Do pobicia historycznego rekordu na indeksie szerokiego rynku (WIG) brakuje zaledwie czterech procent. Tymczasem nieco ponad tydzień temu nowy szczyt ustanowił indeks małych spółek sWIG80. Mam wrażenie, że ten fakt przeszedł nieco niezauważony, tak jakby niewielu obserwatorów rynku interesowało się tymi osiemdziesięcioma spółkami.

Przygotowując się w ubiegłym tygodniu do debaty zorganizowanej przez Parkiet „Co dalej z tą hossą?” moją uwagę zwróciło jednak coś zupełnie innego, a nie tylko to, że sWIG80 ustanowił rekord wszech czasów, który przeszedł bez echa. Od początku roku 2023 indeks zyskał ponad dwadzieścia pięć procent. Od dołka w październiku 2022 ponad czterdzieści procent. Szybko zerknąłem przed programem na główne spółki z tego indeksu – pierwszą piątkę i zacząłem się zastanawiać – „gdzie ta hhossa jest?”. Czym ona jest robiona, skoro najważniejsze firmy wchodzące w skład tego indeksu raczej nie odzwierciedlają zachowania całości.

Spójrzmy więc nieco głębiej. Może wykres nie będzie bardzo przejrzysty, dlatego nie będziemy tworzyć barwnej „plamy” złożonej z osiemdziesięciu elementów. Zerknijmy na piętnaście pierwszych walorów. Ich łączna waga w indeksie to 39 procent. Ostatnia w tym zestawianiu z 1,5 procentowym wpływem na indeks będzie firma Enter Air SA.

Wykres przedstawia zmiany procentowe wartości piętnastu spółek oraz indeksu sWIG80 od września 2021 roku, czyli chwili, gdy indeks ustanowił poprzedni historyczny rekord. Rozkład wartości jest dość szeroki, między -41% (Amica) a +46,8 (Enter Air). Zdecydowana większość – akcje 11 spółek zyskały w tym okresie, co jednak nie oznacza, że towarzyszą indeksowi w pokonywaniu własnych rekordów.

Gdy spojrzymy na zestawienie od początku 2023 roku okaże się, że zaledwie sześć z nich miało stopę zwrotu wyższą niż indeks (Enter Air, TIM, R22, Sanok, Ferro, Echo). Na szczęście tylko trzy spółki miały wynik poniżej zera.

W takim momencie pojawia się kwestia niezmiernie ważna dla wielu inwestorów, w jaki sposób poradzić sobie z żalem, po potencjalnie gorszej inwestycji niż pokazuje to indeks (Wybierz i żałuj). Druga ważna kwestia – wciąż rozmawiamy o spółkach o niewielkiej kapitalizacji i płynności. R22, czyli firma, która w omawianym zestawie, w tym roku wzrosła najwięcej miewa sesje, podczas których wolumen obrotu nie przekracza dwóch tysięcy akcji. Niskie obroty są dobrym paliwem, gdy trwa hossa i inwestorzy stale kupują, ale stają się przekleństwem, gdy rozpoczyna się spadek i zbyt wiele osób chce przejść przez wąskie drzwi. Myślę, że wielu inwestorów pamięta hossę oraz bessę małych i średnich spółek sprzed lat. Brak płynności ciągnął kursy bardzo mocno w dół.

Sytuacja zmieniła się jednak pod koniec grudnia 2021, gdy na naszym rynku pojawił się kolejny ETF wprowadzony przez Agiofunds TFI oraz Beta Securities Poland, właśnie na sWIG80, choć w wersji dochodowej, czyli uwzględniającej dywidendy i prawa poboru – sWIG80TR. Czy te dodatkowe dochody mają znaczenie? W tej chwili sWIG80TR znajduje się osiem procent powyżej poprzedniego historycznego szczytu osiągniętego jesienią 2021.

Na wykresie porównałem przebieg obu wersji indeksu małych spółek od 2010 roku. W ciągu tych trzynastu lat z dodatkowych dochodów można było zyskać drugie tyle, co z samej zmiany ceny kursów.

Oczywiście, w naturalny sposób pojawia się pytanie, czy skoro mamy do czynienia z takim instrumentem, to nie jest to lepsza opcja, niż wybór pojedynczych spółek.  Płynność jest zapewniana przez animatora; znika problem „żalu” po wyborze gorszej opcji; nie ma problemu z wyszukiwaniem spółek płacących dywidendy.

No i najważniejsze pytanie, które od czasu do czasu się pojawia, ale to zasługuje już na zupełnie inną notkę – czy ETF-y nie prowadzą przypadkiem do zmiany sił na rynku, jako główni akcjonariusze. Aktualnie aktywa tego funduszu to ledwie 40 mln złotych, ale co będzie, gdy zaczną rosnąć? Czy będą siłą popytową, kiedy inwestorzy „pokochają” dany indeks?

 

5 Komentarzy

  1. Kornik

    Ucieszylem sie, kiedy zadebiutowal ETF na male spolki, ale szczerze, to jakos nie obserwuje tego rynku. Moze to kwestia przyzwyczajenia, a moze po czesci efekt tego, ze preferuje dzialanie w skupieniu w mysl zasady: lepiej znac jeden rynek, ale dobrze, niz kilka rynkow slabo.

  2. Tomasz

    Jestem bardzo wdzięczny za etfy na mwig40,swig80,wig20 oraz Nasdaq. Szału nie ma, jestem zadowolony od początku roku na koncie IKE tylko 2 transakcje, jedna w styczniu i ostatnio zmiana konia w lipcu z małych spółek na średnie. Stopa zwrotu YTD 28%. Strategia GEM na polskich indeksach.
    Wiem, że na pojedynczych spółkach można było więcej zarobić. Natomiast zadowalam się tym co daje rynek i przynajmniej uczestniczę w hossie.

    1. Kornik

      Prawidlowe podejscie i piekny wynik. Po co sie scigac i narazac, skoro mozna po prostu uczestniczyc w hossie. A jesli koniec roku bedzie rownie pomyslny, to efekty powinny byc jeszcze lepsze.

      Niejeden rynkowy rajdowiec, ktory codziennie na giga lewarze obraca milionami i naraza zdrowie, a ostatecznie kosi centy, dalby sie pokroic za to "skromne" "szalu nie ma".

  3. Jan Łasica

    Ja również wyczekiwałem tego ETF, ale … wciąż go nie używam, bo spready są jeszcze za wysokie do aktywnego handlu- w zasadzie płynność pochodzi tylko od animatora, który stoi nieco za daleko dla mnie. Odnoszę wrażenie, że rynek ciągle nie docenia tej perełki. Dziwne, bo swig80 zachowuje się bardzo technicznie…

    1. Tomasz

      Do aktywnego etf na swig80 raczej się nie nadaje. Zresztą, są przecież etf na wig20, wig20lev i wig20short jak ktoś pragnie emocji.
      Sam etf na swig80 uważam za unikat. Biorąc pod uwagę brak kontraktów i płynność małych spółek trudno szukać lepszego instrumentu z ekspozycją na małe spółki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.