Milion ma mniejsze znaczenie niż dwieście tysięcy

Pod koniec kwietnia 2023 media (a tym samym inwestorzy) niespecjalnie przejęli się informacjami dotyczącymi tego, że platforma streamingowa Netflix, straciła w Hiszpanii w pierwszym kwartale roku ponad milion użytkowników. Było to związane z wprowadzaną sukcesywnie w kolejnych krajach polityką blokowania współdzielenia kont, dzięki której z jednego konta mogło korzystać wielu użytkowników.

Kurs akcji firmy niespecjalnie zareagował na tę informację. Jest to o tyle interesujące, że niemal dokładnie rok wcześniej, nagłówki prasy biznesowej pełne było katastroficznych wizji co do przyszłości Netflixa, który wówczas ogłosił, że stracił 200 000 subskrybentów. W reakcji na tę przerażającą i ogromną liczbę, kurs akcji spadł podczas jednej sesji ponad trzydzieści procent (Bez sensacji). Tak wyglądał jeden z licznych wówczas komentarzy.

Na to, że owo dwieście tysięcy stanowiło zmianę udziału o 0,09% zwróciło uwagę niewielu. Może z wyjątkiem tych, którzy uznali, że to wyjątkowo dobra okazja do zakupów. I że może – mimo rosnącej konkurencji i zmiany polityki firmy – los Netflixa jeszcze nie został przesądzony. Po gwałtownym załamaniu w kwietniu 2022 kurs jeszcze przez krótką chwilę spadał, by osiągnąć minimum na poziomie 180 dolarów i od lipca ubiegłego roku systematycznie wzrasta. Dziś jest na poziomie blisko 440 dolarów, co oznacza, że w ciągu roku zyskał 144 procent. Może nie jest to tak imponujące, jak wzrosty EC Będzin na warszawskiej giełdzie, ale można powiedzieć, że robi wrażenie. Co ciekawe, wzrosty miały miejsce niemal cały czas, nawet wówczas gdy firma opublikowała znacznie niższe zyski za IV kwartał 2022. Korekta, jaka miała miejsce na początku tego roku była związana z korektą całego rynku, niż jakimikolwiek wydarzeniami korporacyjnymi.

W tej chwili cena akcji odrobiła już niemal połowę olbrzymiego załamania, którego Netflix doświadczył w 2022 roku spadając z poziomu niemal 700 dolarów.

[Zdjęcie: Anastasia Shuraeva ]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.