W tej rubryce jak zwykle rozmowy o wszystkim co nie mieści się w tematyce innych wpisów

Wrzucę 2 tematy:

1. Jeden z czytelników zapytuje mnie mailowo o sprawę stron, serwisów, dyskusji odnośnie nauki kodowania systemów. Jako posiadacz rachunku inwestycyjnego w bossa.pl dostał bonusowo Amibrokera i chciałby nauczyć się AFLa w praktyce, szczególnie składania całych systemów i pisania wskaźników. Przyznam, że dość dawno straciłem kontakt z tego typu stronami, ale może ktoś z czytających podpowie ?

Podziękowania z góry 🙂

2. Poranna lektura Wall Street Journal i Forbesa naprowadziła mnie na charakterystyczny wskaźnik sentymentu koniunktury giełdowej – wpływu pieniędzy klientów do funduszy. Wzór trendu występujący w tym temacie nieodmiennie był podobny: największe wypłaty dokonywane są na dnie bessy, najwyższe wpływy wyprzedają szczyt hossy. Popularność ETFów nieco zaburza ten wzór dla aktywnie zarządzanych funduszy akcyjnych, ale potwierdza dla właśnie ETFów.

Wg. Lippera – jednej z firm monitorujących przepływy – w tygodniu kończącym się 9 stycznia fundusze akcyjne w USA dostały od klientów netto 18,3 miliarda $$$ (z tego 10,8 miliarda ETFy). To czwarta pod względem wielkości wpłata w 20 letniej historii obserwacji Lippera. A łącznie z innego rodzaju funduszami było tego 34, 2 miliarda czyli drugi w historii wpływ pod względem tygodniowej ilości. Do tego historycznie najwyższy wpływ otrzymały fundusze inwestujące w emerging markets.

Nie było by to dziwne gdyby nie fakt, że w zeszłym roku  – tym razem wg Morningstar – w sumie WYPŁYNĘŁO z akcyjnych 119 miliardów $ ! Bez grudnia bo nie ma jeszcze danych. Trend wygląda następująco – z akcyjnych kasa ucieka, do ETFów przypływa. WSJ podsuwa taki oto diagram:

 źródło: Wall Street Journal za Morningstar

Z lewej zmiany co roku w funduszach inwestycyjnych, z prawej akcyjne ETFy.

Z funduszy wyciekło sporo w czasie kryzysu 2008 r i trafiło w 50% do ETFów. W samym dołku bessy i tuż u zarania hossy w 2009 r z obu wyparowała netto kasa. Im wyżej indeksy tym więcej wyciągają klienci z funduszy inwestycyjnych a część z tego stopniowo zasila ETFy.

Dla porównania wyniki: w 2012 fundusze akcyjne zarobiły średnio 15,3 % a indeks ETFów akcyjnych przyrósł o 16,4%.

Na diagramie widać, że jeszcze sporo miejsca zostaje do rekordów wpływów do ETFów co nie musi  oznaczać, że koniunktura ma szansę się utrzymać. Piszę to wszystko w zasadzie z jednego powodu: efekt „odsunięcia” klifu zadziałał piorunująco. Po prawie 4 latach hossy i 100% wzroście rynku inwestorzy uwierzyli nagle w cud…

16 Komentarzy

 1. Bebok

  Ubolewam, że nie ma tematu który dotyczyłby sondy z prawej strony, bo to dość ciekawe jak inni czytelnicy bosiobloga odbierają tę platformę. Strasznie mnie zaskoczyło, że tercja ankietowanych wybrała opcję ‚promowanie własnej osoby’. Lolwut?! Mało kto tutaj komentuje pod własnym nazwiskiem, więc nie potrafię odgadnąć o co chodzi z tą opcją.

 2. kathay (Post autora)

  Odpowiedzi o promowaniu to oczywiscie kokieteria:-)
  A jak twoje egzaminy Bebok bo chyba przegapilem jesli juz pisales. Myslisz ze deregulacja to dobry pomysl i niepotrzebnie sie meczyles?

 3. Bebok

  Miło, że pytasz, dzięki 🙂 Kilku punktów mi zabrakło, wstyd mi jak cholera za to. Deregulacji DI nie będzie jeszcze długo, wszystko w moich rękach. Parę tygodni temu odbyły się konsultacje społeczne Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie wszystkich zawodów finansowych i pod nóż idzie póki co tylko Agent Firmy Inwestycyjnej, natomiast Makler Papierów Wartościowych i Makler Giełd Towarowych przesunięci są z drugiej na trzecią transzę, a i tak nie wiadomo czy się do nich ostatecznie dobiorą, bo MS zdało się że przyjmuje argumenty lobbystów będących za utrzymaniem licencji. Zwłaszcza dyrektywy unijne przytoczone przez KNF zdały się zrobić na nich wrażenie. No i nawet jak zderegulują, to po prostu instytucja jakaś inna przejmie te egzaminy i tyle (choć to kłopotliwe może być).

