Wykres dnia: najgorsza bessa obligacji

Obliczenia Bank of America ML wskazują, że obecny spadek cen obligacji skarbowych w USA to najgorsza bessa na tym rynku w ponad 200-letniej historii.

 

Jednocześnie obligacje i przy okazji rynek pieniężny z wysokimi rentownościami wysysają pieniądze z rynku akcji, zarazem psując na nim nastroje.

A jakie są zawsze następstwa każdej, nie tylko najgorszej bessy? Otóż takie, że przychodzi kiedyś jej dołek a potem odwrót, co staje się inwestycyjną okazją. Podczas najgorszej bessy – najlepszą okazją. Jak to wygląda w szczegółach?

Wśród wielu wykresów, które mogą opisać taką sytuację wybrałem poniższy:

Granatowa krzywa to zmiana rentowności obligacji 10-letnich w USA. Gdy spadają ceny obligacji, rosną rentowności, co widać na tym wykresie. Latem inwestorzy obstawiali już szczyt wzrostu tych rentowności, ale wyszedł szef Fed i pokazał „higher for longer”, czyli że nie zamierzają szybko ciąć stóp, a wręcz je podwyższać, więc rentowności dostały kopa w górę, a akcje w dół.

Jasnoniebieska to stopy procentowe dla funduszy federalnych. Widać w czerwonych kółkach, że gdy Fed przestawał stopy podnosić, rentowności obligacji spadały chwilę wcześniej lub jednocześnie, czyli cena obligacji rosła.

Czy mamy już szczyt? Prognozy Fed to prawdopodobna jedna podwyżka, potem długo bez zmian i może za rok obniżka. To się może zmieniać jeśli zajdą zmiany w gospodarce. Niemniej jednak można ostrożnie zaryzykować twierdzenie, że jesteśmy blisko szczytu i można zbierać obligacje.

Obserwuję, że inwestorzy na bossafx żwawo się za to zabrali na lewarze, to znaczy raz, że mocno zwiększył się obrót na kontraktach CFD FTNOTE10, a po drugie rosną coraz bardziej długie pozycje, które obecnie stanowią 75% wszystkich pozycji w tym kontrakcie. To gra na wzrost cen obligacji wkrótce i jak widać powyżej uzasadniona.

Przy okazji: ciekawie wygląda sytuacja na tych właśnie kontraktach w USA. Fundusze hedgingowe zbudowały rekordową historycznie pozycję na dalszy spadek cen obligacji (short), a tradycyjne fundusze wręcz przeciwnie (long).

—kat—

4 Komentarzy

 1. Emike

  Czy to oznacza że to dobry moment na zakup obligacji? ( coś rozumiem ale chyba mało 🙂

  1. Tomasz Symonowicz (Post autora)

   Nie możemy takich informacji udzielać.
   Są mocno przecenione, ale to nie znaczy, że nadal nie będą spadać jeśli Fed postanowi podnosić stopy%

 2. Sławomir

  Przez jakie instrumenty dostępne na Bossa można zająć pozycję. Jest jakiś ETF. Jaki byście polecali?

  1. Tomasz Symonowicz (Post autora)

   Dobre pytanie i dlatego zrobiłem krótki poradnik
   https://blogi.bossa.pl/2023/10/20/obligacje-z-usa-krotki-przewodnik-zakupowy/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.