Bizarny świat kryptoemisji

Z regularnością, choć z coraz mniejszym zaangażowaniem, przeglądam wydarzenia na rynku kryptowalut, wokół którego zbudowany został całkiem sprawnie działający świat instytucji i jeszcze większych działań społecznych.  Cywilizowanie tego rynku przychodzi ciągle z trudem, czego najlepszym dowodem są różnego rodzaju emisje nowych tokenów.

Podróżowanie po świecie emisji krypto dla człowieka z 30-letnim stażem w spekulacji i inwestycjach ociera się o doświadczenia, o jakie trudno już na rynkach akcji czy pochodnych. Wejście w świat emisji tokenów jest podróżą przez hybrydowe uniwersum technologicznej szarlatanerii, przygód barona Munchausena i piosenki White Rabbit Jefferson Airplane. Czyste spekulacyjne LSD.

Nie wiem, czy kiedykolwiek w swojej karierze trafiłem na taką ilość obietnic zysków i nagród, jaką zaproponował mi rynek kryptoemisji. Jedne przemawiały do mnie słabiej, a inne mocniej. Skrajnym przypadkiem była obietnica, iż zainwestowanie w jeden z tokenów umieści mnie na liście osób, które mogą wylosować lot na Marsa. Dzięki potędze Elona oczywiście.

Elon w świecie kryptoscamu jest tym, czym Kaszanki w świecie celebrytów (ok, nie do końca wiem, czym są Kaszanki, ale wydaje mi się, że ustaliły pewien wzór do naśladowania). Starczy w emisję włączyć gdzieś Elona (bez jego wiedzy oczywiście) i otwierają się wrota światów równoległych. W ostatnim czasie jeden token memowy nawet reklamował się tym, że Elon lubi memy emitenta. Nie ma rzeczy, której nie można w świecie krypto zrobić dzięki figurze Elona.

Ciekawostką jest, że całość tego bałaganu – nie mogę użyć innego słowa, które pasuje lepiej – funkcjonuje na masową skalę bez grama nadzoru. Kiedy piszę komentarz po sesji, to muszę obłożyć go disclaimerem czasami dłuższym od samego komentarza. Nigdy nie dotykam komentarzem spółek, które mam w portfelu od lat, choć sam uważam ich akcje za najlepsze. W kilka sekund mogę jednak za wszystko kupić token z losem na loterię, o którym wszyscy wiedzą, że jest oszustwem.

Jestem przekonany, że ludzie, którzy zajmują się regulowaniem rynku giełdowego w Polsce i szerzej w Europie mają poczucie dobrze spełnionego obowiązku. Wszak chronią ludzi przed oszustwami ze strony brokerów, doradców inwestycyjnych i biur maklerskich z wieloletnimi historiami na rynku. W tym samym czasie pod nosem wyrósł nam cały rynek emitentów inwestycyjnych psylocybinek, które pozostają poza jakąkolwiek kontrolą.

Czasami mam ochotę przenieść się w ten świat, gdzie ciągle można sobie zrobić krzywdę na własne konto, jeżdżąc bez zapiętych pasów, kasku czy poduszek powietrznych. Rynek emisji krypto ma w sobie element zapomnianej wolności i spróbowania sił w świecie, w którym maść żmijowa leczyła wszystko. Mimo wyuczonego dystansu nie dziwię się ludziom, że są tak bardzo zaangażowani w coś, co przypomina wyprawę poza granice mapy i prawa finansowej grawitacji. Świat tysiąca i jednej emisji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.