 4. kathay (Post autora)

  A na czym poległeś jeśli to nie tajemnica?

 5. Bebok

  Na I etapie. Za słabo umiałem prawo i MSR, i zrobiłem błędy w zadaniach z makro

 6. Immortal

  Amibroker ma mały samouczek:
  http://www.amibroker.com/guide_pl/tutorial.html

  jest grupa na yahoo:
  http://finance.groups.yahoo.com/group/amibroker-ts/

  tu są ciekawe formuly:
  http://systems4trading.com/formulas.php?software=AmiBroker

  na traders.com maja co miesiac tips&tricks pisane przez Tomka Janeczko:
  http://www.traders.com/index.php/sac-magazine/departments/traders-tips/767-amibroker-color-based-system

  Howard Bandy napisał 3 książki praktyczne, ale w angielskim:
  http://www.blueowlpress.com/WordPress/trading-systems/mean-reversion-based-on-rsi/#comment-679

 7. kathay (Post autora)

  Bebok
  Potraktuj to jako „window of opportunity” 🙂 Może tak miało być, za kilka lat spojrzysz na to i zobaczysz, że dzięki temu udało Ci się zrobić coś ważniejszego. Czego życzę !

 8. Immortal

  Zresztą po co amibroker. Lepiej polskie Robotero:
  http://wyborcza.biz/Waluty/1,111132,13177570,Nowe_strategia_na_Foreksie__Sposob_na_zysk_czy_pulapka_.html#BoxBizTxt

  trzaskaja po 20% w kilka minut:
  https://twitter.com/Roboterocom

 9. Raf

  „Zysk? Nawet 22 proc. w cztery minuty.”

  Tak sie dzis mydli oczy nowym. Niech sie pochwala historia…

 10. gzalewski

  „Last possible profit” – nowa kategoria w testach sytemów :)))

 11. MZ

  Ad.2
  widziałem już te obrazki z WSJ i zastanawiałem się co w takim razie napędza tę hossę? Tylko GS, JPM, Berkshire Hathaway i tym podobni gracze???? Oraz ich „roboty”? 😉 Bo udział inwestorów indywidulanych w obrocie w USA spada od lat, odpływ z funduszy także sugeruje, że mali gracze wycofują się z rynku. Problemy demograficzne, tzn. przejście na emeryturę „baby boomers” także powinno nasilać odpływ kapitału z rynku za pośrednictwem wszelkiego rodzaju produktów emerytalnych. Skąd więc te wzrosty?

 12. kathay (Post autora)

  Wzrosty niemal zawsze biorą się z przewagi popytu nad podażą:)
  Detal wprawdzie nie ma znaczącego wpływu , ale powiela pewien schemat, który staje się wskaźnikiem. Coś jak na tym rysunku:
  http://www.zerohedge.com/sites/default/files/images/user5/imageroot/2013/01/Fund%20Flows.jpg

  Zerohedge spekuluje zresztą, że kasa ta pochodzi z …banków! W grudniu 2012 nastąpił rekordowy historycznie przyrost depozytów o 220 mld $ a banki puściły to do funduszy.

 13. kathay (Post autora)

  Z innej flanki: Hedge funds na potęgę zamykają short bets na akcjach i wchodzą w lewary na długich pozycjach, których nie notowano od lat.

 14. Raf

  >Coś jak na tym rysunku:

  Co kolejne strzaleczki to coraz krotsze i krotsze… az w koncu BOOOM !
  Ale poki co let’s rock !

 15. pit65

  Każdy ma swoja gre i edga na rynku, inwestorzy między soba minus obowiązkowa prowizja by urzedasy mogli pogrywać między soba w swoje gierki.
  Widocznie jest sie o co bić czyli prowizje są stanowczo zbyt wysokie lades and gentelmans IMO 🙂

  http://www.forbes.pl/koniec-ludwika-sobolewskiego,artykuly,137497,1,1.html

 16. MZ

  znalazłem jeszcze jedno źródło finansowania amerykańskiej hossy – buy back… firmy korzystaja z niskich kosztów finansowania, zadłużają się i odkupują swoje akcje (2-gi i 3-ci obrazek w artykule):

  http://www.marctomarket.com/2013/01/great-graphic-behavior-of-us-capital.html

  wg mnie nie jest to zdrowy model „rozwoju”…. no i indywidualni inwestorzy wracają na rynek – napływ do amerykańskich funduszy akcji był w pierwszych 2 tygodniach stycznia największy od 4.2010

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.