Dzisiejszy „Dziennik”donosi, że Marek Dochnal spędzając tymczasowo (przez 3 i pół roku) czas w areszcie „tymczasowym” zarobił w 2006 roku na GPW 1 mln 25 tys zł (między innymi dzięki spekulacji na spółce SwissMed). NIestety trading w więzieniu rządzi się nieco innymi zasadami, niż w realu i można powiedzieć, że jest daleki od tradingu w czasie rzeczywistym.

Każdorazowo musiał występować o zgodę prokuratury na sprzedaż akcji. O taką zgodę wystąpił w lutym 2006, gdy SwissMed był w okolicach swoich historycznych maksimów (21.3). Ostatecznie zgodę otrzymał kilka miesięcy później i 10 zł niżej.

Dochnal wystosował pismo do sądu, że opieszałość prokuratury doprowadziła go do strat w wysokości 7 mln zł.

Może to jest pomysł – trading room w każdej celi. Niech sobie aresztowani i więźniowie pospekulują 🙂

Oczywiście nie przesądzając, czy Dochnal jest winien czy nie, areszt tymczasowy trwajątrzy i pół roku jest przegięciem.

Z drugiej strony aresztanci narzekający, że nie mają dostępu do „zwykłego życia”, też chyba zapominają gdzie się znajdują.

18 Komentarzy

 1. copy

  Nie wiem o co chodzi Zalwskiemu? Jego wyniki jako gracza sa daleko gorsze w realu niz Dochanala w kiciu – moze powinien isc do niego na szkolenie

 2. gzalewski

  ma Pan jakas wiedze na temat moich wyników? Prosze sie nie krępować.

 3. bossasucks

  http://futures.pl/?did=227

 4. informix

  Zastanawia mnie czy te wyniki pana Dochnala wzięły się z ruchów doświadczonego inwestora czy też najnormalniej przejechał się na hossie.

 5. mwojciechowski

  Resocjalizacja przez trading? W polskich realiach i normach etycznych jest to raczej trudne do zrobienia 😉
  Skoro słowo spekulant ma tak negatywny oddźwięk…

  Myślę, że mamy za mało danych, żeby oceniać czy Dochnal jest guru inwestycji czy nie. Ja słyszałem, że po prostu sprzedał
  akcje, które kupił przed aresztowaniem.
  M

 6. Winnetou

  kiedyś podobne numery można było robić w funduszach inwestycyjnych – składało się zlecenie , sprawdzało wycenę funduszu w następnym dniu i jak była po myśli inwestora to ok a jak nie to składało się pismo z anulatą zlecenia. Tu można robić podobny numer, jak wycena spadnie to realizuje się zlecenie i woła o odszkodowanie jak wzrośnie to jest czysty zysk bez odszkodowania, inna sprawa czy Dochnal sprzedał czy "przeparkował" jeżeli "przeparkował" to ma 7 mln można powiedzieć na czysto 🙂

 7. IC.PL

  Dobre, bardzo dobre. Gość realizował zyski i tyle, a niezarobione to pewno z Hutmenu 🙂

  Cały obraz naszej banannowej giełdy.
  Pierwszyy raz tu na forum, ale miło że GZ tu pisuje, nie ma co merytorycznie 1 liga, wynikowo nie interesowałem się tym 😉

 8. jtyszko

  To mi przypomina jedną moją "starą" znajomą z okresu studiów, która kupiła Elektrim podczas pierwszej oferty publicznej i potem wyemigrowała do USA, przedłużając dziekankę o kilka lat. Wróciła do Polski dopiero po kilku latach i dzięki przypadkowi (w tym czasie uwzględniając denominację i splity wartość Elektrimu urosła z 0,35 do 70 złotych, no i dziewczyna nie musiała po powrocie do Poski już więcej szorować garów amerykanom, żeby zarobić na studia, szczęście niektórym czasem sprzyja mimowolnie.

 9. kertz

  no tak ale jak znajoma wyjechałaby jeszcze raz to teraz znów by musiała szukać jakiejś pracy ( ostatnie notowanie elka to coś 6-7 zł) 🙂 . Pozdrawiam

 10. jtyszko

  @kertz , na szczęscie sprzedała akcje po powrocie, na początku 2000 roku i żyje szczęśliwie, z dala do giełdy…. bo się na niej nie zna, a taki "numer" trudno chyba powtórzyć 2 razy

 11. gzalewski

  @ bossasucks
  (nick rozjasnia pewne motywy 😉 )
  Prosze sie dokladnie wczytac, w cytowaną strone.

