Wykres dnia: brak obniżek stóp nie przeszkodził wzrostom S&P 500

Po piątkowym spadku o 1,5% S&P obsunął się od historycznych szczytów o całe 2,5%. Na poziomie 5123 punktów jest o 7% wyższy niż mediana prognoz sondażu Markets Live Pulse z grudnia 2023 roku. Jest też wyżej niż większość prognoz analityków z Wall Street.

Czytelnicy mogą zauważyć, że jest dopiero połowa kwietnia i do końca roku jeszcze wiele się może zdarzyć. Bez względu na to co się zdarzy można powiedzieć, że zachowanie S&P 500 w pierwszych miesiącach 2024 roku przebiło nawet oczekiwania optymistów.

Zachowanie S&P 500 ale także innych aktywów, na przykład bitcoina i całego ekosystemu krypto, może być wyjątkowo zadziwiające dla inwestorów, którzy traktowali zwyżki na rynku akcyjnym, zwłaszcza w segmencie technologicznym jako skutek uboczny długiego okresu z zerowymi, lub niemal zerowymi, stopami procentowymi.

W tej narracji wzrost stóp procentowych miał zweryfikować wyceny ryzykowanych aktywów. Gdy tak się nie stało to narracja przekształciła się w stwierdzenie, że dłuższy okres wysokich stóp procentowych zweryfikuje wycenę ryzykowanych aktywów.

Dlatego część inwestorów widziała szansę dla rynków akcyjnych w szybkim rozpoczęciu cyklu obniżek stóp procentowych w USA. Na przełomie 2023/2024 i na początku 2024 roku S&P 500 reagował na jastrzębie i gołębie sygnały z Fed i na dane makroekonomiczne wspierające jastrzębie lub gołębie nastawienie Fed.

Jednak mimo tego, że rozpoczęcie cyklu obniżek odsuwało się z miesiąca na miesiąc, a oczekiwana skala obniżek w 2024 dynamicznie się zmniejszała S&P 500 ustanawiał kolejne historyczne maksima.

Dzisiejszy wykres dnia pokazuje jak drastycznie spadły oczekiwania wobec skali obniżek stóp procentowych w USA:

Za Bloomberg

Na przełomie 2023/2024 roku rynek spodziewał się między 6 a 7 obniżek stóp o 0,25%. Te oczekiwania skurczyły się do przedziału 1-2 obniżki obecnie. S&P 500 jest w pobliżu historycznych szczytów. Tak ja bitcoin. Technologiczne megakorporacje (z małymi wyjątkami) kontynuują rajd. Co się dzieje?

Nie jest to pierwszy przypadek gdy rynek falsyfikuje popularną inwestycyjną narrację. Ale w tej konkretnej sytuacji warto zwrócić uwagę na ważny szczegół, który może wyjaśnić paradoks wysokich stóp procentowych i S&P 500 na historycznych szczytach. Większość inwestorów łączyła rozpoczęcie cyklu obniżek i jego wysoką dynamikę z osłabieniem amerykańskiej gospodarki: problemami na rynku pracy i coraz słabszym konsumentem. Brak obniżek stóp wynika częściowo z faktu, że inflacja „nie daje za wygraną” i nie chce zejść do przedziału preferowanego przez Fed. W dużym stopniu wynika jednak z siły amerykańskiej gospodarki i odwlekania się w czasie osłabienia, które miało skłonić Fed do obniżek stóp. A siła amerykańskiej gospodarki to korzystny czynnik dla S&P 500.

Jak długo opisany wyżej mechanizm będzie działał i utrzymywał hossę na S&P 500? Przekonamy się w najbliższych miesiącach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.