Kupić górkę czy dołek? Część 3

Idąc tropem weryfikacji metody kupowania maksimów i minimów opisanej kilka dni temu dla rynku amerykańskiego, pokusiłem się o zbadanie naszego rynku największych spółek objętych indeksem WIG20.

Mój pierwszy test był bardzo prosty. Aby zbadać ile przewagi statystycznej kryje się w samym kupnie ekstremów nie używałem stopów w ogóle. Stop jak wiadomo dodaje strategiom technicznym (powinien przynajmniej) sporo efektywności, takie już jego zadanie. Ale ponieważ to zaburza odczyt naturalnych procesów i tendencji ukrytych w ciągach cen dlatego zrezygnowałem z niego by ewentualnie odkryć podskórne siły rynku.

Trzy proste testy, które dokonałem, łączą 4 warunki:

1/ Kupna akcji (w tym wypadku indeksu reprezentującego je) dokonywałem tak jak w poprzednio omawianym eksperymencie , to jest na zamknięcie sesji, które przewyższało poziom maksymalnego kursu z 10 poprzednich sesji albo wypadało poniżej minimum z 10 sesji. Chodziło o to by sprawdzić, które z nich ma większy i stabilniejszy potencjał wzrostowy.

2/ Pomiaru zyskowności dokonywałem określoną ilość dni po zakupie: na koniec sesji kolejnego dnia, 5 dni później lub po miesiącu (25 sesjach). Można nazwać ten rodzaj zamknięcia ‘stopem’, w literaturze określa się go „stopem opartym na czasie” (time-based stop).

3/ W odróżnieniu od typowych testów systemów mechanicznych brałem pod uwagę KAŻDE zdarzenie kupna a nie tylko te, które następowało po zamknięciu poprzedniej transakcji. W systemach jeśli otwieramy pozycję z celem zamknięcia jej po 25 dniach to żadnych dodatkowych transakcji już nie dokonujemy chociaż w międzyczasie pojawiają się sygnały ich przeprowadzenie. Na przykład po kupnie dziś maksimum z 10 dni może się okazać, że za 3 dni pojawi się nowe maksimum 10-cio dniowe ale nasza strategia nie reaguje gdyż pozycja w portfelu jest już zajęta. Chcę zbadać wszystkie potencjalne możliwości kupna ekstremów.

4/ Początkowa wartość kapitału to 1000 zł, pomijam koszty prowizji i poślizgów dla czystego wydobycia efektu.

Poniższe 3 wykresy pokazują skumulowane stopy zwrotu uzyskane w teście.

Niebieska krzywa to zmiany samego indeksu.

Zielona – kupno maksimów

Czerwona-kupno minimów

buy_10days

Wnioski, które nasuwają mi się po teście:

Nie istnieją wyraźne i stabilne tendencje w tak użytej jak wyżej strategii choć istnieje w niej niewielka statystyczna przewaga na polskim rynku. Kwestią pozostają koszty prowizji i poślizgów, które mogą ją zniwelować. Może jednak posłużyć pomocniczo przy wyborze optymalnego miejsca dokonywania lub opuszczania transakcji opartych o inne warunki techniczne lub fundamentalne.

Strategia I – sprzedaż kolejnego dnia

– kupno dołków przyniosło stratę połowy kapitału, nie daje o dziwo niemal żadnej przewagi podczas hossy

– kupno szczytów do czasu ostatniej bessy było zyskowne, obecna hossa niespecjalnie lubi kupowanie szczytów

Strategia II – sprzedaż 5-go dnia

– kupno dołków również zakończyło się stratami, inwestorzy raczej kontynuują sprzedaż w ciągu kolejnego tygodnia; wyraźny wyjątek to obecna hossa – ponieważ wiele funduszy spóźniło się z zakupami dlatego wszystkie 10 dniowe dołki były wykupywane

– kupno szczytów dawało po tygodniu zyski (efekt impetu) niemal do końca poprzedniej hossy i było zajęciem zyskowniejszym niż „kup i trzymaj” indeks; ostatnia bessa i obecna hossa zupełnie zabiła tego rodzaju strategię co oznacza, że gonienie „uciekającego pociągu” nie jest korzystnym rozwiązaniem, warto ten tydzień poczekać po zrobieniu szczytu przez rynek; tu więc motoryka rynku bardzo się zmieniła, systemy oparte o wybicia z kanału cenowego musiały przechodzić zły okres…

Strategia III – sprzedaż 25-go dnia

– i kupno szczytu i dołka okazały się w sumie zyskowne po miesiącu, z lekką przewagą polowania na dołki choć akurat kupowanie dołków w ogóle nie okazało się efektywne podczas bess; i jak wyżej – kupno 10 dniowych szczytów okazywało się bardzo złym rozwiązaniem jeszcze na długo przed zakończeniem poprzedniej hossy – rynek wyraźnie poluje na szczyty by je zdusić…

Jest jeszcze jedna korzyść z tych testów – odwrócenie logiki daje również przewagę. To oznacza, że sprzedając na szczycie lub dołku z 10 dni otrzymujemy symetryczne rezultaty ale o przeciwnym znaku czyli strata o wielkości 2000 PLN z powyższego testu zamieni się przy strategii sprzedaży w zysk o tej samej wielkości 2000 PLN.

CDN

—*Kat*—

6 Komentarzy

 1. Adam_S

  Z jakiego okresu te dane?

 2. trendfollowerpl@gmail.com

  Dlaczego testy zostały oparte na tak krótkich terminach?
  Proponuje przeprowadzić testy na okresie 250 sesji.
  wyniki mogą być zaskakujące 😉

 3. Adam_S

  trendfollowerpl@gmail.com:

  w terminie 250 sesji nigdy nie otrzymasz wiarygodnych wynikow dla GPW…

 4. trendfollowerpl@gmail.com

  //Adam_S
  Co znaczy wiarygodne? test ma określone reguły więc wynik będzie wiarygodny.
  Jednak nadal optuję za dłuższym terminem.
  Dodatkowo proponuję o test na rynku o wieloletnim trendzie spadkowym.
  Idealnie do tego nadaje się index NIKKEI.
  Pozdrawiam

 5. Kefas

  Kto „kupuje na górkach”, kiedy mamy na rynku w dłuższym terminie zdefiniowany, tzn poprawnie zidentyfikowany trend spadkowy ( powiedzmy na wykresach tygodniowych)?

 6. exnergy

  Błądzicie Panowie, okropnie błądzicie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.