Wykres dnia: Dolar i WIG20

Warszawskie blue chipy mają za sobą udany rok, a złoty równie dobry. Połączenie umocnienia złotego i wzrostu cen akcji dało piękne zyski inwestorom zagranicznym na GPW. Naszym wykresem na niedzielę jest WIG20 wyrażony w dolarze uzupełniony o parę PLNUSD.

Wyliczenie procentowych zmian daje ładny obraz rynku w hossie. Od początku kończącego się dziś roku WIG20 zyskał ponad 26 procent. W tym samym czasie złoty umocnił się do dolara o ponad 20 procent. Bilansem jest zwyżka WIG20 w przeliczeniu na dolary zbliżona do 50 procent. Inwestorzy, którzy przysłali do Polski kapitał ignorując niepewność znaną pod nazwą ryzyka politycznego, mają powody do zadowolenia. Możemy tylko spekulować, co stanie się z tym kapitałem, gdyby w przyszłym roku GPW, z akcentem na WIG20, znalazłaby się pod presją dwóch czynników – korekty tegorocznej siły rynku akcji i korekty globalnej słabości dolara. Dziś jednak cieszymy się kapitałem płynącym do Warszawy, który pomógł zbudować hossę.

(źródło danych: Stooq.pl)

1 Komentarz

  1. Deo Gratias

    Nie wiem czy się tym cieszyć czy nie. Wolałbym aby to inwestorzy w PL pchali w górę nasze indeksy.

    Komu zagranica sprzeda te akcje na górce?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.