Wykres dnia: Rynki po III kwartale

W poniedziałek rynki akcji wejdą w nowy kwartał, który po dwóch brutalnych miesiącach jawi się jako szansa na powrót do zwyżek. Spadki w końcówce kwartału wpisały się w historyczną prawidłowość, która podpowiada, iż przecena mogła być przygotowaniem gruntu pod finałowe umocnienie, kończące się tradycyjnym rajdem Świętego Mikołaja.

Spójrzmy zatem układ sił na rynkach po III kwartale. Poniższe zmiany procentowe pokazują zachowanie wybranych indeksów i walut w perspektywach year-to-date na koniec II kwartału 2023 roku i na koniec III kwartału 2023 roku. W większości przypadków różnice są naprawdę małe. W przypadku bohatera tegorocznych notowań – rynku Nasdaq – zarówno dziś, jak i 30 czerwca rok wygląda równie dobrze. Również S&P500 ledwie zredukował zwyżkę do blisko 12 procent, co po trzech kwartałach trudno nazwać rozczarowaniem. Wreszcie Europa – reprezentowana przez niemiecki DAX i francuski CAC – po trzech kwartałach rośnie po przeszło 10 procent.

W przypadku GPW indeksy inne niż WIG20 potrafiły utrzymać zmiany procentowe, które trudno nazwać krzywdzącymi. Naprawdę źle wygląda sytuacja WIG20, który oglądany przez pryzmat graczy polskich dobrą pierwszą połowę roku zamienił na czytelną słabość wobec otoczenia. Jeszcze gorzej WIG20 jawi się dla graczy przeliczających swoje inwestycje w dolarach czy euro, w których słabość PLN do USD i EUR zaowocowała mocną zmianą z dobrego na słabe. Jeśli III kwartał jest tu jakimś prognostykiem, to gracze na rynku warszawskich blue chipów muszą kibicować kondycji złotego, która powinna okazać się zmienną przesadzającą o finalnym obrazie roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.