Obserwuję sobie, z jaką zawrotną prędkością robi karierę pewien cytat. Pojawia się na forach, w komentarzach na blogach, ja dostałem go od znajomego mailem. Robi wrażenie.
„Posiadacze kapitału będą stymulować popyt klasy robotniczej na coraz większą ilość towarów, mieszkań i wytworów techniki. Jednocześnie będą udzielać coraz więcej coraz droższych kredytów na zakup tych dóbr, aż rzeczone kredyty nie będą mogły być spłacane. Niespłacane kredyty doprowadzą do bankructwa banków, które z kolei zostaną znacjonalizowane. To w rezultacie doprowadzi do powstania komunizmu”. Karol Marks, 1867 rok.
Pierwsza reakcja wielu musi być prosta „O kurcze!!”. Jednak coś w nim mi nie gra… Jest zbyt piękny. Niestety nie bardzo znam się na twórczości Karola M. Jedyną okazję jaką miałem, gdy w Liceum próbowano mnie namówić na udział w olimpiadzie filozoficznej zaprzepaściłem, gdyż po zapoznaniu się z zakresem materiału okazało się że kilka punktów dotyczy Arystotelesa, kilka innych filozofów, a kilkadziesiąt Marksa właśnie. Dobrze, że „system” chylił się ku upadkowi, bo pozwoliłem sobie na jakiś komentarz, za który kilka lat wcześniej mógłbym pewnie mieć poważniejsze kłopoty. No ale młodość nie koniecznie wiąże się z rozsądkiem.
Tak więc pracę polegającą na sprawdzeniu źródła owego cytatu muszę wykonać od zera. Rok podawany przy tym „cytacie” to rok wydania pierwszego tomu „Kapitału”. Pozostałe tomy wyszły po śmierci Marksa. Na żadnej ze stron, gdzie jest przywoływany ów fragment nie znalazłem źródła, tylko rok. Jeśli miałaby to być mistyfikacja to wybór niezły.
Jeśli ktoś posiada papierową wersję, to proszę próbować go znaleźć. Ja nie znalazłem, bazując na angielskim tłumaczeniu i szukając charakterystycznych słów kluczowych. Jeśli ktoś chce dalej poszeperać to tu angielska wersja, Częściowo dostępne jest polskie tłumaczenie, tu też nie znalazłem.
Oczywiście może być tak, że źródłem jest jakiś list. Dopóki jednak nie znajdziecie Państwo faktycznego źródła, warto chyba podchodzić z dużym dystansem do owego „cytatu”
6 Komentarzy
Dodaj komentarz
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.
to przyszło do Polski z zagranicy:
http://www.iht.com/articles/2009/02/25/business/col26.1-437515.php
no prosze, czyli wykonałem nikomu nie potrzebną robotę 🙂
No ale tam przynajmniej tytuł to „uwiarygadniał”, ale tym łatwiej i szybciej można było to zweryfikować
podobno źródłem jest pisemko satyryczne
http://www.newsmutiny.com/pages/Communist_Reeducation.html
Cytat zupelnie nie pasuje do obecnej sytuacji.
Kredyty byly coraz drozsze, a nie tansze. Kredyty nie mialy nic wspolnego z kapitalem, lecz prawem banków wespol z panstwem do produkcji nowego pieniadza w drodze kredytu. Z kapitalem mialy tyle wspolnego, ze kredyt pozbawial kapitlau calej reszty i prowadzil do dyslokacji zasobow.
Niesplacalnosc kredytow nie wynika z tego, ze sa coraz drozsze, lecz z tego ze zniszczyly zbyt wiele kapitalu i doprowadzily do zbytniej dyslokacji zasobow. Proces osiagnal swe granice i nie moze byc kontynuwany.
Nacjonalizacja bankow to tylko nacjonalizacja monopoli panstwowych.
poprawka „tansze, a nie drozsze”
jest to falszywka
http://www.atrapa.net/view/mszlagiery