Inwestorzy nieustannie poszukują reguł rządzących zachowaniem się cen. Stąd analizy mające na celu rozpoznawanie i wyszukiwanie fal, cykli, schematów istniejących na rynkach. Choć w odniesieniu do rynków akcji poszukiwanie „nadrzędnej reguły” może czasem prowadzić do wypraw w zbyt egzotyczne rejony, w rodzaju prób wyjaśniających zachowanie inwestorów wpływem księżyca, pogodą, rozgrywkami sportowymi, o tyle w przypadku rynków rolnych nie jest niczym zaskakującym.
Sezonowość rynków rolnych istnieje choćby w związku z cyklem produkcyjnym (hodowli bydła czy trzody, uprawy zbóż, kawy itp.) Na tę sezonowość wpływają oczywiście różne czynniki bieżące (np. choroby, pogoda, polityka celna, dotacje), które sprawiają że rynek nie jest jednak tak łatwy, jakbyśmy oczekiwali. Nie zmienia to faktu, że wciąż podejmowane są próby rozpoznania trendów (i tego, czy podlegają jakimś regułą na przestrzeni roku (lub w okresie wegetacji rośli, czy cyklu życia zwierząt rzeźnych).
Spójrzmy na przykład na wykresy cen pszenicy (uśrednione dane z 5, 10 i 15 lat) na przestrzeni jednego roku.
Źródło: http://www.signalfinancialgroup.com/seasonal/seasonalW.php
Pewne tendencje są widoczne, jednak wyraźnie widać zmiany w trendach w drugiej połowie roku (czyli po okresie żniw) w ostatnich 5 latach – spadek cen na przełomie sierpnia-września jest bardzo silny.
Przy okazji niedawnego Helloween przypomniałem sobie historyjkę, którą lata temu publikował George Kleinman (były redaktor naczelny Futrures Magazine) pod wdzięcznym tytułem „Głos zza grobu”. Bohaterem opowieści jest milioner – trader na rynkach zbożowych, który w ostatnich latach swojego życia nie za bardzo doczekał się wsparcia i pomocy ze strony swoich dzieci. W związku z tym cały swój majątek przepisał na cele charytatywne, dzieciom zostawiając tylko list. Jego treść poniżej
Pszenica
- Sprzedaj marcową pszenicę 10 stycznia
- Kupuj majową i/lub lipcową pszenicę 22 lutego
- Sprzedaj lipcową pszenicę 10 maja
- Kupuj grudniową pszenicę 1 lipca
- Sprzedaj grudniową pszenicę 10 września
- Kupuj marcową pszenicę 28 listopada
Kukurydza
- Kupuj lipcową kukurydzę 1 marca
- Sprzedaj lipcową kukurydzę 20 maja
- Kupuj grudniową kukurydzę 25 czerwca
- Sprzedaj grudniową i marcową kukurydzę 10 sierpnia
Niestety to już koniec. Żadnych wskazówek co do zleceń stop, zasad zarządzania ryzykiem, czy choćby wyboru brokera. Dzieciaki musiały naprawdę zasłużyć sobie na takie potraktowanie. Pomijając jednak rodzinne waśnie. Miesiące wymienione w liście to oczywiście odpowiednie serie kontraktów.
Spróbujmy zobaczyć jak wyglądają te wskazówki na wykresie sezonowości w przypadku pszenicy:
Każdy trader musi teraz sam odpowiedzieć sobie na pytanie – czy gra jest warta świeczki. Czy poszukiwać najbardziej optymalnych stopów, czy rzucić się w wir spekulacji po całości według legendy?
Ja spróbuję pokazać tylko miejsca wskazane na milionera w ostatnich 3 latach. Pierwszy wykres to jeszcze raz przypomnienie dat. Na kolejnych dwóch, już tylko strzałki – w dół – „sprzedaj”, w górę „kupuj”.
W tym wypadku pszenica to instrument notowany na platformie BossaFX, czyli nie ma konieczności pamiętania o odpowiedniej serii kontraktów.
52 Komentarzy
Dodaj komentarz
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.
Pit
„”…niechybnie staniesz się ofiarą…”
Miłe zaskoczenie. Myślałem,że w tym towarzystwie tylko ja wróżę. Jako starszy stażem sugeruję zdecydowaną przewagę dobrych roków nad złymi.
Gwiazdka północna miała sugerować ruch na północ czyli piątkowy wzrost.
Jest jak na moje oczekiwania mizerny, prognoza będzie weryfikowana. To by było wszysko.