasad zarządzania ryzykiem, czy choćby wyboru brokera. Dzieciaki musiały naprawdę zasłużyć sobie na takie potraktowanie. Pomijając jednak rodzinne waśnie.  Miesiące wymienione w liście to oczywiście odpowiednie serie kontraktów.

Spróbujmy zobaczyć jak wyglądają te wskazówki na wykresie sezonowości w przypadku pszenicy:

W_SeasonalityStudy_GZ

Każdy trader musi teraz sam odpowiedzieć sobie na pytanie – czy gra jest warta świeczki. Czy poszukiwać najbardziej optymalnych stopów, czy rzucić się w wir spekulacji po całości według legendy?

Ja spróbuję pokazać tylko miejsca wskazane na milionera w ostatnich 3 latach. Pierwszy wykres to jeszcze raz przypomnienie dat. Na kolejnych dwóch, już tylko strzałki – w dół – „sprzedaj”, w górę „kupuj”.

W tym wypadku pszenica to instrument notowany na platformie BossaFX, czyli nie ma konieczności pamiętania o odpowiedniej serii kontraktów.

2011_VOTT

2012_VOTT

2013_VOTT

 

52 Komentarzy

 1. deli deli

  Pit
  „”…niechybnie staniesz się ofiarą…”

  Miłe zaskoczenie. Myślałem,że w tym towarzystwie tylko ja wróżę. Jako starszy stażem sugeruję zdecydowaną przewagę dobrych roków nad złymi.
  Gwiazdka północna miała sugerować ruch na północ czyli piątkowy wzrost.
  Jest jak na moje oczekiwania mizerny, prognoza będzie weryfikowana. To by było wszysko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *