Zarządzanie pozycją cz. 6

W podróży przyszło mi do głowy jeszcze kilka nieco luźniejszych myśli w temacie przewaga a zarządzanie pozycją, których nie mogłem nie spisać i poniżej wrzucić do ewentualnego osądu Czytelników zanim przejdziemy do kolejnych modeli MM.

 

Po utrwaleniu ich w notebooku podróżnym widzę, że splotły się w zasadzie w taki temat-pytanie:

Jaki model MM powinien wybrać ktoś kto swój trading w większej lub mniejszej mierze opiera na intuicji i własnej ocenie sytuacji (ang. discretionary trading)? MM łatwo się liczy w komputerowych systemach, ale co z tradingiem nie mechanicznym?

Istnieje na tyle spora liczba strategii, w których przynajmniej jeden element decyzyjny zależy od każdorazowej, subiektywnej oceny inwestora, że nie sposób wybrać jednego, optymalnego modelu zarządzania wielkością pozycji. Co najwyżej można by stworzyć listę wskazówek, które będą w jakimś stopniu podpowiedzią, choć przypuszczalnie nie wyczerpie to tematu, więc może Czytelnicy bardziej ode mnie zaawansowani w strategiach intuicyjnych pomogą spis ten rozszerzyć.

(I) Najważniejszą rzeczą, którą sam mogę wskazać jest stworzenie jakichkolwiek możliwości kalkulacji ryzyka (w jednej transakcji lub ciągu stratnych) i ocenie szans. Wiem, że nie zawsze jest to robione/możliwe, często mocno oparte na intuicji i ocenie związanej z aktualnym, unikalnym w jakimś elemencie rozwojem sytuacji, a co gorsza okraszone błędami postrzegania. Trzeba jednak sobie uzmysłowić, że zarządzanie skalowalnym ryzykiem stanowi bezpośrednią bazę do modelowania MM i w przeciwieństwie do niepewności (ang. uncertainity) można zrobić z niego zmienną znaną (ang. known known) czyli wielkość matematyczną, dającą się przetwarzać na szereg sposobów.

(II) Test tego rodzaju strategii na danych historycznych jest obciążony dużym prawdopodobieństwem błędu na skutek subiektywnego, a więc umiarkowanie powtarzalnego podejścia do oceny zjawisk pojawiających się na rynku (fundamentalnych, technicznych czy innych). Ale szacunkowe choćby wyliczenia odnośnie potencjalnych obsunięć kapitału w transakcjach są i tak lepsze niż nic.

(III) Defensywne podejście to ochrona kapitału przed ryzykiem bankructwa a więc modele MM raczej niedoszacowujące wielkość stawki w grze przy nieznanej przewadze własnej. Ofensywne, dynamiczne podejście to opcja dla świadomych swojej przewagi czy umiejętności oraz szczęścia i działania losowości. Model prosty nie oznacza jednak defensywny, modele jednokontraktowe mogą więc podbijać ryzyko zamiast je kontrolować.

(IV) Każdy z modeli MM ma swoje wady i zalety. Poznanie wszystkich zwykle samo staje się podpowiedzią dopasowującą wybór do emocjonalnych i charakterologicznych cech tradera.

(V) Punktem wyjścia dla defensywności i ofensywności, a może i w ogóle sensowności tradingu powinno stać się wykrycie własnej przewagi nad rynkiem i odróżnienie jej od losowości oraz szczęścia, przypadku. Efektywnym MM da się być może czasem przewagę wydobyć, ale nie zastąpić jej na trwale.

—kat—//nadal w podróży

9 Komentarzy

 1. lesserwisser

  „W podróży przyszło mi do głowy jeszcze kilka nieco luźniejszych myśli w temacie przewaga a zarządzanie pozycją, których nie mogłem nie spisać i poniżej wrzucić do ewentualnego osądu Czytelników zanim przejdziemy do kolejnych modeli MM.”

  To chyba kolejny dowód na to, że jednak podróże kształcą! 🙂

 2. copy

  Sugeruję intuicyjne zarzadzanie pozycją przy grze intuicyjnej – czuję to intuicyjnie 🙂

 3. pit65

  @Copy

  Ja bym się zapytał co Kathay rozumie przez trading intuicyjny.

  No bo ja tak to rozrózniam:

  1. Wstaję rano lewą nogą zakładam Krótka , prawą Długa no i tu rzeczywiście jest problem.Właściwie MM zbędne bo szybciej przyjdzie opamiętanie.

  2. Gram tylko 1 , 2 setupy np. oparte o haki Rossa, jest to system w sensie mechaniki , ale bez backtestów itp podobnego narzutu softowego. Dla mnie to jest trading systemowy manualny.
  I właściwie całą twórczość van Tharpa dotycząca expectancy i RR dotyka tego typu tradingu.
  NIe wiem czy Kat nie podkłada tego pod trading intuicyjny???

  3. Trading systemowy komputerowy wg najlepszej średniej setupowej /parametrow wg logiki systemu/.
  Różnica z 2 polega na tym ,że możemy pokusić się już na starcie o wyznaczenie optimal F wg. Vinca , a nie zaczynać od intuicyjnego 1% RR.
  Właściwie tutaj RR i expectancy wychodzi przy backtestach więc nie musimy sie trudzić jak w pkt 2 by każdym kolejnym trejdem budować dobre wyniki.NAtomiast ważne są zupełnie inne sprawy dotyczące utrzymania synchronizacji średniej w sensie wytestowanych wyników/ z rynkiem.

  I tak właściwie to trzeba by się zapytać Kathaya jaką intuicje miał na myśli w podróży ?

 4. blackswan

  „Ja bym się zapytał co Kathay rozumie przez trading intuicyjny.”

  Trading intuicyjny to taki trading, kiedy sygnalem dla ciebie jest np. bol brzucha kiedy masz otwarte pozycje. Zamykasz, odwracasz i sie relaksujesz. Soros stajl

 5. darkh

  kiedys na ircu..
  ja tam nie wiem mam wlasny sposob
  jak rano sie budze i widze ze poslinilem lewa storne poduszki to wale S 🙂
  a jak prawą to wale L
  skutecnzosc 85%
  gorzej tylko jak mi nieraz w gardle zaschnie
  kiedys rzucalem moneta – ale to jest o 35% lepsze

 6. Jack

  Można też wg. cyklu menstruacyjnego partnerki –
  i w razie czego zawsze można powiedzieć, czyja wina
  jeśli straci synchronizację.

 7. lesserwisser

  „Można też wg. cyklu menstruacyjnego partnerki”

  Myślę, że metodę tę należy jednak zaliczyć do katalogu tradingów systematycznych, z uwagi na powtarzalność i regularność. 🙂

  A co w przypadkach jak ktoś ma akurat partnera?

 8. pit65

  @lesser

  KOncepcja nie nowa Carollan popełnił był już swoje okienka menstruacyjne zgodnie z fazami księżyca 🙂

  A jak ktoś ma kilku partnerów to systemicznie dywersyfikuje ryzyko 🙂

 9. albert

  Sugerujecie, że w dłuższym okresie czasu nie da się uzyskiwać satysfakcjonujących zwrotów z inwestycji kupując/sprzedając/ tylko na podstawie szeroko pojętej intuicji i doświadczenia inwestora?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.