Zamieszanie wokół podatku/konfiskaty/restrukturyzacji/kontrolowanego upadku/złodziejstwa – wybrać dowolne, każde będzie uzasadnione, bo słowa dziś podlegają inflacji niczym pieniądz – w bankach na Cyprze przywróciło pytania o działalność władz monetarnych, które w sytuacji kryzysowej starają się wymusić większą konsumpcję i puszczenie w ruch gotówki. W sieci, również polskiej, nie brakuje wprost stawianych tez, iż to, co dzieje się na Cyprze z hukiem, w innych częściach świata odbywa się zgodnie z prawem i przyzwoleniem władz.

Rozsądniejsi od lat powtarzali, że banki centralne do spółki z dbającymi o wpływy do budżetu okradają ludzi z jednej strony nie dbając o utrzymanie wartości pieniądza a z drugiej opodatkowując fikcyjne zyski z lokat – de facto – czyniąc je opłacalnymi głównie dla przyjmujących depozyty. Jeśli dołożyć do tego działalność części banków, które różnymi kruczkami w umowach starają się tak przyjmować lokaty, by deponenci ponosili straty, to mamy czytelnie zbudowany system, w którym spółka bank centralny/państwo/system bankowy działają w układzie okradającym ludzi z bogactwa lub oszczędności.

W istocie całość idzie jeszcze dalej, bo zadłużone rządy starają się monetyzować dług działalnością proinflacyjną lub – ostatnia moda – obniżaniem wartości waluty. Paradoks tego systemu polega na tym, iż nikt z tej triady nie jest do końca zainteresowany dobrem tego, na którym cały ten system się opiera, czyli Tobą szanowny czytelniku. W polskiej praktyce oznacza to okradanie ludzi o najmniejszej wiedzy na temat tego, czym jest inflacja, jak wygląda relacja pomiędzy stopami procentowymi banku centralnego, zyskiem z lokat i wreszcie prawdziwymi kosztami lokat sprzedawanych przez znane pyski do spółki ze specjalistami od reklamy.

Osobiście nie zapomnę momentu, w którym poszedłem likwidować do banku kilkuletnią lokatę. Nominalna stopa zwrotu za kilka lat wyniosła około 2 procent a o realnej nie będę nawet wspominał. Paradoks całej te sytuacji polegał na tym, że emeryt, któremu pomagałem chciał dziękować pracownicy banku, że w ogóle jakieś pieniądze zostały zwrócone, bo… po drodze zmienił się numer dowodu i blisko godzinę straciliśmy na ustalaniu, czy deponent jest deponentem a bank, który przejął inny bank, ma obowiązek wypłacania pieniędzy. Naprawdę ów emeryt był mi szczerze wdzięczny i z radością powiedział, że „bez ciebie żadnych pieniędzy bym nie dostał”. Subtelnie pominąłem fakt, że dostał dużo mniej niż włożył.

Dlatego w pełni mogę zrozumieć dlaczego NBP chce zwalczać pojęcie podatku Belki i zastąpić je jakimś abstrakcyjnym podatkiem powiedzmy od zysków kapitałowych, którego niewielu rozumie. Dla ludzi zatroskanych wartością pieniądza, do których z racji zrozumienia procesów inflacyjnych musi należeć prezes Belka, fakt, iż osoba, która wprowadziła w Polsce podatek od „zysków” z lokat została później pilnującym wartości pieniądza niesie niebezpieczne skojarzenia. Prawda jest taka, iż przypadek Cypru zrywa kurtynę milczenia wokół działalności państwa i władz mających stać na straży pieniądza i lokat, więc trzeba jakoś łagodzić kanty i wątpliwości, bo system opiera się na zaufaniu.

