MINDSET bez tajemnic, część 19

Sam czuję się zaskoczony tym, że rozpoczynając ten cykl z ogólnym szkicem w ręku, będę zmuszony niezbędne jedynie elementy rozwinąć aż w tylu częściach.

Do tej pory była to tylko opisowa i diagnostyczna część tego tematu, potraktowana z konieczności do podstaw (to nie książka), proszę więc wybaczyć, że poszczególne kwestie nie zostały wyczerpująco rozwinięte. Blog ma swoje reguły. Z pewnością będą okazje by nadrobić szczegóły.

A chciałbym jeszcze dodać część praktyczną i poradnikową, które uważam za dużo istotniejsze. Żeby jednak to zrobić potrzebna była wykładnia podstaw, o których wielu inwestorów nie wie, a podręczniki raczej są skąpe w tej akurat materii.

Poniższa część jest ostatnią, która zawiera podstawy składające się na wzorcowy mindset inwestora i tradera.

INWESTYCYJNY MINDSET – KLUCZOWE ELEMENTY c.d.

   18. Skupienie na procesie, a nie na wynikach

Proces to wszystkie kolejne kroki przygotowania, dokonywania i analizowania ciągu transakcji. Każdy krok ma określone wymogi i w zasadzie powinien być z góry zaplanowany i przemyślany. Tego rodzaju systematyka jest w zasadzie niezbędna w każdym kompleksowym przedsięwzięciu.

Tutaj dodatkowym wymogiem jest osiągnięcie końcowego zysku (przewagi), co nie każdy proces pozwala zapewnić. To, że wiemy jak transakcje przeprowadzać, nie oznacza, że potrafimy dzięki nim osiągnąć zyski.

Tymczasem wielu inwestorów, szczególnie aktywnych, dąży do zysku w danej transakcji za każdą cenę, jakby to była walka od której zależy życie. Kosztem w takim postawieniu celu jest łamanie dyscypliny, łamanie zasad, emocjonalny rollercoster, niekontrolowane straty, niepożądane efekty, zmarnowany czas i energia.

W zamian za to skupienie się na porządnie wykonanym, przygotowanym wcześniej procesie oznacza eliminację tych wszystkich niepotrzebnych, dodatkowych kosztów, wystarczy robić tylko to, co było zaplanowane. A jeśli plan składający się na proces nie działa, wywalić go na śmietnik.

Dodatkowo pojawia się tutaj perspektywa czasu. Zysk mamy osiągać w długiej perspektywie, często lat czy dekad, a nie ma to być „napad na bank” w jednej transakcji, czyli short-terminizm. Ona nic nie znaczy w całym ciągu, który musimy zrealizować. A jednocześnie może być znacząca, gdy proces zaniedbamy: jedna niezdyscyplinowanie odpuszczona transakcja może być matką wszystkich transakcji, czyli może przejść koło nosa zysk jednorazowy o wielkości, jakiej nigdy więcej nie osiągniemy.

Utrata tej perspektywy dotyczy również inwestorów pasywnych, z założenia mniej biegłych w arkanach inwestowania. Pozbywanie się części czy całości aktywów pod wpływem strachu, impulsu, podpowiedzi rujnuje cały proces, na który się pisali, czyli nawarstwiające się latami zyski w rytm zmian indeksów, ale bez prób aktywnego pokonania rynku.

   19. Ciągłe doskonalenie

To jest swego rodzaju klamra spinająca wszystko to, co dotyczy mindsetu. Przypomnę bowiem, że istnieją 2 jego rodzaje:

statyczny, wychodzący z założenia, że umiejętności mamy wrodzone, nie da się więc ich za bardzo podnieść i podskoczyć powyżej swojego poziomu, nie warto w takim razie się męczyć, nie warto podejmować wyzwań, a za porażki winni są inni.

wzrostowy, czyli wysiłek, nauka i wytrwałość mogą wznosić nasze umiejętności na coraz wyższe poziomy, nie ma rzeczy niemożliwych, otwieramy umysł, problemy można rozwiązywać zamiast unikania, błędy i krytyka to efektywna nauka.

Trudno nie zorientować się, że wspieram ową pozytywną postawę. Że można osiągnąć takie umiejętności, które pozwolą na giełdzie zarabiać, a drogą jest stała analiza swoich działań i transakcji, uczenie się zarówno na błędach, jak i sukcesach, wychodzenie poza swoje ograniczenia, zdobywanie wiedzy na temat inwestowania i działania rynków, niezłomne próbowanie w praktyce.

Otwartość umysłu oznacza również, że taki mindset musi być w stanie zrozumieć i uszanować pewne zasady, z którymi możemy się nie zgadzać. Takich zasad czy dogmatów jest sporo, nie będę ich wszystkich wymieniał, chodzi o to, by się nie zasklepiać tylko po jednej stronie, lecz zachować otwartość na wszystkie możliwości. Podam tylko 2 przykłady dla zorientowania się o czym mowa:

   (A) Spekulacja nie przynosi zysków

To twierdzenie tych, którzy albo jej nie spróbowali i znają tę opinię ze słyszenia, albo nie powiodło im się w próbach spekulacji. Zachęcam do zmiany myślenia lub wypowiadania. Istnieje cała plejada traderów, którzy dzięki spekulacji osiągnęli sukces i majątek. Więc może lepiej wypowiadać się w stylu:

„Spekulacja w moim wykonaniu nie działa, ale historia podpowiada, że można. Może spróbuję dojść, jak może działać i dlaczego mi się nie powiodło”

   (B) Analiza techniczna nie działa

Styl całej narracji podobny jak wyżej. A wypowiadający podobne określenia zwykle nie mają w temacie za wiele merytorycznego do powiedzenia. Szanujmy dokonania innych, uczmy się od nich jeśli potrafią się wykazać w tej materii, zamiast się zamykać na wiedzę.

   20. Dbałość o równowagę

Mindset nie lubi huśtawek, podróży od skrajności do skrajności. W weekendy możesz skakać do basenu bez wody, ale gdy zabierasz się do transakcji stań się ponownie inwestorem, a nie freekiem. Mindset to Ty kontra Ty. Mindset rozwija się optymalnie, gdy zachowujemy równowagę fizyczną i psychiczną. Czego wszystkim życzę!

CDN

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.