Krótka sprzedaż po sesji 6.06.2012

Dla tych, którzy nie śledzą:

15 Komentarzy

 1. blackswan

  nie wiem co o tym myśleć…
  muszę się zapytać jakiegoś analityka, co należy o tym sądzić 😉
  ps. ten czerwony kolor Twój dodatek, czy też GPW tak to przedstawia? (pytam, bo NIGDY nie patrzę na te statystyki)

 2. Zeti

  czy mógłby Pan dołączyć jakiś komentarz?

  Może ma Pan informacje kiedy BOS wprowadzi opcję KS, bo podobno prace trwają?

 3. _dorota

  Od dobrych kilku sesji krótka sprzedaż na niektórych spółkach (z tego, co zauważyłam, wyłącznie na Wig20) jest rekordowa. Na LWB bywała w okolicach 50% obrotu.
  Tylko BRS nie sprzedają krótko 😉

  Tak nawiasem mówiąc, czekam aż ktoś to (choćby w ramach odpłatnego serwisu) opracuje – dane historyczne, wykresy KS na poszczególnych spółkach.

 4. Dapi

  Dorota zaglądaj tutaj http://www.attrader.pl/notowania/pl/krotka-sprzedaz bo byc moze uda sie w czerwcu podlinkowac spółki – jak wystarczy budżetu. A pomiar KS obrotem czasami bywa złudny – obserwujemy małe ogólne dzienne obroty ostatnio a obrót KS moze byc na stałym poziomie.
  Zauwazyłem że biura oferują np. Tylko KS w ramach tej samej sesji i jestem ciekaw czy takie zlecenia są gdziekolwiek rejestrowane oprócz dm – czy to nie jest taka wirtualna ks.

  1. trystero

   @ Dapi

   Co konkretnie mierzy wskaźnik KS u Ciebie na stronie?

 5. Dapi

  A co do rekordów to poprzedni tydzień był mega rekordowy w KS mierzonym procentem obrotu. Tak samo jak był drugim rekordowym w krótkich pozycjach na Euro w stosunku do UsD

 6. gzalewski (Post autora)

  jedyny wniosek jest taki, ze transakcje KS są juz na porządku dziennym (a na razie nikt nie robil jakiejs sensacji z koncentracją, grubasami itp. w rolach głównych). Po drugie to co pisze DAPI- wczoraj byly niskie obroty, wiec % wypada imponująco. Ale wielkosci generalnie w dłuższym horyzoncie są stałe (jakies zabezpieczenie, struktury, animacje itp).
  Jeszcze tylko zwiększyć dostępność i tyle.

 7. _dorota

  @ Dapi
  Dziękuję.

  Ciekawa ta uwaga GZ o stałych wielkościach KS (nie badając szczegółowo widzę silną aktywizację KS nawet biorąc pod uwagę mniejsze obroty). Jest taka hipoteza, że Wig20 jest zbijany pod mocniejsze odbicie.

 8. Dapi

  wskaźnik KS = wolumen KS/free float spółki wyrażony w ilosci akcji

  Dodam jeszcze że zmiana interwału tam gdzie w tej chwili domyslnie jest 1dzień – zegareczek -kumuluje dane z wskazanego interwału. Mozna więc sprawdzic która spółka miała największy KS w ciągu ostatnich 20dni http://www.attrader.pl/notowania/pl/krotka-sprzedaz/20 lub tez np. bieżącego miesiąca czyli czerwca http://www.attrader.pl/notowania/pl/krotka-sprzedaz/4/m

  1. trystero

   @ Dapi

   Właśnie, bo klasyczny wskaźnik KS to jest udział pozycji KS we wszystkich akcjach (short interest). Tak jest podawany na przykład dla amerykańskich spółek. Jak masz wyrażone w procentach to znaczy, że na przykład 3% wszystkich akcji jest sprzedanych na krótko. Rzecz w tym, że tego z danych WGPW nie da się odczytać (bo nie ma danych o zamykanych KS).

   Jest jeszcze short interest ratio czy wszystkie sprzedane na krótko akcje podzielone przez średni wolumen (co pokazuje ile dni zajmie zamykanie pozycji KS a więc jak bolesne będzie wyciskanie KS).

 9. Dapi

  Zastanawiałem się jak zrobic i podjąłem decyzje o Free Float ponieważ:
  – w przypadku all akcji wychodziły jakies liczby do 10^6 itd
  – jestem wyznawca normalizacji wolumenu – dla inwestora ważny jest obrót w stosunku do free float a nie po prostu obrót. Wybicie na 1mln na kursie KGH nic nie oznacza ale na 1mln na np. Polskie Jadło juz tak.

  Co do SIR to moge to zrobic w każdej chwili w jakiej pojawi się na niego jakieś zainteresowanie – nie robiłem ponieważ rozwijam tylko to gdzie widzę że ludzie wchodzą

  1. trystero

   @ Dapi

   Ale tu nie chodzi o free float kontra wszystkie akcje (mam na myśli wszystkie akcje danej spółki) bo rozumiem Twoje argumenty za FF.

   Ty podajesz wolumen KS/FF a klasyczne short interest to jest całkowita wielkość pozycji KS/ wszystkie akcje (czy FF). Ty podajesz ‚flow’ (wolumen) a tam jest ‚stock’ (wszystkie akcje w danym momencie sprzedane krótko i nie pokryte jeszcze). Tylko, że z danych WGPW nie można tego drugiego policzyć.

 10. Adam

  Co autor miał na myśli ??
  1. Kto sprzedaje akcje na dołku, lub dolnym ograniczeniu konsolidacji ?
  2. Sprzedawca siedzi od dawna ! na shortach .
  3. Co spowoduje KS ??
  4. Dynamiczny ruch .

 11. Dapi

  @Trystero
  Nie zwróciłem na to uwagi. Dzięki

 12. GZ

  http://www.gpw.pl/krotka_sprzedaz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.