Jeśli ex-minister finansów a dziś prezes NBP czuje się nieswojo z przyklejoną do niego łatką, to szczerze współczuję i podziwiam poczucie winy – świadczy o zrozumieniu ryzyk. Jednak skromnie przypominam, że to nie pierwszy przypadek w historii, w którym specjalista użyczył swojego nazwiska działalności sprzecznej z intencjami. Dokładnie dwa dni temu minęła rocznica śmierci lekarza o pięknym nazwisku Joseph-Ignace Guillotin, który zapisał się w dziejach, jako zwolennik humanitarnego obcinania głów. Niestety z czasem rodzina została zmuszona do zmiany nazwiska, bo lud nie chciał pamiętać o humanitarnym aspekcie jego postulatów.

30 Komentarzy

 1. trystero

  Śmiało możesz dopisać do tej listy Charlesa Boycotta. On też użyczył swoje nazwisko społeczno-ekonomicznemu zjawisku choć warto przypomnieć, że to nie on bojkotował a jego bojkotowano.

 2. astanczak (Post autora)

  Kapuściński jest najlepszą kopalnią dla takich poszukiwań: Słownik eponimów, czyli wyrazów odimiennych.

 3. investor_ts

  Kapuściński? Ktoś oprócz mnie jest przed poranną kawą 🙂

 4. astanczak (Post autora)

  @ investor_ts

  Jestem już po trzech, więc pewnie szybciej piszę niż myślę – oczywiście Kopaliński, ale tytuł się zgadza

  thx.

 5. lesserwisser

  Wspomniała mi dziewczyna o podatku niejakiego Tobina, który jakoś nie pisze listów protestacyjnych.

  A pewien pan co nazywał się Hoover, tak się czegoś zawstydził, że u nasz przemianował się na Eletroluxa, i jest lux (torpeda)! 🙂

  1. trystero

   Haha, wygląda na to, że sfera fiskalna ma tendencje do generowania eponimów. Jest przecież także podatek Pigou (chyba ulubiony podatek ekonomistów).

 6. astanczak (Post autora)

  @lesserwisser

  W przypadku Tobina też jest zamieszanie, bo ideę podatku Tobina podpięto pod antyglobalizm i walkę z Bankiem Światowym i MFW a Tobin mówił, że jest zwolennikiem wolnego handlu. Trawestując klasyka można powiedzieć, że „człowiek pisze a pan Bóg słowa nosi”.

 7. astanczak (Post autora)

  @ trystero

  Może teraz czas na „podatek” Dijsselbloem’a dla ułatwienia zwany cypryjskim?

  1. trystero

   @ astanczak

   No nie. Mam silną negatywną opinię o nazywania tego co stało się na Cyprze podatkiem czy konfiskatą.

   Ale Dijsselbloem mógłby użyczyć swoje nazwisko czynności polegającej na mówieniu rzeczy, których rozsądna osoba nie mówi, nawet jeśli o nich myśli, ponieważ jest świadoma negatywnych konsekwencji mówienia tych rzeczy: „to dijsselbloem”.

   Myślę jednak, że ma zbyt trudne nazwisko by je słowotwórczo wykorzystać 🙂

 8. _dorota

  W poście, który czeka na akceptację daję link wyjaśniający znaczenie słowa „depozytariusz”.

  1. trystero

   @ dorota

   Nie ma żadnego komentarza w kolejce do zatwierdzenia.

 9. _dorota

  „Depozytariuszem nazywamy osobę fizyczną lub prawną przyjmującą depozyt rzeczowy lub pieniężny. W przypadku lokat terminowych depozytariuszem jest bank”
  (ze Słownika terminów w Money.pl)

  1. astanczak (Post autora)

   @ _dorota

   Zdecydowanie muszę być już w świątecznym nastroju – Kapuściński myli mi się z Kopalińskim a depozytariusz z deponentem. Dzięki za podkreślenie błędu. Poprawione!

 10. lesserwisser

  „No nie. Mam silną negatywną opinię o nazywania tego co stało się na Cyprze podatkiem czy konfiskatą.”

  Szczerze mówiąc ja też, i to z kilku powodów, choć Unijni i Cypryjscu urzednicy nazywają to jednorazowym podatkiem „on-off tax), zaś media przewżnie kontrybucją.

