Warszawskie blue chipy mają za sobą udany rok, a złoty równie dobry. Połączenie umocnienia złotego i wzrostu cen akcji dało piękne zyski inwestorom zagranicznym na GPW. Naszym wykresem na niedzielę jest WIG20 wyrażony w dolarze uzupełniony o parę PLNUSD.
Wyliczenie procentowych zmian daje ładny obraz rynku w hossie. Od początku kończącego się dziś roku WIG20 zyskał ponad 26 procent. W tym samym czasie złoty umocnił się do dolara o ponad 20 procent. Bilansem jest zwyżka WIG20 w przeliczeniu na dolary zbliżona do 50 procent. Inwestorzy, którzy przysłali do Polski kapitał ignorując niepewność znaną pod nazwą ryzyka politycznego, mają powody do zadowolenia. Możemy tylko spekulować, co stanie się z tym kapitałem, gdyby w przyszłym roku GPW, z akcentem na WIG20, znalazłaby się pod presją dwóch czynników – korekty tegorocznej siły rynku akcji i korekty globalnej słabości dolara. Dziś jednak cieszymy się kapitałem płynącym do Warszawy, który pomógł zbudować hossę.
(źródło danych: Stooq.pl)
1 Komentarz
Dodaj komentarz
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.
Nie wiem czy się tym cieszyć czy nie. Wolałbym aby to inwestorzy w PL pchali w górę nasze indeksy.
Komu zagranica sprzeda te akcje na górce?