  @ all
  generalnie ujawnienie tej sytuacji jest zabawne. POkazuje bowiem, ze rzeczywistosc dawno przekracza to co prawo probuje regulowac. Intuicyjnie wydaje sie, ze osadzeni (czy w areszcie czy w wiezieniu) nie powinni miec dostepu do pewnych aktywnosci. Ale moze gra/inwestowanie na gieldzie nie nalezy do takich

 12. rumek

  Myśle , że skończy się bessa na giełdzie po tej nietypowej reklamie " DOCHNAL W ARESZCIE ZAROBIŁ NA GIEŁDZIE MILIONY" . Reklama za darmo poszła we wszystkich mediach. Taka informacja działa na podświadomość drobnych ciułaczy.

 13. gzalewski

  @ rumek
  Ja akurat uważam, ze bedzie dokladnie odwrotnie. To znczy wiekszosc pomysli "no tak na gieldzie tylko TACY zarabiaja"

  Co nie zmienia faktu, ze wplyw na indywidualne decyzje i tak bedzie zerowy

 14. Jask

  Wydaje się ,że pomijacie panowiepewne fakty w tej sprawie. Według prokuratury, której przedstawiciel wypowiedział się w TVN24 wygladaja one następująco.
  1.Akcje zostały zajęte przez prokuraturę jako zabezpieczenie.
  2.Prokuratura ma obowiazek zwrócić zabezpieczenie w stanie niepogorszonym co do wartości, gdyż inaczej byłaby to kara a nie zabezpieczenie.
  3. Dochnal zwrócił sie o sprzedaż aby zabezpieczyc wartośc akcji przed spadkiem
  W tym świetle moim zdaniem znów mamy w plecy jako podatnicy. Dochnal wygra, bo będzie żądał akcji o wartości przyjętej jako zabezpieczenie, tym bardziej ,że gdyby ich nie zajęto mógłby działac jego pełnomocnik, a w tej sytuacji prokurator wziął na siebie staranie o zachowanie wartości zajętego mienia. Poza tym, skoro zwrócił sie oficjalnie o sprzedaż, to teraz prokurator musi wyjaśnić czemu nie zamienił akcji na pieniądze i nie trzymał pieniędzy. Chyba nie ma na to dobrego wyjaśniernia.

 15. Winnetou

  wtedy gdy były maxy na swissmedzie czyli ok. 16 zł na zamknięciu średnia z okresu 6-ciu miesięcy była na poziomie 3,10 zł, Dochnal sprzedał je jak wynika z treści artykułu po ok 6 zł – więc i tak zarobił ( ok. 100 %) względem wartości zabezpieczenia, to trochę symptomatyczne, że nikt w mediach opinii publicznej o tym nie informuje 🙂
  A co z prawem poboru (seria E – prawo poboru 3:4) ten "spadek" o 10 złotych to raczej dobra bajka dla czytelników Gazety, którą teraz będa powtarzali jako prawdę objawioną o IV RP 🙂 , czy w TVN24 nie ma nikogo kto ma jakieś pojecie o giełdzie, chyba tak (podobnie jak o laptopach:) ), bo takie informacje należą się widzom uczciwiej telewizji jak psu zupa.

 16. jtyszko

  … z przymrużeniem oka…. Dla miliona na czysto też bym wyjechał na 3,5 roku do "sanatorium". Państwo utrzymuje, a do kieszeni wpada prawie 25 tys miesięcznie na drobne wydatki, a ile zaległości w czytaniu można nadrobić ! Tylko trzeba mieć odpowiedni dużo na start przed "wyjazdem" i charakter bibliotekarza, żeby wytrzymać takie długie leczenie.

 17. naiwniak

  gratuluje rekomendacji- ECHO. Krakchem,hutmen – odbicie pod wyniki /hahahahha/
  dochnal to maly pikus przy was specjalistach
  pzdr..

 18. bergen

  A tak z ciekawości – czy będąc w tym sanatorium można sprzedać np. samochód, dom, obligacje…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.