  Otóż nie jest to, być może, konfiskata, gdyż jest nią przymusowe zawłaszczenie majątku bez prawa do odszkodowania, a tymczasem ząd Cypryjski mówi(ł), że dotknięci otrzymają w ramach rekompensaty akcje banków lub może innych przedsiebiorstw??? Pożyjemy zobaczymy.

  Jest to raczej rekwizycja, czyli czasowe zajęcie mienia lub ograniczenie paw własności, gdyż ta nakłada obowiązek zadoścuczynienia-rekompensaty, w postaci zwrotu mienia (domu, samochodu) lub wypłaty ekwiwalentu pienieżnego na podstawie tzw kwitu rekwizycyjnego, który musi być obowiązkowo wystawiony przy rekwizycji (nawet okupant musi to robić).

  Wprawdzie rekwizycja jest stosowana głównie w formie rzeczowej w stanie wojny lub jakiejś sytuacji nadzwyczajnej, ale jest ona odmianą czy też formą kontrybucji, czyli przyczynienia się obywateli dla jakiegoś ważnego celu ogólnego.

  Kontrybucja zaś może miec formę tzw kontrybucji podatkowej, gdy na ogół lub grupy obywateli nakłada się, w jakimś celu, dodatkową danine pieniężną, jesli państwo Cypr jakoś nie zrekompensuje strat depozytorom (deponentom) i obligatariuszom.

  Coś za bardzo pachnie mi to wojną, a przecież currency war trwa już od dawna i jakoś nie chce się zakończyć.

  Tak czy siak kiepsko to widzę, i do tego jeszcze te nowe pomysły OFErmów!

  1. trystero

   @ lesserwisser

   Rekwizycja? Nie sądziłem, że sytuację, w której wierzyciele niewypłacalnego podmiotu spłacani są zgodnie z priorytetem swoich roszczeń nazywa się rekwizycją. Cóż, nie wiem czy to pocieszy klientów Amber Gold albo wierzycieli PBG ale wygląda na to, że oni także są ofiarami jakiejś rekwizycji.

 11. lesserwisser

  eee „zaś media przewżnie kontrybucją” eee winno byc oczywista –
  „zaś media KONFISKATĄ”.

  Chyba za dużo było dziś herbaty (z prądem) pod jajeczko. 🙂

 12. lesserwisser

  czekam na wpis o nowym intrygującym pomyśle OFErm z „„emeryturą programowaną”. To to będzie konfiskata.

  1. trystero

   @ lesserwisser

   Zupełnie nie rozumiem pomysłu OFE. Dlaczego chcą wypłacać tylko przez określoną ilość lat?

   Przecież mają na tyle dużą pulę klientów, że powinny sobie poradzić z policzeniem ile powinny wypłacać miesięczne z zaoszczędzonej kwoty by przeciętnie starczyło im na wypłatę do końca życia. To przecież nie różni się od tego co robią firmy oferujące ubezpieczenia na życie, nie?

   Dożywotnie emerytury z zaoszczędzonej kwoty, przy dostępie do danych demograficznych to przecież nie jest rocket science.

   Nie rozumiem jaki był cel tej propozycji, jeśli wykluczyć mam świadome szkodzenie OFE. Czy chodziło o to by emerytury wyglądały na większe?

 13. lesserwisser

  @ trystero

  „Cóż, nie wiem czy to pocieszy klientów Amber Gold albo wierzycieli PBG ale wygląda na to, że oni także są ofiarami jakiejś rekwizycji.”

  Powiedział bym, że sa oni raczej ofiarami jakiegoś rekwizytora.

 14. lesserwisser

  @ trystero

  Ja niby też nie rozumiem ale skłonny jestem uwierzyć tym, że rachunek przedstawiony przez OFE coś nie sztymuje (niektórzy twierdzą, że zawyżyli kwoty wypłat by nie było rozróby).

  Dożyjemy – zobaczymy.

 15. _dorota

  Nie wychodź więc już z nastroju 🙂

  Wszystkim życzę radosnych Świąt. Alleluja, zawsze jest czym.

