Sesje bieżącego tygodnia przyniosły wiele treści, w tym wybicie WIG20 na nowe maksima hossy. Równolegle do emocji, jakie oferuje ostatnio GPW, ciekawe rzeczy dzieją się na rynku amerykańskich spółek technologicznych.

Czwartek przyniósł powrót Nasdaqa 100 na szczyt hossy. Wczorajsze maksimum dnia wypadło ledwie 0,2 procent od rocznego maksimum wyrysowanego w lipcu. Całość trzymiesięcznej straty została właściwie odrobiona i indeks znów rośnie o blisko 45% w perspektywie YTD. Wykres CFD z bossafx.pl sygnalizuje, że kolejne dni będą bardzo ciekawe, bo z jednej strony gra toczy się na kluczowym oporze, a z drugiej doszło do zamknięcia ceny między oporem i linią, która odpowiada za powrót na tegoroczne maksima.

Wykres: CFD FUS100 z bossaFX

Sytuacja jest o tyle ciekawa, iż przed rynkami finałowe tygodnie roku, które w przypadku Wall Street zostaną zagrane po trzech miesiącach przeceny w okresie sierpień-październik. Dla porównania – co odnotowaliśmy w niedzielę – WIG20 staje do gry o rajd Świętego Mikołaja po październiku, w którym GPW była najsilniejszym rynkiem na świecie. Co ważne, listopad dołożył do tego dalsze wzmocnienie i powiększenie zwyżki WIG20 od dołka korekty do blisko 23 procent.

Porównania zmian procentowych Nasdaqa 100 i WIG20 w perspektywach miesięcznej i year-to-date (WIG20 – odpowiednio – 6,6 procent i 23,7 procent, Nasdaq 100 – odpowiednio – 4 procent i 44,2 procent) pozwalają zadać pytanie, co może być lepszym zakładem na finałowe tygodnie roku? Rozciągnięty w perspektywie YTD Nasdaq 100, czy może rozciągnięty w krótszym terminie WIG20? Czy może polskie blue chipy okażą się relatywnie lepsze na ostatniej prostej, a Nasdaq 100 skoryguje swój optymizm?

Korelacja podpowiada, iż postawienie na dowolnego konia może dać taki sam wynik w ostatnich kilku tygodniach roku. Każdy oczywiście musi wybrać swojego konia, a część może nawet próbować zagrać jeden rynek w kontrze do drugiego lub dwa razem. Wyborem jest oczywiście też zignorowanie obu. Równie ciekawie prezentuje się jednak inne pytanie, jak końcówka roku wpłynie na oczekiwania w kolejnym roku? Wszak wszyscy czujemy już presję szukania zakładów z pytaniem: co będzie działo się z rynkami bazowymi i GPW w kolejnych 12 miesiącach?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.