Wykres dnia: Powrót króla

Na jedną sesję przed końcem lipca można już powiedzieć, że amerykański rynek nowych technologii skończy kolejny miesiąc wzrostem. W bieżącym roku indeksy Nasdaq Composite i Nasdaq 100 zanotowały spadki miesięczne tylko w lutym o – odpowiednio – 1,1 procent i 0,5 procent. Więcej w tych przecenach było w sumie konsolidacji niż poważnych tąpnięć.


W efekcie zwyżka Nasdaqa Composite w perspektywie year-to-date zbliża się do 37 procent, gdy Nasdaq 100 rośnie od początku roku o niespełna 44 procent. Skupiając się tylko na Nasdaqu 100 można odnotować, iż rynek 100 największych spółek giełdy Nasdaq powiela właśnie swoje zachowanie w pierwszym roku, po każdym roku zakończonym spadkiem. W 1991 roku indeks wzrósł o blisko 65 procent. Rok 2003 skończył się zwyżką o 49,1 procent, gdy wzrost w 2009 roku wyniósł 53,5 procent. Wreszcie rok 2020 skończył się zyskiem o niemal 38 procent, gdy wzrost w tym roku sięga wspomnianych 44 procent.

Oczywiście, historia indeksu obejmuje ledwie 38 lat – wprowadzony 31 grudnia 1985 roku – ale to i tak więcej niż historia indeksów giełdy warszawskiej. Najkrótsza wzrostowa seria po roku spadkowym trwała 3 lata, a najdłuższe dwie po 9 lat. Średnio, cały czas pamiętamy o krótkiej historii, Nasdaq 100 rósł po spadkowym roku przez przeszło 6 lat. Ciekawostką jest, iż w perspektywie 12 miesięcy Nasdaq 100 zdetronizował właśnie bitcoin’a, chyba najbardziej spekulacyjnego wehikułu, jaki dziś funkcjonuje na rynkach. W perspektywie 12 miesięcy Nasdaq 100 rośnie o blisko 24 procent, gdy BTCUSD zyskuje w tym samym czasie 22,5 procent.  Nie ma wątpliwości, iż król spółek wzrostowych powrócił i to w wielkim stylu.

Wykres Nasdaq 100 vs BTCUSD, 12 miesięcy za stooq.pl

 

 

8 Komentarzy

 1. Olo

  Pewnie ze nie ma wątpliwości to każdy przecież widzi, bo po czasie wszystko widać 🙂

  1. Adam Stańczak (Post autora)

   Na blogach bossy nie traktujemy notek jako prognoz, tylko zaproszenia do dyskusji. Z zasady notki nie są też formami rekomendacji, więc nie musimy się tłumaczyć z ich wymowy i dlatego nie odwołujemy do przeszłości, ale skoro Pan prosi, to spojrzenie na Nasdaq z 2 stycznia:

   https://blogi.bossa.pl/2023/01/02/najbardziej-kuszacy-trade-roku/

   1. Olo

    Panie Adamie szacun naprawdę,zapomniałem o tym tekście i gratuluję wyczucia rynku.

    1. Kornik

     Zdradze ci sekret magikow: rob codziennie po kilka analiz – spadnie, wzrosnie, tudziez wejdzie w konsolidacje; za rok bedziesz mial w reku cala talie rekomendacji – do wyboru, do koloru – co pozwoli ci wyciagac na zawolanie asa z rekawa na oczach zdumionej publiki; szybko okrzykna cie cudownym dzieckiem, albo nawet szamanem. 🙂

 2. Kornik

  W tym roku mamy dwóch królów. Przy czym my jestesmy "starsi" ;), bo w perspektywie 12 miesiecy WIG urosl o 34% (WIG20 – 31%), gdy NASDAQ zaliczyl wzrost o skromne 23%.

  Co prawda od poczatku roku tamtejszy rynek rosnie mocniej (43% w stosunku do 25% na WIG i 22% na WIG20), ale tylko dlatego, ze w miedzyczasie amerykanski rynek technologiczny mial okres wiekszej slabosci.

  Wynika z tego, ze w obserwowanym okresie wzrosty na naszym rynku byly bardziej stabilne, a wiec bylo bezpieczniej. I trudno sie temu dziwic, wszak kondycja i perspektywy polskich spolek sa dobre i wciaz sie poprawiaja (patrz – szeroko zakrojone inwestycje infrastrukturalne zwiazane z budowa drog, remontu szlakow kolejowych, rozbudowa portow, ktore sa oknem na swiat czy wreszcie planami budowy elektrowni jadrowej czy wreszcie mega centrum logistycznego jakim bedzie CPK).

  A jesli wziac pod uwage bliska juz zmiane klimatu inwestycyjnego zwiazana ze zmiana w srodowisku kosztu pieniadza, to mozna smialo zalozyc, iz w tej chwili konsumujemy dopiero przystawke, a glowne danie i deser dopiero przed nami.

  I jeszcze ludzie narzekaja na GPW. Panie, przeciez tu jest klimat, jak w Ameryce – oczywiscie dla tych, ktorzy maja glowe na karku i nie maja dwoch lewych rak do roboty.

 3. _dorota

  "historia indeksu obejmuje ledwie 38 lat"

  To akurat wydaje mi się bez znaczenia. W ciągu tych niespełna 40 lat tyle zmieniło się w gospodarce i otoczeniu giełdy, że porównanie z tamtym indeksem (on też zresztą zmieniał skład) niczego nam nie mówi. Teraz długi okres to 10 lat, nie więcej.

 4. Adam Stanczak

  @ _dorota

  Warto jeszcze dodać, że część spółek z Nasdaq przeszła już troszkę ewolucję, z klasycznych spółek technologicznych w stronie powiedzmy usługowych.

 5. Kornik

  Warto ludziom uzmyslowic, ze inwestowanie nie polega na czytaniu czy tez pisaniu analiz sobie a muzom, tylko na nieustannym mysleniu i dzialaniu.

  Teksty innych nalezy traktowac tylko w charakterze edukacyjnym, ewentualnie jako spojrzenie z innego punktu widzenia; na ogol jednak jest to szum, ktory ma za zadanie tworzyc bodzce do dzialania (niekoniecznie z korzyscia dla nas), bo jestesmy na tyle leniwi, aby samodzielnie pomyslec, a potem cos zrobic, lub przed czyms sie powstrzymac.

  Jest to wygodne podwojnie, bo jesli cos pojdzie nie tak, to zamiast przyznac: dalem ciala i wyciagnac z tego wnioski – zawsze mozna zwalic wszystko na analityka, polityka, prezesa, lub jakies dziwne fatum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.