Czy amerykańskie akcje są obecnie drogie pod względem wskaźników fundamentalnych?
Najlepszą odpowiedź na to pytanie znalazłem w moim ulubionym newsletterze M. Hulberta. Zobrazował on obecny stan amerykańskiego rynku za pomocą tzw. suwaków, czyli słupków pokazujących wartości wskaźników rynkowym teraz wobec historycznych wskazań. Za chwilę wszystko w szczegółach wyjaśnię, ale na początek diagram, który zbiorczo te wartości pokazuje:
Pod każdymi 2 słupkami podana jest nazwa wskaźnika, który jest zobrazowany w 2 kolorach. Są to po kolei:
P/E ratio (LTM) – Price-to-Earnings Ratio (Last Twelve Months):
Stosunek ceny akcji do zysku na akcję (EPS) z ostatnich 12 miesięcy.
P/E ratio (NTM) – Price-to-Earnings Ratio (Next Twelve Months):
Stosunek ceny akcji do prognozowanego zysku na akcję w kolejnych 12 miesiącach.
CAPE ratio – Cyclically Adjusted Price-to-Earnings Ratio:
Znany również jako wskaźnik Shillera. Jest to cena akcji podzielona przez średni zysk na akcję, ale z uwzględnieniem inflacji oraz uwzględnieniem średniej wartości zysków z 10 lat.
P/Dividend ratio – Price-to-Dividend Ratio:
Stosunek ceny akcji do wypłacanych dywidend na akcję.
P/Sales ratio – Price-to-Sales Ratio:
Stosunek ceny akcji do przychodów na akcję.
P/Book ratio – Price-to-Book Ratio:
Stosunek ceny akcji do wartości księgowej na akcję (book value). Wartość księgowa to różnica między aktywami a zobowiązaniami spółki.
Q ratio – Tobin’s Q Ratio:
Stosunek rynkowej wartości aktywów firmy do ich kosztu odtworzenia (koszt zakupu podobnych aktywów po obecnych cenach).
Buffett ratio – Market Cap-to-GDP Ratio:
Znany również jako wskaźnik Warrena Buffetta. Jest to stosunek łącznej wartości rynkowej wszystkich akcji w kraju do jego produktu krajowego brutto (PKB).
Average household equity allocation – Średnia alokacja kapitału domowego w akcje:
Procentowy udział gospodarstw domowych w rynku akcji w stosunku do ich łącznego majątku.
S&P 500/M2 money supply ratio – S&P 500 do podaży pieniądza M2:
Stosunek indeksu S&P 500 do podaży pieniądza M2 (który obejmuje gotówkę w obiegu oraz depozyty bankowe).
Hulbert liczył wartość każdego z nich co miesiąc od 2000 roku do dziś i wyciągał wartości najwyższe. I teraz oba kolory słupków porównują wartość wskaźnika w momencie pomiaru w odniesieniu do najwyższej wartości miesięcznej od 2000 roku. Czyli:
- Słupki pomarańczowe pokazują relację tych wszystkich wskaźników wobec historycznych maksimów od 2000 roku, a momentem pomiaru był dzień 3 stycznia 2022, który zapoczątkował ostatnią bessę.
- Słupki niebieskie pokazują relację tych wszystkich wskaźników wobec historycznych maksimów do 2000 roku, a moment pomiaru to ich obecny stan.
Jak to czytać i porównywać? Weźmy dla przykładu pierwszy słupek, czyli P/E.
3 stycznia 2022 wartość P/E wynosiła ok 82% wartości najwyższego P/E zanotowanego od 2000 roku
Obecnie wartość P/E wynosi ok 81% wartości najwyższego P/E zanotowanego od 2000 roku
I to jest w zasadzie najniższy relatywnie wskaźnik w tym zestawie. Cena do zysków z ostatnich 12 miesięcy nie jest więc aż tak wysoka jak była w pewnym momencie w ostatnim ćwierćwieczu.
Gorzej wygląda to w przypadku pozostałych wskaźników. Są one równe lub wyższe niż w momencie startu ostatniej bessy z 2022 roku, a niektóre przekroczyły już 100%, co oznacza, że teraz obecne wskazania są najwyższe w porównaniu do odczytów od 2000 roku, czyli od startu krachu technologicznego (bessa dot.com-owa).
Czyż nie piękne wizualnie, zbiorcze zestawienie wskaźników w czasie? Cała wartość fundamentalna rynku giełdowego na jednym obrazku!
Ale wróćmy do samych odczytów. Relatywnie rynek akcji w USA jest obecnie, można powiedzieć śmiało patrząc na ten diagram, drogi. Czy to oznacza, że lada chwila runie w dół? Niekoniecznie. Te wskaźniki bez problemu mogą robić się coraz droższe, nawet miesiącami.
Inny wariant, chyba mniej możliwy to poprawa zyskowności firm bez wzrostu kursów, czy nawet z ich opadaniem, a więc jakaś stagnacja na giełdzie.
Tak czy inaczej nie wygląda to różowo. Świat musi być gotowy na jakieś urealnienie tych relacji, ale mając na względzie, że ten moment może nadejść niezbyt szybko…
—kat–
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.