Potęga Marksa czy internetu?

Obserwuję sobie, z jaką zawrotną prędkością robi karierę pewien cytat. Pojawia się na forach, w komentarzach na blogach, ja dostałem go od znajomego mailem. Robi wrażenie.

„Posiadacze kapitału będą stymulować popyt klasy robotniczej na coraz większą ilość towarów, mieszkań i wytworów techniki. Jednocześnie będą udzielać coraz więcej coraz droższych kredytów na zakup tych dóbr, aż rzeczone kredyty nie będą mogły być spłacane. Niespłacane kredyty doprowadzą do bankructwa banków, które z kolei zostaną znacjonalizowane. To w rezultacie doprowadzi do powstania komunizmu”. Karol Marks, 1867 rok.

Pierwsza reakcja wielu musi być prosta „O kurcze!!”.  Jednak coś w nim mi nie gra… Jest zbyt  piękny. Niestety nie bardzo znam się na twórczości Karola M. Jedyną okazję jaką miałem, gdy w Liceum próbowano mnie namówić na udział w olimpiadzie filozoficznej zaprzepaściłem, gdyż po zapoznaniu się z zakresem materiału okazało się że kilka punktów dotyczy Arystotelesa,  kilka innych filozofów, a kilkadziesiąt Marksa właśnie. Dobrze, że „system” chylił się ku upadkowi, bo pozwoliłem sobie na jakiś komentarz, za który kilka lat wcześniej mógłbym pewnie mieć poważniejsze kłopoty. No ale młodość nie koniecznie wiąże się z rozsądkiem.

Tak więc pracę polegającą na sprawdzeniu źródła owego cytatu muszę wykonać od zera. Rok podawany przy tym „cytacie” to rok wydania  pierwszego tomu „Kapitału”. Pozostałe tomy wyszły po śmierci Marksa.  Na żadnej ze stron, gdzie jest przywoływany ów fragment nie znalazłem źródła, tylko rok. Jeśli miałaby to być mistyfikacja to wybór niezły.

Jeśli ktoś posiada papierową wersję, to proszę próbować go znaleźć. Ja nie znalazłem, bazując na angielskim tłumaczeniu i szukając charakterystycznych słów kluczowych. Jeśli ktoś chce dalej poszeperać to tu angielska wersja, Częściowo dostępne jest polskie tłumaczenie, tu też nie znalazłem.

Oczywiście może być tak, że źródłem jest jakiś list. Dopóki jednak nie znajdziecie Państwo faktycznego źródła, warto chyba podchodzić z dużym dystansem do owego „cytatu”

6 Komentarzy

 1. astanczak

  to przyszło do Polski z zagranicy:

  http://www.iht.com/articles/2009/02/25/business/col26.1-437515.php

 2. gzalewski

  no prosze, czyli wykonałem nikomu nie potrzebną robotę 🙂

  No ale tam przynajmniej tytuł to „uwiarygadniał”, ale tym łatwiej i szybciej można było to zweryfikować

 3. astanczak

  podobno źródłem jest pisemko satyryczne

  http://www.newsmutiny.com/pages/Communist_Reeducation.html

 4. Dab

  Cytat zupelnie nie pasuje do obecnej sytuacji.

  Kredyty byly coraz drozsze, a nie tansze. Kredyty nie mialy nic wspolnego z kapitalem, lecz prawem banków wespol z panstwem do produkcji nowego pieniadza w drodze kredytu. Z kapitalem mialy tyle wspolnego, ze kredyt pozbawial kapitlau calej reszty i prowadzil do dyslokacji zasobow.

  Niesplacalnosc kredytow nie wynika z tego, ze sa coraz drozsze, lecz z tego ze zniszczyly zbyt wiele kapitalu i doprowadzily do zbytniej dyslokacji zasobow. Proces osiagnal swe granice i nie moze byc kontynuwany.

  Nacjonalizacja bankow to tylko nacjonalizacja monopoli panstwowych.

 5. Dab

  poprawka „tansze, a nie drozsze”

 6. Kysiek

  jest to falszywka
  http://www.atrapa.net/view/mszlagiery

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.