 16. [bossa.pl] (Post autora)

  @ _dorota & all

  Generalnie to mam zaufanie do swojej pamięci do słów, więc nie dawało mi spokoju, skąd wziął mi się ten depozytariusz w notce. Giełda to takie miejsce, gdzie jednak operuje się w dużej mierze treściami w języku angielskim a już zwłaszcza w tej codziennej pogoni zawodnika, który z peryferii ogląda metropolię. W angielskim używa się pojęcia depositor i pewnie stąd ten wielbłąd.

 17. lesserwisser

  „W angielskim używa się pojęcia depositor i pewnie stąd ten wielbłąd.”

  Dawniej się mawiało depozytor albo deponent obecnie zaś króluje
  prawie wyłącznie eponent (ang. depositor).

  Dawniej się pisało depozytarjusz obecie zaś depozytariusz = ang. depositary.

 18. Andrzej

  Ciekawy wpis, ale mnie zaintrygowało jedno. Autor jest znaną twarzą w środowisku finansowym, publikacja ma miejsce na oficjalnym blogu Bossy. Czysty Mainstream.
  I w takim miejscu padają słowa „kradzież, złodziejstwo” Otwarte nazwanie zjawisk, które już wcześniej były opisywane, analizowane na ciekawych, profesjonalnych blogach, ale raczej szerzej nie znanych.
  Czyli coś zaczyna się dziać, coś w fundamentach pękać.
  Redaktor Samcik z Wyborczej podobnie nie był wstanie pohamować emocji, na wieści dopływające z Cypru.
  I tylko Witold Orłowski brnął w zaparte mówiąc w jakimś programie że „takie historie to wyjątek i ma pewno nigdzie indziej się nie zdarzą”

 19. gzalewski

  Jeśli padają określenia na piszących na bossowych blogach – „Czysty Mainstream” – to zmiany są już głłębokie 😉

  Ale niestety chyba jednak nie jest tak różowo

 20. Michał Kolano

  >Ale niestety chyba jednak nie jest tak różowo

  „Czysty Mainstream” to sygnał do ewakuacji budynku 😉
  *Niestety* zastąpiłbym *na szczęście*.

  Wesołych Świąt!

 21. astanczak (Post autora)

  @ Andrzej

  Ze znajomością twarzy to skrajna przesada.

  Jeśli chodzi o mocne słowa, to już w pierwszym zdaniu zaznaczyłem, że w przypadku Cypru użyto już każdego możliwego pojęcia, więc nic one nie znaczą.

 22. Broox

  Prawda, choć niełatwa.
  Pojęcia muszą jednak znaczyć, bo bez nich rozsypuje się świat.
  Naprawę świata trzeba rozpocząć od naprawy pojęć.
  Każdym użyciem od nowa definiujemy pojęcia, więc, chcąc nie chcąc, uczestniczymy w naprawie lub psuciu. ;o)

  Co zaś do perspektyw: fizyka uczy, że kiedy już zachwieje się ‚jakością’, to ilość nie ma znaczenia. jednym słowem: jeśli coś jest możliwe w ogóle, to jest możliwe w każdej skali.

 23. _dorota

  „Pojęcia muszą jednak znaczyć, bo bez nich rozsypuje się świat.”
  Cieszy mnie, że ktoś to napisał.

  Bo zdanie:
  „Zamieszanie wokół podatku/konfiskaty/restrukturyzacji/kontrolowanego upadku/złodziejstwa – wybrać dowolne, każde będzie uzasadnione, bo słowa dziś podlegają inflacji niczym pieniądz (…)”
  wzbudziło mój wewnętrzny sprzeciw.
  No kurde, nie może tak być 🙂 Z takim założeniem nie ma ani opisu zjawisk ani dyskusji. Nie ma żadnego porządkowania rzeczywistości.

  Niemniej, Wesołych.

 24. astanczak (Post autora)

  @ _dorota

  > wzbudziło mój wewnętrzny sprzeciw

  W pełni podzielam, ale trzeba zacząć od diagnozy.

  Przy okazji obronię się zdaniem: scratch a cynic, and you’ll find a disappointed idealist – więc może wcale nie stoimy po przeciwnej stronie tego sporu.

  Wesołych!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.