Bardzo łatwo jest w ostatnim okresie znaleźć sygnały entuzjastycznego sentymentu na amerykańskim rynku akcyjnym.

Zacznijmy od pytania: jakie to ma znaczenie dla polskiego inwestora? Można żartobliwie odpowiedzieć, że znaczenie jest niewielkie, bo WIG20 i tak będzie robił swoje, czyli rozczarowywałby polskich inwestorów. Poważna odpowiedź zwróci uwagę na fakt, że amerykańskie akcje stanowią 65% MSCI All Country World Index i to, co wydarzy się w USA, będzie mieć olbrzymi wpływ na to, co będzie działo się na globalnym rynku akcyjnym.

Sygnały entuzjastycznego sentymentu na rynku możemy podzielić na anegdotyczne i liczbowe. W tej pierwszej kategorii na pewno znajdzie się prognoza, którą niedawno opublikował Ed Yardeni i którą relacjonowały media biznesowe. Yardeni prognozuje, że S&P 500 osiągnie poziom 10 000 punktów do końca dekady. Oznaczałoby to wzrost o ponad 65% od obecnych poziomów.

Ta prognoza natychmiast przypomniała mi inną znaną prognozę: Dow 36 000. W 1999 roku opublikowali ją James K. Glassman i Kevin A. Hassett w książce “Dow 36,000: The New Strategy for Profiting From the Coming Rise in the Stock Market”. Ich horyzont czasowy wynosił od 3 do 5 lat. Dow Jones ostatecznie osiągnął poziom 36 000, ale stało się to dopiero w listopadzie 2021 roku.

Zapewne, jeśli nie wydarzy się żadna katastrofa, prognoza Yardeniego też się kiedyś spełni, jeśli horyzont do 2030 roku okaże się za krótki.

Oto inny anegdotyczny przykład. Bloomberg cytuje tradera z Goldman Sachs, Scotta Rubnera: “Historycznie dobre lata na rynku akcji w USA zazwyczaj następują po kolejnych dobrych latach, a styczeń to czas, kiedy kapitał jest lokowany z największej bazy aktywów. Złożyłem swoje zamówienie na czapeczkę SPX 7K”.

Nie brakuje też bardziej twardych, liczbowych sygnałów entuzjazmu na rynku, zwłaszcza wśród indywidualnych inwestorów. Kilka dni temu Wall Street Journal informował, że wpływy do amerykańskich funduszy akcyjnych osiągnęły poziom 56 miliardów dolarów w tygodniu zakończonym w środę, 13 listopada. Był to drugi największy tygodniowy wynik w bazie danych zaczynającej się w 2008 roku. W kolejnym tygodniu, zakończonym 20 listopada, wpływy były znacznie mniejsze, ale wydłużyły serię tygodni z dodatnimi wpływami netto do ośmiu tygodni.

Za Wall Street Journal

Torsten Sløk zwrócił uwagę, że w badaniu sentymentu amerykańskich gospodarstw domowych rekordowo wysoki odsetek respondentów – 51,4% – oczekuje wzrostów na rynku akcyjnym. W sondażu inwestorów organizowanym przez American Association of Individual Investors bycze nastawienie zadeklarowało 49,8% respondentów. Odsetek inwestorów z neutralnym sentymentem był najniższy od 2022 roku. Nie są to historycznie ekstremalnie wysokie wyniki, ale pokazują optymizm inwestorów indywidualnych.

Entuzjazm inwestycyjny jest szczególnie widoczny w najbardziej dynamicznych segmentach rynku. Wall Street Journal podaje, że 3 z 5 dni z największym wolumenem handlu opcjami kupna w USA miały miejsce w listopadzie.

W poprzednim tygodniu opublikowano także informacje o stosunkowo nowym rynkowym produkcie – zlewarowanych ETF-ach na pojedyncze akcje. Aktywa tych funduszy wynoszą już 140 mld dolarów, a handel nimi przekroczył wartość 8 mld dolarów w tygodniu zakończonym 22 listopada. Na początku 2024 roku wartość handlu tymi instrumentami wynosiła około 20 mld dolarów.

Tylko zlewarowane ETF-y na akcje MicroStrategy odnotowały 450 mln dolarów napływów netto w wspomnianym tygodniu. Popularność tych produktów tworzy problemy dla „prime brokers”, czyli departamentów w bankach i firmach inwestycyjnych, które oferują kompleksowe usługi instytucjonalnym inwestorom, takim jak fundusze hedgingowe czy firmy zarządzające aktywami.

Bloomberg donosi, że w przypadku zlewarowanych ETF-ów na akcje MicroStrategy prime brokers nie są w stanie dostarczać całości ekspozycji na akcje spółki (poprzez swapy), którą potrzebują ETF-y. Firmy zarządzające ETF-ami kupują więc opcje kupna, by zapewnić inwestorów dwukrotną ekspozycję na akcje MSTR.

Dwa zlewarowane (2x) ETF-y na akcje MicroStrategy, T-Rex 2X Long MSTR Daily Target ETF oraz Defiance Daily Target 2X Long MSTR ETF, zgromadziły 4 mld USD aktywów. Fundusze zapewniły odpowiednio 480% i 600% stopy zwrotu, choć powstały odpowiednio w październiku i w sierpniu.

Powstało więc prowzrostowe sprzężenie zwrotne. Inwestorzy kierują pieniądze do zlewarowanych ETF-ów, fundusze kupują akcje spółek, podnosząc ich ceny. Rosnące ceny akcji pompują stopy zwrotu funduszy, co przyciąga inwestorów, którzy kierują pieniądze do funduszy. W przypadku MicroStrategy ten układ obejmuje też bitcoina, bo zakupy MicroStrategy podnoszą cenę najważniejszej kryptowaluty.

Krótko mówiąc, łatwo znaleźć przykłady irracjonalnego entuzjazmu i hazardowych zachowań na rynku akcyjnym. Problem polega na tym, że to zjawisko występuje w dużej części rynku byka i nie musi oznaczać natychmiastowego końca hossy. Rynki mogą pozostać entuzjastyczne dłużej, niż wynosi cierpliwość sceptycznych inwestorów.

W tym kontekście Ben Carlson zacytował profesora finansów Meira Statmana, który powiedział: „Rynek może być szalony, ale to nie czyni Cię psychologiem”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.