Rynek kryptowalut okazał się jednym z lepszych zakładów w pierwszej połowie roku, a BTCUSD stale drożeje o 80 procent w perspektywie year-to-date. Trudno jednak nie odnieść wrażenia, iż rynek krypto zgubił gdzieś swoją energię, a z wykresu BTCUSD bije tylko i wyłącznie spekulacją.


Bitcoin zawstydził w tym roku nawet Nasdaqa. Oczywiście, przegrywa z gorącymi spółkami z sektora AI, jak choćby Nvidia, ale zwyżka o 80 procent jest zbyt duża, by można było jakoś poważnie narzekać. Bykom zdaje się jednak nie pomagać ostatnie osłabienie dolara, a sygnały wprowadzenia na rynek lewarowanego ETF na BTC nie przełożyły się na jakąś nową falę zakupów.

Spojrzenie na wykres CFD z bossafx dedykowany kontraktowi na BTC pozwala odnotować, iż trend wzrostowy ma umiarkowaną dynamikę, ale od jesiennego dołka najwięcej jest tu gry na bazie psychologicznych poziomów. Rynek odbił się od poziomu 15000, by później konsolidować się na każdej z psychologicznej barier aż do 30000. Ostatni poziom właśnie przynosi kolejną konsolidację.

Problemem w tym układzie jest, iż mimo zwyżki o 80 procent w 2023 roku, rynkowi brakuje iskry, która charakteryzuje rynek byka. Spojrzenie na rynki akcji pozwala dobrze zrozumieć, czym jest ta bycza iskra i wzrosty, dla których czasami trudno znaleźć uzasadnienia. Inaczej rzecz ujmując, zwyżka BTC o 80 procent nie rozpaliła niczego więcej poza zakłady o kolejne poziomy psychologicznie.

Nad rynkiem wisi oczywiście ryzyko regulacyjne, o którym ostatnio mniej słyszymy, ale wszyscy mają świadomość jego obecności, zwłaszcza po ostatnim uderzeniu amerykańskiego nadzoru w firmy operujące w tym segmencie. Z drugiej strony, może regulacja jest właśnie tym, co podniosłoby wiarygodność i ucywilizowało ważną część krypto w oczach inwestorów innych niż wyznawcy i spekulanci.

Rynek BTC – i szerzej krypto – zdaje się znów czekać na jakaś ideę, która pozwoli na nowo szukać zwyżek. Czy będzie nim koniec podwyżek stóp procentowych w USA? Możliwie, ale analogicznie do rynków akcji, inwestorzy dość długo już wyceniają koniec fazy w polityce Fed, więc zakład o impuls z tego kierunku jawi się jako dyskusyjny. Na dziś jesteśmy w fazie kryptonudy.

2 Komentarzy

  1. Tu de mun

    Pieniądze lubią ciszę. Co miesiąc ładuję w krypto tyle, aby z reszty starczyło mi na suchy chleb i wodę. Czas żniw przyjdzie w hossie.

  2. kryptokonsultant

    W tej dynamicznej fazie rynku kryptowalut odczuwam mieszane uczucia. Mimo imponującej zwyżki Bitcoin wciąż poszukuje mocniejszej motywacji. Konsolidacja na poziomach psychologicznych sugeruje pewne wyzwanie dla byków. Regulacyjne zagrożenia oraz brak nowej impulsywności mogą utrzymać kryptonudę. Czekamy na bodziec, który pozwoli rynkowi krypto ponownie zaiskrzyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.