Przecięcie w dół 200-sesyjnej średniej kroczącej na WGPW

W poprzednim wpisie przedstawiłem historyczną analizę zachowania indeksu SP500 po przecięciu przez niego w dół 200-sesyjnej średniej kroczącej (200 MA). Okazało się, że to wydarzenie nie oznaczało w ostatniej dekadzie, półwieczu i wieku istotnej przeceny na rynku. Myślę, że warto pokazać rezultaty takiego badania dla instrumentów z warszawskiej giełdy.

Dlaczego zajmuję się przecięciem w dół 200-sesyjnej średniej? Przebicie w dół 200 MA po tym jak instrument przez dłuższy czas (w moim badaniu – 3 miesiące) znajdował się ponad nią może być traktowane jako oznaka potwierdzenia trendu spadkowego. Co więcej, jak pokazałem w poprzednim wpisie, w ten sposób interpretuje to wydarzenie wielu inwestorów i komentatorów rynkowych. O ile więc wybór akurat 200-sesyjnej średniej jest w pełni arbitralny to wynika on z faktu, że analitycy i inwestorzy przywiązują wagę akurat do 200-sesyjnej średniej (a nie do 194-sesyjnej czy 205-sesyjnej).

Tak jak w przypadku SP500 badałem przecięcie w dół 200 MA po tym jak instrument przynajmniej 65 sesji (3 miesiące) znajdował się ponad nią. Badałem co się dzieje z kursem instrumentu 65 sesji po przebiciu w dół 200 MA. Korzystałem z danych Stooq. Badanie obejmuje cały okres notowania instrumentów (a więc różny dla poszczególnych indeksów i spółek). Wyniki badania przedstawiają poniższe wykresy.

Na pierwszym wykresie pokazano przeciętną (na podstawie 12 obserwacji) stopę zwrotu z indeksu WIG20 w każdej z 65 sesji po przebiciu przez indeks w dół 200 MA. Druga linia pokazuje stopę zwrotu indeksu w dowolnych 65 sesjach (na podstawie całej historii indeksu).

Drugi wykres pokazuje stopy zwrotu czterech najważniejszych warszawskich indeksów w każdej z 65 sesji po przebiciu przez nie w dół 200 MA. W nawiasie podano liczbę obserwacji dla każdego indeksu.

Trzeci wykres pokazuje odsetek pozytywnych (większych od 0) stóp zwrotu w każdej z 65 sesji po zdarzeniu.

Jak widać, dane historyczne nie sugerują, że przebicie w dół 200 MA przez najważniejsze indeksy warszawskiej giełdy poprzedza gwałtowną przecenę. Możliwości wykorzystania tego wydarzenia w inwestowaniu wydają się jednak ograniczone. Warto przy tym zwrócić uwagę na niewielką liczbę obserwacji.

Zrobiłem jeszcze jeden test – dla wszystkich spółek wchodzących obecnie w skład indeksu WIG20. Poniższy wykres pokazuje rezultaty testu, przy czym średnia wyciągnięta została z wszystkich wydarzeń (a nie ze spółek), których zaobserwowano 87 (od 15 na BRE do 0 na JSW, TPE, PZU).

Wypada mi więc powtórzyć, że dane historyczne z WGPW nie wskazują na to, że przecięcie w dół średniej 200-sesyjnej poprzedza istotną przecenę. Przeciwnie, dane historyczne wskazują, że takie wydarzenie może poprzedzać odbicie kursu, który z reguły spada przed przecięciem w dół 200 MA. Warto pamiętać, że przedstawiłem dane historyczne i każdy inwestor powinien zdawać sobie sprawę z ograniczeń wynikających z używania takich danych do projektowania strategii inwestycyjnych.

11 Komentarzy

 1. lesserwisser

  Od lat na rymku dominuje przekonani, że 200 dniowa średnia MA wyznacza granicę pomiędzy techicznie zdrowym i słabym rynkiem. Jeśli cena bieżaca przecina ją od dołu w górę to uważa się, że rynek jest w trendzie wzrostowym i Wicek Wersal!

  Czemu tak jest, kto to wie? Przecież Edwards, Magee i Bassetti, w
  klasycznym już opracowaniu „Technical Analysis of Stock Trends”,
  ujęli to sposób chyba nie pozostawiający wątpliwości:

  “ 200-day średnia krocząca powszenie uważana jest za wskaźnik trendu
  długoterminowego, a wiara czasem się sprawdza.”

  Tak, tak, tak bywa, szczególnie ze ślepą wiarą. 🙂

  1. trystero (Post autora)

   @ lesserwisser

   Nie potrafię odpowiedzieć czy to prawdziwa wiara czy nie ale pokazałem, że przynajmniej na WGPW ceny wydają się wypróbowywać wiarę inwestorów w konsekwencje przebicia 200 MA 🙂

 2. lesserwisser

  @ trystero

  Jeśli wychodzi, że czasem wiara czyni cuda, to jetesm za.

  Tylko czemu w Lotto mi nie wychodzi? 🙂

 3. Lucky

  Test wig20 od 2000 (pomijając dziką hossę lat ’90 która nie ma szans się powtórzyć)
  Jeśli kurs poniżej sma(200) to przez następne 20 dni średnia zmiana -0.74%
  Jeśli kurs powyżej sma(200) to przez następne 20 dni średnia zmiana +1.1%

  1. trystero (Post autora)

   @ Lucky

   Czy ty liczyłeś zachowanie kursu po przebiciu średniej w dół czy przeciętne zachowanie kursu gdy znajdował się poniżej średniej 200 MA?

 4. darkh

  lucky jestes pewien ze wczesniej cena byla 65 dni ponad srednia ? chocby 20 ? 😉

 5. Lucky

  @darkh:
  Jestem pewny, że to nie był warunek.

  1. trystero (Post autora)
 6. Lucky

  @trystero
  Gdy znajdował się poniżej średniej 200 MA.

 7. antylucek

  kogos dziwi ze srednia nie działa??
  analogowa AT to juz historia.. napisz cos ciekawego, cos na czym mozna zarobić:)

 8. sip

  Czesc
  sprawdz to samo ale dla 55 sma ema dzien i tydzien.
  hej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.