Inwestowanie w produkty oparte na złocie

Jak dokonać eskpozycji na aktywa powiązane ze złotem za pośrednictwem DM BOŚ? Krótki przewodnik poniżej

[Autoreklama]

Ceny złota biją w tym roku historyczne szczyty wszechczasów, więc zainteresowanie nim z oczywistych powodów rośnie. Nie tylko w sensie spekulacyjnym, ale także jako składnik portfeli długoterminowych. Pokazywałem zresztą kilkanaście dni temu w tym-> wpisie, że kurs złota wyrażony w złotych był lepszą alternatywą w sensie zwrotów niż indeks WIG w ostatnich 20 i 30 latach.

Nie można zapominać, że pomimo tych wzrostów inwestycja dowolnego rodzaju w złoto lub inne oparte o nie aktywa wiąże się z ryzykiem strat, ceny potrafią bowiem dotkliwie spadać w okresach dekoniunktury.

Ponieważ nie każdy chce kupować złoto w postaci sztabek, monet lub biżuterii, preferując aktywa dostępne w obrocie giełdowym, dlatego poniżej zebrałem kilka podpowiedzi jak zrobić to posiadając rachunki w DM BOŚ.

1. ETFy zagraniczne na złoto lub jego pochodne

W tym wypadku konieczne jest posiadanie rachunku zagranicznego w DM BOŚ.

Poszukiwanie zacząć trzeba od wizyty na stronie WYSZUKIWARKI w DM BOŚ:

https://bossa.pl/oferta/rynek-zagraniczny/kid

Najprościej wpisać w okienku „szukaj” słowo: gold. Wyszukiwanie zwraca taką oto listę:

Na tej liście mamy kilka typów złoto-pochodnych ETFów i ETC-ów:

– kupujących fizyczne złoto lub jego bardziej ustandaryzowaną formę, czyli tzw. bulion,

– kupujących tylko akcje spółek wydobywających złoto (miners),

– oferujących 2x lub 3x lewar,

– pozwalające grać także na spadki cen (short).

Aby obejrzeć dalsze szczegóły poszczególnych ETFów proponujemy poszukać ich w bazie atlasETF.pl .

W razie wątpliwości Bossa proponuje FAQ odnośnie inwestycji zagranicznych: https://bossa.pl/oferta/pytania-i-odpowiedzi?category=zagranica

2. ETC na GPW

W ubiegłym roku na GPW zadebiutował specjalny produkt typu ETC, który inwestuje w fizyczne złoto zdeponowane w brytyjskiej Mennicy Królewskiej. ETC różni się od ETFa zasadniczo tym, że nie ma formy funduszu tylko jest instrumentem dłużnym. Na życzenie klienta złoto może zostać tutaj dostarczone w formie fizycznej.

Ma on symbol ETCGLDRMAU

Jego karta w formie KID na stronie DM BOŚ: https://bossa.pl/sites/b30/files/kids/abroad/2023-09/XS2115336336.pdf

Tutaj mamy także ryzyko walutowe, bo choć produkt notowany jest w PLN, to jego walutą bazową jest dolar, a więc dochodzi kwestia wahań kursu.

3. Certyfikaty

To produkty strukturyzowane dostępne w obrocie na GPW i bez problemu kupimy je także na rachunek IKE/IKZE pomimo tego, że posiadają DŹWIGNIĘ. Nie posiadają natomiast fizycznego zabezpieczenia w kruszcu.

Można sięgnąć pod certyfikaty turbo emitowane przez ING, jest kilka serii dostępnych, sprawdzić wszelkie szczegóły polecam na tej-> stronie.

Są one dostępne w 2 wersjach:

– long, czyli na wzrost ceny złota

– short, gdy uważamy, że cena złota nadal będzie spadać.

Spready nie są zbyt atrakcyjne, płynność dość ograniczona, ale na długi termin to nie przeszkadza. Dodatkowo certyfikaty mają tzw. barierę, która spełnia zadanie automatycznego stop-lossa. I jeśli kupimy je, a cena dalej spadnie, to przy owej barierze certyfikat wygasa i wypadamy z rynku. Można jednak kupić kolejną serię i dalej trzymać w portfelu.

Nadają się jednak głownie do krótkotrwałego handlu z uwagi na koszty finansowania pozycji rosnące z każdym dniem.

4. Kontrakty CFD na złoto

Tutaj niestety potrzebny będzie osobno założony rachunek, który nie wchodzi w zakres IKE/IKZE, a trzeba go założyć w Bossafx.

Kontrakty mają swoje zalety w porównaniu do ETFów:

– handlujemy w PLN bez konieczności przewalutowań,

– możemy użyć dźwigni, czyli otworzyć pozycję za niewielką część kapitału aby uzyskać ekspozycję taką jak np. w ETF,

– nie musimy płacić za zarządzanie ani za punkty swapowe w DM BOŚ,

– możliwość gry na wzrosty i spadki.

Szczegóły kontraktu można poznać na:

https://bossafx.pl/oferta/instrumenty/FGOLD.

I tam wybieramy MT4 lub MT5 zależnie od platformy, na której handlujemy.

Dla MT4 jest to kontrakt CFD oparty o kontrakty terminowe notowane w Nowym Jorku.

Dla MT5 jest to kontrakt CFD oparty o cenę spot uncji złota.

Oczywiście kontrakty CFD i związane z nimi lewary powodują większe ryzyko niż inwestowanie w ETFy.

5. Fundusze TFI

Mamy na polskim rynku kilka funduszy inwestujących w złoto. W supermarkecie funduszowym na stronie bossafund.pl jest dostępnych kilka z nich, wszelkie szczegóły ich inwestycji i składy portfeli są zawarte w kartach informacyjnych:

ALLIANZ Akcji Rynku Złota

https://bossafund.pl/oferta/wyszukiwarka-funduszy/karta-funduszu/-/fund-sheet/ALL033

INVESTOR Gold Otwarty

https://bossafund.pl/oferta/wyszukiwarka-funduszy/karta-funduszu/-/fund-sheet/DWS025

GENERALI Złota

https://bossafund.pl/oferta/wyszukiwarka-funduszy/karta-funduszu/-/fund-sheet/UI_036

QUERCUS Gold

https://bossafund.pl/oferta/wyszukiwarka-funduszy/karta-funduszu/-/fund-sheet/QRS010

6. Spółki giełdowe związane z wydobyciem lub dystrybucją

Na GPW nie ma ich wiele.

Z wydobyciem jest powiązana GreenX Metals Limited

Z dystrybucją choćby Mennica Skarbowa z NewConnect.

Dość spora pula tego typu spółek jest notowana na giełdach zagranicznych, czyli ponownie wchodzimy już w zakres oferty w bossazagranica i indywidualnych preferencji.

Trzeba jednak zaznaczyć, że kursy tego typu spółek mogą różnić się od przebiegów cen złota nawet w dość mocnym przedziale. Nie kupujemy bowiem w ten sposób samego złota, ale całe przedsięwzięcie na nim oparte, które nie zawsze musi być nawet rentowne.

—kat–

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.