Trzypoziomowy stop podążający

Pozwolę sobie opisać poniżej technikę zarządzania stopami, wspomnianą w poprzednim wpisie.

Ktoś mógłby spytać dlaczego zajmuję czas Czytelników koncepcjami, pochodzącymi z książki, co do której miałem sporo zastrzeżeń. Otóż kontrowersyjne w mojej opinii pomysły na spekulację, robioną za powierzone pieniądze, nie oznaczają od razu, że przekreślić należy każdy szczegół z metod opisywanych we wspomnianej książce. Całkiem bowiem prawdopodobne, że zyskowność autora bierze się właśnie z precyzyjnej i konsekwentnej realizacji polityki zarządzania ryzykiem a nie samego znajdywania punktów wejścia na pozycję.

Po wtóre – ciągle jestem proszony o podejmowanie tematu stopów i zawiadywania pozycjami. Ponieważ tu nie ma prostych odpowiedzi na trudne pytania dlatego każda cegiełka wiedzy dołożona w tej kwestii zostanie , mam nadzieję, uznana za wartościową. I to pomimo, że sam koncept wyłożony niżej nie jest ani nowy ani rewolucyjny. Powiedzmy, że jest praktyczny i zdaje egzamin jeśli wierzyć autorowi.

W rozpisaniu na szczegóły Quint Tatro proponuje to mniej więcej w taki oto sposób (przerabiam go na akcjach KGHM):

1. Otwarcie pozycji na podstawie dowolnego narzędzia z arsenału A.T., choć jak wspomniałem Tatro używa w zasadzie jedynie formacji.

Ja wybrałem formację trójkąta, lub jak ktoś woli „chorągiewki”(rysunki niżej). Wybicie górą konstytuuje poziom wejścia na pozycję na zamknięciu sesji po cenie 139,10 PLN  i stop loss po drugiej stronie formacji z ceną początkową 133,80 PLN. Nasze ryzyko ( w skrócie R) wynosi więc 5,30 PLN (139,10-133,80).

Widać to na pierwszym od góry rysunku (na czerwono stop loss, na zielono – poziom wejścia na rynek):

Tatro_KGHM

2. Zamknięcie 1/3 pozycji sugerowane jest gdy cena przesunie się w pożądaną, zyskowną stronę o wielkość ryzyka początkowego R czyli w naszym przypadku o 5,30 PLN. Na drugim rysunku oznaczyłem to jako 1 transza po 144,40 PLN.

Co ważne – przesuwamy stop do ceny wejścia na pozycję czyli na kurs 139,10 PLN. W ten oto sposób jest duża szansa, jeśli nie utworzy się jakaś drastyczna luka w dół, że nasze pozostałe 2/3 pozycji zamknie się w najgorszym wypadku bez straty.

3. Drugą transzę czyli kolejne 1/3 pozycji zamykamy w odległości 2xR od poziomu wejścia czyli po 149,70 PLN a stop przesuwamy na 1xR od poziomu otwarcia czyli 144,40 PLN. Zaznaczyłem to na rysunku trzecim.

4. Ostatnie 1/3 całości zaangażowania można już teraz ciągnąć tak długo jak wytrzymamy, przy czym sam autor przyznaje, że pomimo wielokrotnych wysiłków zawsze zamyka ją za wcześnie i nie potrafi się tego oduczyć. Dlatego alternatywą jest poziom oddalony o 3xR od kursu wejścia do gry. Widać to również na najniższym z wykresów – to poziom 155 PLN.

Oczywiście wielkości transz i oddalenie stopów realizujących zyski można dowolnie modyfikować.

Spójrzmy na statystykę:

Jeśli stopy podążające poniżej kursu nie zostaną odpalone a zrealizują się wszystkie 3 poziomy realizacji zysków otrzymamy stosunek zysku do ryzyka 2:1. Jeśli uda się tak to przeprowadzić w połowie przypadków, wartość oczekiwana pozostanie dodatnia gdyż zyskowność zaczyna się przy nieco ponad 33% trafień jak łatwo wyliczyć na podstawie najprostszej matematyki (plus zakładka na prowizje).

Oczywiście im szerszy stop początkowy tym odleglejsze i trudniejsze do zrealizowania poziomy kasowania zysków. W praktyce jednak stuprocentowa realizacja udaje się jedynie przy silnych wybiciach bez korekt. Ale może ważniejszą przewagą tej taktyki jest szybkie zabezpieczanie przed stratami. Przy ogromnej ilości formacji , które się non stop pojawiają, takich łowów da się przeprowadzić setki rocznie na portfelu akcji.

—***Kat***—

15 Komentarzy

 1. funkcjonariusz_z_boru

  Może trochę na marginesie – czasami sobie myślę, że prowizje są tak irytujące dla szukających działających w rzeczywistości systemów mechanicznych jak tarcie dla wynalazców Perpetum Mobile 🙂

  Pozdrawiam Świątecznie 🙂

 2. pit65

  Ja myslę ,że sama konstrukcja stopu niewiele tu daje jeżeli chodzi o samo pojęcie ryzyka.
  Trzeba by było porównać ten stop z klasycznym stopem z R=5,3 i np kasacją zysków 2R dla danej strategii.
  Ponieważ przy danej strategii dla optymalnego f bezpieczeństwo osiągnięte dzięki przedstawionej strategii okupione zostanie mniejszymi zyskami.
  Więc aby wyrównać zmniejszona w ten sposób wartość oczekiwaną trzeba podnieść f , a więc zwiększyc ryzyko i koło sie zamyka.

  Natomiast jest to pewnie dobry sposób, aby pewne strategie uczynić zyskownymi

 3. ZP

  Wg mnie tylko nowicjusze ustawiają stoplossy na oczywistych poziomach i dają się czyścić z depozytu na fut ewentualnie wyrzucać z akcji. Dziękuję za uwagę.

 4. Vox

  A ja pozwolę sobie zapytać kiedy BOŚ wprowadzi coś tak banalnego jak Trailing Stop swojej oferty maklerskiej?
  Żyjemy przecież w XXI wieku, czyż nie?

  Wbijanie SL PKC każdego dnia po sesji jest bardzo upierdliwe,
  a te zlecenia w BOŚ dziwnym trafem mają ważność 1 sesji!!!

 5. exnergy

  „Wg mnie tylko nowicjusze ustawiają stoplossy na oczywistych poziomach i dają się czyścić z depozytu na fut ewentualnie wyrzucać z akcji. Dziękuję za uwagę.”

  O to w tym biznesie chodzi.

 6. dawid

  Trailing Stop to może tylko ograniczyć zyski, może w idealnej sytułacji
  ale ją widać po fakcie

 7. Pingback: ADRIAN

 8. Pingback: ANDY

 9. Pingback: ROGER

 10. Pingback: DANNY

 11. Pingback: RICKY

 12. Pingback: CHRIS

 13. Pingback: NICK

 14. Pingback: JAVIER

 15. Pingback: SALVADOR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.