Wykres dnia: Trzy scenariusze na koniec roku

Październikowa zwyżka WIG20 o 12,22 procent rozpaliła nadzieje na kolejną falę hossy, ale pierwsza połowa listopada przynosi raczej konsolidację po mocnym skoku niż kontynuację miesięcznej zwyżki. Wielu spekulantów zadaje sobie pytanie, czy z tego październikowego wzrostu zostanie zbudowana dobra końcówka roku, czy też rynek przedryfuje ostatnie tygodnie na poziomach zbliżonych do zamknięcia ostatniego miesiąca? Sprawdzamy historię bawiąc się liczbami.

Odnotujmy, iż zwyżki WIG20 powyżej 10 procent są stosunkowo rzadkie. Od stycznia 1995 roku ledwie 27 miesięcy – na 347 rekordów – skończyło się wzrostami większymi niż 10 procent, co daje skromny odsetek niespełna 8 procent miesięcy w historii. Jeszcze większą rzadkością są zwyżki większe niż październikowe 12,22 procent. Lepszych miesięcy w analizowanej historii było ledwie 16, co daje mniej niż 5 procent miesięcy od stycznia 1995 roku.

WIG20 w październiku 2023 roku na tle wszystkich miesięcy od stycznia 1995 roku.

Historia pokazuje, iż pod dwóch miesiącach od wzrostu o przeszło 12 procent – w obecnym przypadku byłby to koniec grudnia i koniec roku – dokładnie w 8 przypadkach WIG20 był wyżej od poziomu zamknięcia miesiąca zakończonego zwyżką o przeszło 12 procent i w 8 przypadkach był niżej. Średnia zmiana w kolejnych dwóch miesiącach wyniosła pozytywne 2,50 procent. W przypadku zwyżek było to jednak średnio 8,34 procent przy średnim spadku o 2,7 procent.

WIG20 w październiku 2023 roku na tle miesięcy zakończonych zwyżkami powyżej 10 procent.

Przekładając zmiany historyczne na wartość WIG20 z końca października, jeśli finałowe tygodnie roku będą wzrostowe, to indeks ma szansę znaleźć się w okolicy 2329 pkt. Jeśli miałyby być spadkowe, to na koniec grudnia wartość WIG20 będzie zbliżona do 2092 pkt. Gdyby rynek zrealizował średnią zmianę procentową po miesiącu zwyżek o przeszło 12 procent, to poziomem oczekiwanym staje rejon 2203 procent.

Pozytywna zmiana o przeszło 8 procent jawi się jako atrakcyjna i warta zakładu o dobrą końcówkę roku. Pozostałe dwie uczyniłyby z finału roku okres, w którym można odpuścić sobie zakłady o rajd Świętego Mikołaja i zwyczajnie cieszyć się tym, co indeks ugrał w skali 12 miesięcy (+26,66 procent) lub w perspektywie year-to-date (+19,48 procent). Inaczej rzecz ujmując, może czas już planować grudniowe wyjazdy na narty, bo niewiele więcej zostało do ugrania i jeszcze mniej do stracenia?

1 Komentarz

  1. deli deli

    Z trzech strzałek czerwonej, niebieskiej i zielonej wybieram czwartą seledynową,której nia ma na wykresie,która nie jest idealnie pomiędzy czerwoną a zieloną, a przyciągana przez błękit.Tak widzę aż do Wigilii, bo jeszcze przed Sylwestrem seledynowa pryska na niebieską a zaraz po Nowym Roku już zlewa się z zieloną. A zielona umyka jej w górę jakby chciała się od niej uwolnić.
    Dziś Orle na brzegu Świętej Rzeki, przy moście zielonym…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.