W tym wątku drobiazgowo diagnozuję powody strat w aktywnym inwestowaniu (tradingu) oraz próbuję udzielić kilku wskazówek odnośnie tego, jak sobie z tym problemem radzić.
_____________________________________
W poprzednich częściach tego cyklu:
- Problem niezrozumienia strat, część 1
- NIEREALISTYCZNE OCZEKIWANIE i NIEDOKAPITALIZOWANIE, część 2
- BRAK PRZEWAGI LUB JEJ ZANIK, część 3
- (ANTY)ZARZĄDZENIE RYZYKIEM, część 4
________________________________________
Kolejna przyczyna topienia rachunków inwestycyjnych w stratach to:
NIEADEKWATNA WIELKOŚĆ POZYCJI
Zarządzanie ryzykiem to elementarna część PRZEWAGI jak już wiemy z poprzedniej części, w której była mowa głównie o stop lossach, zamykających straty. Wielkość pozycji to również integralna część zarządzania ryzykiem, a jednocześnie prawdopodobnie najczęściej ignorowany jej aspekt.
Chodzi o to, ile kapitału angażujemy w jedną transakcję w stosunku do całkowitego kapitału i ile możemy stracić, gdy sygnał wejścia okaże się nietrafny.
Profesjonalni traderzy rzadko ryzykują więcej niż 1-2% swojego kapitału na jedną transakcję, gdy aktywuje się stop loss. Taka zasada pozwala przetrwać długie serie stratnych transakcji i uniknąć bankructwa.
Zależność przy tym jest taka, że:
– Brak stopów obronnych jest w stanie zniweczyć niemal każdą Przewagę w tradingu lub wręcz nie pozwala jej powstać w ogóle.
– Brak zarządzania wielkością pozycji w większości wypadków nie unieważnia istniejącej Przewagi, gdyż można używać bezpiecznych i stałych wielkości pozycji. Przewagę niszczy dopiero nadmierna wielkość pozycji, ponieważ powoduje to brak wystarczającego kapitału do realizacji strategii podczas jednej lub wielu strat z rzędu.
Jak najczęściej objawia się nieadekwatność w wyborze pojedynczych pozycji w transakcji:
1. Zbyt duże pozycje – ryzykowanie nazbyt dużej części kapitału na pojedynczą transakcję, co grozi nawet bankructwem w tradingu. W tym szczególną rolę odgrywa przesadny lewar, który już na progu staje się narzędziem samozagłady w rękach niewprawnego tradera.
2. Za małe pozycje – mniej istotny powód, ale nadal istniejący. Oznacza po prostu otwieranie pozycji, które nie pozwalają na realizację pełnego potencjału strategii (np. zbyt ciasne stopy obronne).
3. Niespójne podejście – brak konsekwentnego systemu określania wielkości pozycji. Takim charakterystycznym przypadkiem jest sytuacja, gdy tracimy relatywnie dużo kapitału w serii stratnych transakcji, a potem w serii zyskownych nasze pozycje są relatywnie zbyt małe, by tę stratę odrobić. Tymczasem np. stała wielkość pozycji pozwoliłaby wyjść z tego z zyskiem.
4. Zbyt agresywne wielkości pozycji – to wszelkie metody, które pod pozorem logicznego podejścia, mającego wygenerować przewagę, tak naprawdę gwałtownie zwiększają ryzyko i wysadzają rachunki. Bardzo często stosowane przez traderów forexowych i kryptowalutowych. To np. tak zwany grid, czyli uśrednianie pozycji przez powiększane jej i zarazem ryzyka, czy też stosowanie martyngału – po każdej przegranej podwajanie kapitału w kolejnej transakcji.
5. Emocjonalne podejście – to ustalanie wielkości pozycji zależne od nastrojów. Szczególnie zbyt wielkie zaangażowanie zdarza się po zyskownych transakcjach (tzw. overconfidence- nadmierna pewność siebie). Po stratnych transakcjach pojawia się natomiast tzw. tilt, czyli nieracjonalne i niezwiązane ze strategią rzucanie na rynek pod wpływem frustracji i niedojrzałości nadmiernych stawek, czasami nawet całego kapitału (all-in).
Powodów tego jest wiele i częściowo pokrywają się z tymi, wymienionymi w poprzedniej części poświęconej stop lossom:
– psychologiczne nieprzygotowanie, nieradzenie sobie z emocjami,
– brak zrozumienia i wiedzy o znaczeniu wielkości pozycji, szczególnie o tzw. risk of ruin,
– brak strategii inwestycyjnej,
– brak umiejętności i treningu,
– mentalność zdobywcy, czyli chęć stania się bogatym w 1 transakcji,
– zwykła chciwość,
– próba szybkiego odrobienia strat,
– motyw zemsty wobec rynku za niepowodzenia,
– presja czasowa lub presja zewnętrzna,
– błędy poznawcze i emocjonalne, np. nadmierna pewność siebie, uleganie ego.
To wszystko prowadzi oczywiście do erozji kapitału, powstawania efektu kuli śnieżnej i często wejściem na tzw. margin call (wezwanie do uzupełnienia depozytu). Przy okazji powstają straty psychologiczne – frustracja, stres, rozpacz, zachowania hazardowe.
Jak bronić się przed stratami z tego właśnie powodu? Tu nie ma wielkiej filozofii:
edukacja, trening, tworzenie choćby zrębów strategii i testowanie ich w różnych wariantach wielkości pozycji, stopniowe wprowadzanie lewara, dywersyfikacja, stosowanie zasady zarządzania – np. maksymalna strata 1% kapitału w transakcji, nauka dyscypliny i zarządzania emocjami.
Jak zwykle na końcu robię odniesienie do bohatera naszego cyklu, opisanego w części 1. Nie wiem jak stosował zarządzanie pozycjami, ale z dużym prawdopodobieństwem mogę założyć, że skoro utrzymał się handlu kryptowalutami kilka lat, to znaczy, że pozycje mogły być dopasowane do przyjętej strategii. Niewykluczone jednak, że choćby 1-2 transakcje stratne odbyły się przy przesadnej wielkości zakładu w grze i cały plan się sypnął, nie ma on bowiem środków na odrabianie zysków i utrzymanie się na rynku.
CDN
—kat—
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.