Potęga Marksa czy internetu?

Obserwuję sobie, z jaką zawrotną prędkością robi karierę pewien cytat. Pojawia się na forach, w komentarzach na blogach, ja dostałem go od znajomego mailem. Robi wrażenie.

„Posiadacze kapitału będą stymulować popyt klasy robotniczej na coraz większą ilość towarów, mieszkań i wytworów techniki. Jednocześnie będą udzielać coraz więcej coraz droższych kredytów na zakup tych dóbr, aż rzeczone kredyty nie będą mogły być spłacane. Niespłacane kredyty doprowadzą do bankructwa banków, które z kolei zostaną znacjonalizowane. To w rezultacie doprowadzi do powstania komunizmu”. Karol Marks, 1867 rok.

Pierwsza reakcja wielu musi być prosta „O kurcze!!”.  Jednak coś w nim mi nie gra… Jest zbyt  piękny. Niestety nie bardzo znam się na twórczości Karola M. Jedyną okazję jaką miałem, gdy w Liceum próbowano mnie namówić na udział w olimpiadzie filozoficznej zaprzepaściłem, gdyż po zapoznaniu się z zakresem materiału okazało się że kilka punktów dotyczy Arystotelesa,  kilka innych filozofów, a kilkadziesiąt Marksa właśnie. Dobrze, że „system” chylił się ku upadkowi, bo pozwoliłem sobie na jakiś komentarz, za który kilka lat wcześniej mógłbym pewnie mieć poważniejsze kłopoty. No ale młodość nie koniecznie wiąże się z rozsądkiem.

Tak więc pracę polegającą na sprawdzeniu źródła owego cytatu muszę wykonać od zera. Rok podawany przy tym „cytacie” to rok wydania  pierwszego tomu „Kapitału”. Pozostałe tomy wyszły po śmierci Marksa.  Na żadnej ze stron, gdzie jest przywoływany ów fragment nie znalazłem źródła, tylko rok. Jeśli miałaby to być mistyfikacja to wybór niezły.

Jeśli ktoś posiada papierową wersję, to proszę próbować go znaleźć. Ja nie znalazłem, bazując na angielskim tłumaczeniu i szukając charakterystycznych słów kluczowych. Jeśli ktoś chce dalej poszeperać to tu angielska wersja, Częściowo dostępne jest polskie tłumaczenie, tu też nie znalazłem.

Oczywiście może być tak, że źródłem jest jakiś list. Dopóki jednak nie znajdziecie Państwo faktycznego źródła, warto chyba podchodzić z dużym dystansem do owego „cytatu”

6 Komentarzy

 1. astanczak

  to przyszło do Polski z zagranicy:

  http://www.iht.com/articles/2009/02/25/business/col26.1-437515.php

 2. gzalewski

  no prosze, czyli wykonałem nikomu nie potrzebną robotę 🙂

  No ale tam przynajmniej tytuł to „uwiarygadniał”, ale tym łatwiej i szybciej można było to zweryfikować

 3. astanczak

  podobno źródłem jest pisemko satyryczne

  http://www.newsmutiny.com/pages/Communist_Reeducation.html

 4. Dab

  Cytat zupelnie nie pasuje do obecnej sytuacji.

  Kredyty byly coraz drozsze, a nie tansze. Kredyty nie mialy nic wspolnego z kapitalem, lecz prawem banków wespol z panstwem do produkcji nowego pieniadza w drodze kredytu. Z kapitalem mialy tyle wspolnego, ze kredyt pozbawial kapitlau calej reszty i prowadzil do dyslokacji zasobow.

  Niesplacalnosc kredytow nie wynika z tego, ze sa coraz drozsze, lecz z tego ze zniszczyly zbyt wiele kapitalu i doprowadzily do zbytniej dyslokacji zasobow. Proces osiagnal swe granice i nie moze byc kontynuwany.

  Nacjonalizacja bankow to tylko nacjonalizacja monopoli panstwowych.

 5. Dab

  poprawka „tansze, a nie drozsze”

 6. Kysiek

  jest to falszywka
  http://www.atrapa.net/view/mszlagiery

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.